Cillian Murphy 

8,7
50 416 ocen gry aktorskiej
Cillian Murphy
Cillian Murphy to urodzony 25 maja 1976 roku irlandzki aktor i muzyk. Uczęszczał do Presentation Brothers College w Cork, gdzie jednym z jego nauczycieli był pisarz William Wall. Później podjął studia prawnicze na University College Cork. Początkowo najbardziej interesowały go występy na scenie w charakterze muzyka. Grał na gitarze w zespole Sons of Mr. Greengenes znajdującym się pod wpływem muzyki Franka Zappy. Jednak od czasu opuszczenia koledżu jego głównym zainteresowaniem było aktorstwo. Pierwszą ważną rolę zagrał w przygotowanym przez szkołę przedstawieniu zatytułowanym "Observe the Sons of Ulster Marching Towards the Somme". To umożliwiło mu grę w sztuce Enda Walsha reżyserowanej przez Pata Kiernana. Przedstawienie nosiło tytuł "Disco Pigs". To był pierwszy przełom w karierze Cilliana. W 2001 roku odtworzył swoją rolę w ekranizacji owej sztuki w reżyserii Kirsten Sheridan. Zagrał także w filmie "Intermission". Jednak prawdziwym sukcesem okazało się doskonale przyjęte w USA "28 dni później" w reżyserii Danny'ego Boyle'a. Ta rola zwróciła uwagę wielkich studiów na Cilliana. Zagrał we "Wzgórzu nadziei" i w "Dziewczynie z perłą". W 2005 roku przyszedł czas na kreacje w "Batmanie: początku" i "Red Eye". 2006 rok to występ w produkcji "Wiatr buszujący w jęczmieniu". Prywatnie Cillian jest szczęśliwym mężem Yvonne McGuinness (starszej od niego o 4 lata) oraz ojcem chłopców: Malachy'ego i Arana.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 25 maja 1976

miejsce urodzenia: Cork, Irlandia

wzrost: 175 cm

IFTA
Zdobył 3 nagrody IFTA, 24 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Yvonne McGuinness (od 01.08.2004), 2 synów: Malachy (ur. 04.12.2005) i Aran (ur. 2007)
Ma trójkę młodszego rodzeństwa: brata Páidiego oraz dwie siostry: Silę i Orlę.
Zjawił się na przesłuchaniu do roli Batmana w filmie "Batman - Początek", którą dostał Christian Bale. Jednakże Cillian spodobał się tak bardzo, że pozwolono wcielić mu się w postać Stracha na Wróble - przeciwnika człowieka-nietoperza.
Cillian grał na gitarze w kilku zespołach wraz ze swoim bratem Páidi, z których jeden, najbardziej udany, nazwali Sons of Mr. Greengenes, na cześć piosenki ich idola, Franka Zappy. Byli oni także obsesyjnymi fanami zespołu The Beatles.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych