Sally Potter I

7,2
213 ocen pracy reżysera
Sally Potter I
Sally Potter urodziła się 19 września 1949 roku w Londynie. W wieku szesnastu lat dołączyła do London Film-Makers' Co-op i zaczęła kręcić eksperymentalne filmy krótkometrażowe, w tym "Jork" (1969) i "Play" (1970). Kształciła się na tancerkę i choreografkę w London Contemporary Dance School.

Wyreżyserowany w 1979 roku krótkometrażowy "Thriller" cieszył się sukcesem i wkrótce reżyserka zadebiutowała też filmem pełnometrażowym "The Gold Diggers" z udziałem Julie Christie. Jednak do międzynarodowej dystrybucji trafiła dopiero adaptacja książki Virginii Woolf "Orlando" z 1992 roku, która przybliżyła jej twórczość szerszej publiczności. Kolejne filmy "Lekcja tanga" i "Człowiek, który płakał" zostały zaprezentowane po raz pierwszy w Wenecji, a "Tak" na festiwalu w Telluride.

W 2007 Potter reżyserowała "Carmen" Bizeta, wystawianą na deskach Angielskiej Opery Narodowej w Londynie. Najnowszy film "Krzyk Mody" z 2009 roku nominowany został w Berlinie do Złotego Niedźwiedzia w konkursie głównym.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 września 1949

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

Feniks (do 1996)
Zdobyła Feniks (do 1996), 5 innych nagród i 11 nominacji
awards.label.check_all
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Wpisujcie Wasze rankingi filmów, które wyreżyserowała.

 • Absolutny geniusz artystyczny, tworzy arcydzieła kamerą, jedyna w swoim rodzaju, niedościgniona w stylu, unikat. Jej filmy wciągają, hipnotyzują i oczarowują swoim pięknem. Jestem jej wielką fanką i naprawdę pragnę zagrać w jej filmie, kogokolwiek i cokolwiek.

  2
  • Człowiek, który płakał

   użytkownik usunięty

   jeden z najpiękniejszych filmów, jakie widziałam.... Sally Potter jest wielka, wspaniała historia.