Roger Michell I

Roger Harry Michell

6,8
463 oceny pracy reżysera
Roger Michell I
Jest absolwentem prestiżowej uczelni w Cambridge, którą ukończył w 1977 r. Już podczas studiów zainteresował się reżyserią. Odchodząc z uczelni otrzymał specjalną nagrodę dla najlepszego studenta-reżysera przyznawaną przez Royal Shakespeare Company. Po ukończeniu studiów Michell przez dwa lata pracował w Royal Court Theatre, gdzie był asystentem takich sław jak John Osborne i Samuel Beckett. W 1985 r. artysta wstąpił w szeregi prestiżowej Royal Shakespeare Company, z którą pozostał związany jako reżyser przez kolejnych 6 lat. W tym czasie zrealizował m.in. "Hamleta", "Kupca weneckiego" a także wystawił kilka sztuk autorstwa Vaclava Havla. W 1990 r. Michell podjął naukę na zorganizowanym przez BBC kursie dla reżyserów. Po jego ukończeniu zaproponowano mu realizację trzyczęściowego obrazu "Downtown Lagos", który został dobrze przyjęty przez krytykę. Ogólnoświatową popularność artysta zdobył w 1999 r., kiedy wyreżyserował komedię "Notting Hill", która stała się wielkim przebojem po obu stronach oceanu.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 5 czerwca 1956

data śmierci: 22 września 2021

miejsce urodzenia: Pretoria, Związek Południowej Afryki, (obecnie RPA)

dwukrotnie żonaty: 1. Kate Buffery (1992 - 2002, rozwód), 2 dzieci: córka Rosanna, syn Harry (ur. 06.12.1991); 2. Anna Maxwell Martin (od 2010 do jego śmierci), 2 córki: Maggie i Nancy
Zrezygnował z wyreżyserowania filmu "Kapitan Corelli", gdy przeszedł atak serca. Ostatecznie reżyserem został John Madden.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych