Mike Leigh I

8,0
689 ocen pracy reżysera
Mike Leigh I
Scenarzysta oraz reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, którego dzieła charakteryzują się indywidualnym, niepowtarzalnym stylem. W swoich filmach chętnie porusza problematykę społeczną, nie unikając brutalności i drastycznych tematów. Często nazywany jest naturalistą.
Zadebiutował filmem "Bleak Moments" w roku 1972 po czym przez siedemnaście lat zajmował się głównie twórczością teatralną i telewizyjną. Powrócił do kina w 1988 r., zdobywając międzynarodowy rozgłos obrazem "High Hopes". Kolejny z jego głośnych filmów to "Nadzy"(1993), surowa opowieść o podróży, jaką odbywa bohater (David Thewlis) w głąb własnej duszy. Obraz ten został nagrodzony w Cannes, zaś Leigha okrzyknięto najlepszym reżyserem.
W 1997 roku był nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz i reżyserię za "Sekrety i kłamstwa".


więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 20 lutego 1943

miejsce urodzenia: Salford, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 170 cm

BAFTA
Zdobył 3 nagrody BAFTA, 21 innych nagród oraz 50 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Alison Steadman (15.08.1973 - 2001, rozwód), 2 synów: Toby (ur. 1978) i Leo (ur. 1981)
W pracy stosuje metodę nieżyjacego amerykańskiego reżysera, Johna Cassavetesa. Polega ona na długiej i dokładnej interpretacji osobowości bohatera, zależności między postaciami.
Przez dwa lata studiował w Royal Academy of Dramatic Art. Porzucił studia w akademii, dlatego, że nie podobała mu się tamtejsza atmosfera.
Studiował malarstwo, co w przyszłości odbiło się w tworzeniu filmów uwidaczniając pewne odwołania do tej dziedziny sztuki.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych