Nick Mancuso I

Nicodemo Antonio Massimo Mancuso

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":219,"rate":6.1826484018264845,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":7,"rate":6.285714285714286,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
6,2
219 ocen gry aktorskiej
Nick Mancuso I
W 1956 wraz z rodzicami i młodszą siostrą wyemigrował do Kanady. Dorastał we włoskiej dzielnicy Toronto. Swe doświadczenia jako młodego imigranta zawarł później w książce pt. "The Line".
Z aktorstwem pierwszy raz zetknął się w szkole średniej, gdzie zagrał Hamleta w szkolnym przedstawieniu. Mimo zainteresowania teatrem, Mancuso miał inne plany na przyszłość. Ukończył psychologię na Uniwersytecie w Guelph i z tym właśnie kierunkiem zamierzał związać swą karierę. Jednak zainteresowanie zawodem aktora przekształcilo się niebawem w prawdziwą fascynację. Na początku lat 70. występami w Studio Lab Theatre rozpoczął profesjonalną karierę aktorską. Związał się z kilkoma grupami teatralnymi, występował w licznych kanadyjskich teatrach. W 1976 roku na festiwalu w Stratford zetknął się z takimi aktorami jak Jessica Tandy, Hume Cronyn, czy Maggie Smith.
Koniec lat 70. przyniósł znaczące zmiany w karierze Nicka - został on dostrzeżony przez amerykańskich producentów filmowych. W 1978 Stephen J. Cannell obsadził go w serialu "Dr Scorpion". Rok później Nick wystąpił w głównej roli w thrillerze "Nightwing" Arthura Hillera.
Na początku lat osiemdziesiątych Nick stworzył wiele świetnych kreacji aktorskich. Jedna z nich, rola Davida Kappella w dramacie "Ticket to Heaven", uhonorowana została wieloma wyróżnieniami, przede wszystkim Genie Award dla najlepszego aktora oraz nagrodą na Festiwalu Filmowym we włoskiej Taominie.
Nick Mancuso nie należ do natychmiast rozpoznawanych aktorów (przynajmniej w Polsce), lecz bez wątpienia należy zwrócić na niego uwagę. Podczas swej trwającej niemal trzy dekady kariery każdym swym występem dawał pokaz niezwykłego talentu. Aktorstwo nie jest jednak jedyną pasją Nicka. Jest on także autorem licznych sztuk teatralnych oraz poematów. W kręgu jego zaiteresowań leży też malarstwo.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 maja 1948

miejsce urodzenia: Mammola, Włochy

czterokrotnie żonaty: 1. Barbara Williams (rozwód); 2. Felicity Waterman (rozwód); 3. Patricia Pelham (24.05.1981 - 1983, rozwód); 4. Nadia Capone (1998 - 2006, rozwód), dziecko
Był brany pod uwagę do roli Indiany Jonesa w filmie "Poszukiwacze zaginionej arki", ale ostatecznie w postać wcielił się Harrison Ford.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Nick jest spoko

  użytkownik usunięty

  Najbardziej podobała mi się jego kreacja w musicalu "Noc czarów" gdzie zagrał razem z Carole Laure. Wszystkim go polecam. Nick nie tylko świetnie tańczy ale też ma dobry głos. Poza tym jest bardzo przystojnym mężczyznom, któremu nie oparł się nawet sam anioł :-)

  • Troche podobny do Johna Cassvadesa moim zdaniem

   • Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem użytkownik usunięty