Joan Allen I

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":8216,"rate":7.5559883154819865,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":8,"rate":7.25,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":5,"rate":8.2,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":3,"rate":6.666666666666667,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,6
8 216 ocen gry aktorskiej
Joan Allen I
Znana głównie z ról drugoplanowych amerykańska aktorka, która zadebiutowała na Broadwayu w sztuce "Burn This", za co otrzymała nagrodę Tony. W kinie pojawiła się po raz pierwszy w roku 1985, w "Compromising Position" z Susan Sarandon. Przełomem w karierze artystki był występ w filmie Olivera Stone'a, "Nixon", gdzie zagrała żonę prezydenta. Za udział w tej produkcji dostała swoją piewszą nominację do Oscara. Ciekawą kreację stworzyła w "Burzy lodowej" Anga Lee - niezależnym filmie obyczajowym, w którym partnerował jej Kevin Kline. Uznanie przyniosła jej także rola Betty Parker (w "Miasteczku Pleasantville"), kobiety, która odważa się zerwać z ciasną mentalnością i obyczajowością prowincjonalnych zasad, nakazujących żonom bezwględną uległość i zależność od męża. Ten typ ról najczęściej zresztą kojarzony jest z ekranowym emploi aktorki.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 20 sierpnia 1956

miejsce urodzenia: Rochelle, Illinois, USA

wzrost: 178 cm

Saturn
Zdobyła Saturn, 10 innych nagród i 30 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Peter Friedman (01.01.1990 - 10.03.2002, rozwód), córka Sadie (ur. 1994)
W 1976 roku przeniosła się do Northern Illinois University.
Była jedną z wielu kandydatek rozważanych do zagrania Catherine Tramell w filmie "Nagi instynkt". Rolę otrzymała Sharon Stone.
Była brana pod uwagę do roli Alex Forrest w filmie "Fatalne zauroczenie", jednak ostatecznie otrzymała ją Glenn Close.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych