Nicholas King Nolte

Nick Nolte

biografie

(2)
 • Urodził się 8 kwietnia 1941 roku w Omaha, w USA. Po raz pierwszy przyciągnął uwagę publiczności rolą zbuntowanego młodszego brata w miniserialu telewizyjnym "Pogoda dla bogaczy" z 1976 roku. Na wielkim ekranie pojawił się u schyłku lat siedemdziesiątych.

  Widownia przyzwyczaiła się oglądać Nolte'ego w rolach twardych, nieustępliwych facetów; zagrał między innymi u boku Eddiego Murphy'ego w "48 godzinach", odtwarzał ekscentrycznego obiboka w "Włóczędze z Beverly Hills", rasistowskiego policjanta w "Pytaniach i odpowiedziach" Sidney'a Lumeta, prawnika, którego prześladuje przeszłość (w osobie Roberta De Niro) w "Przylądku strachu" i rodzica starającego się znaleźć lekarstwo na śmiertelną chorobę w "Oleju Lorenza".

  W 1994 roku Nolte wystąpił w trzech filmach: "Potyczkach z Jeannie" komedii, w której grał nowojorskiego aktora w Hollywood. W "Drużynie asów" zagrał trenera w koledżu, zaś w "Kocham kłopoty" reportera zakochanego w Julii Roberts. Rok 1995 to nie najlepsza rola w "Jeffersonie w Paryżu". Wielu uważało, że nie pasuje do postaci myśliciela i przyszłego prezydenta Thomasa Jeffersona. Jednakże cały film ze względu na zawiły scenariusz i brak skupienia reżysera okazał się klapą. Nick ma na swoim koncie trzy nominacje do Oscara za role w filmach: "Książę przypływów", "Prywatne piekło" i w "Wojowniku".

 • Jest synem Franka (z pochodzenia Niemiec, który był farmerem w stanie Iowa) i Helen (nazwisko panieńskie King), urodził się w Omaha, w stanie Nebraska 8 lutego 1942 roku.

  Ma starszą siostrę Nancy. Ukończył Kingsley Elementary School w Waterloo, w stanie Iowa oraz Westside High School w Omaha. Dzięki stypendium sportowemu studiował na Arizona State University. Uprawiał piłkę nożną i baseball.

  Od 1962 roku przez czternaście lat grywał w regionalnych teatrach. Występował na deskach teatru Pasadena Playhouse w sztuce "Dirty Little Billy" (1972). Uczył się na krótko aktorstwa pod kierunkiem Bryana O'Byrne przy Stella Adler's Academy w Los Angeles. Sukces przyniosła mu nominowana do nagrody Złotego Globu i Emmy rola Toma Jordache'a w serialu "Pogoda dla bogaczy". Za portret zranionego i wrażliwego Toma Wingo, nauczyciela wyzwalającego się z kompleksu z dzieciństwa w autorskim filmie Barbry Streisand "Książę przypływów" zdobył Złotego Globa, nagrodę krytyków filmowych Los Angeles i nominację do Oscara. W 1997 roku został ponownie nominowany do Oscara za rolę szeryfa mającego problemy życiowe w dramacie Paula Schradera "Prywatne piekło".

  Uchodzi za perfekcyjnego i prawego człowieka, budzi zaufanie widza.

opinie i nagrody