Robert Carlyle I

8,1
11 880 ocen gry aktorskiej
Robert Carlyle I
Robert dorastał w Maryhill (Glasgow). Wychowywał go ojciec, Joseph. Matka zostawiła rodzinę, kiedy Robert miał 4 lata. Jego przygoda z kinem rozpoczeła się gdy w wieku 21 lat, po przeczytaniu 'The Crucible" Arthura Millera, Robert zapisał się na lekcje gry aktorskiej do Glasgow Arts Centre. W 1991 roku, razem z czterami innymi aktorami, Robert założył Raindog Theatre Company. Nazwa pochodzi od tytułu albumu jego ulubionego wykonawcy,Tom Waitsa "Rain Dog"). Założeniem spólki była innowacyjna praca.

Najbardziej charakterystyczną rolą Roberta była postać kumpla Ewana McGregora o sadystycznych skłonnościach w filmie "Trainspotting".
Aktor zagrał również w brytyjskiej komedii "Goło i wesoło", horrorze "Drapieżcy", w kolejnej z serii o przygodach Jamesa Bonda "Świat to za mało" oraz wraz z Leonardem DiCapriem i Virginią Ledoyen w "Niebiańskiej plaży".
W 2001 roku w duecie z Samuelem L. Jacksonem wystąpił w filmie "Formuła".
Nąstępna rola wymagała nie lada wysiłku. W 2003 roku aktor zagrał Adolfa Hitlera w telewizyjnej produkcji "Hitler: Narodziny zła". Film został nagrodzony czterema statuetkami i dwoma nominacjami do nagrody Emmy.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 14 kwietnia 1961

miejsce urodzenia: Glasgow, Szkocja, Wielka Brytania

wzrost: 170 cm

BAFTA
Zdobył BAFTA, inną nagrodę oraz 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Anastasia Shirley (od 28.12.1997), 3 dzieci: Ava (ur. 2002), Harvey (ur. 2004) i Pearce Joseph (ur. 2006)
Wystąpił w teledysku zespołu Oasis do piosenki "Little by little".
Miał zagrać jedną z głównych ról w filmie Steve'a Hudsona pt. "Dragnet" , jednak musiał opuścić plan ze względu na śmierć ojca. Ostatecznie jego rolę otrzymał Peter Mullan.
W 1999 roku Królowa Elżbieta II odznaczyła go Orderem Imperium Brytyjskiego klasy OBE (Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego), za osiągnięcia w dziedzinie dramatu.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Nie wiem, może coś ze mną nie tak, bo robert nie jest ani super przystojny, ani już młody, ale ma w sobie coś takiego, że strasznie mnie kręci.

Do tego genialny aktor, potrafi stworzyć tak różnorodne role i od każdej jego postaci bije taka AURA.

Co myślicie skarbeńki?

Uwielbiam ! moja ulubiona postać powinien dostać oscara ;p

Po odkryciu fenomenu Alana Rickmana nie sądziłam, że pojawi się kolejny aktor, który będzie w stanie mnie zachwycić. A jednak. Robert to jeden z moich ulubieńców. Rola dr Rusha zwaliła mnie z krzesła. W Once upon a time też fenomenalna rola.

Koleś jest niesamowity. Dawno nie widziałem filmu lub serialu, w którym jedna postać tak dominowała i kradła show reszcie obsady.