Nathaniel Parker 

6,9
1 825 ocen gry aktorskiej
Nathaniel Parker
Angielski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Urodzony w Londynie 18 maja 1962 roku, syn byłego przewodniczącego Brytyjskiej Kolei -Sir Petera Parkera i dr Jill Parker, mając 9 lat zastanawiał się kim zostanie w przyszłości. Jego pierwsze publiczne występy miały miejsce na scenie Narodowego Teatru Młodości. Po ukończeniu Londyńskiej Akademii Muzycznej i Sztuki Dramatycznej, od 1986r. został członkiem Royal Shakespeare Company. Wystąpił w wielu spektaklach teatralnych.

Zanim pojawił się na ekranie odniósł sukces kreując postać Bassanio, młodzieńca pełnego ckliwości i naiwności w przedstawieniu ''Kupiec wenecki'', wystawianym w Londynie i na Broadwayu w reżyserii Petera Halla z Dustinem Hoffmanem. Po swoim udanym debiucie na dużym ekranie w angielskim filmie "Wojna żałobna" (1989), chętnie szukał ról niejednoznacznych, pozwalających na wymieszanie tragizmu, groteski i sentymentu.

Wykreował kinowe role szekspirowskie w dramacie "Hamlet" (1990) Franco Zeffirelli'ego jako Laertes i w roli Cassio w filmie "Otello" (1995) w reżyserii jego brata Olivera Parkera. Zagrał niewielką rolę w kasowym melodramacie sensacyjnym "Bodyguard" (1992) z Kevinem Costnerem w roli tytułowej. Przełomem w karierze na małym ekranie stała się rola Dawida, króla wszystkich izraelskich plemion w biblijnym filmie telewizyjnym Roberta Markowitza "Dawid" (1997), gdzie był sobą, wniósł do filmu swój własny charakter, techniki aktorskie, wyraził uczucia poprzez drobne gesty, akcent i sposób dochodzenia do prawdy o granej postaci. Następnie został zaangażowany do roli detektywa inspektora Thomasa Lynley'a ze Scotland Yard'u w mini-serialu BBC "Inspector Lynley Mysteries" (2001-2004). Imponuje wewnętrzną dynamiką i równowagą.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 maja 1962

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 185 cm

żona Anna Patrick (od 1992), 2 córki: Angelica (ur. 1996) i Raphaella (ur. 1998)
Ma trójkę rodzeństwa: reżysera Olivera Parkera, Alana i Lucy.
Jest synem Sir Petera Parkera i Lady Jillian Parker.
Ukończył London Academy of Music and Dramatic Art w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych