Sam Peckinpah

David Edward Samuel Ernest Peckinpah Jr.

8,0
1 123 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby Sam Peckinpah


Robię o nim prezentację maturalną. Serio.

Temat brzmi "Motyw przyjaźni w wybranych filmach Sama Peckinpaha"

Dałem do tego filmy:


Pat Garret i Billy Kid

Dzika Banda

Strzały o zmierzchu


Przydała by mii się jakaś literatura związana z tematem.

Omówienia? Eseje? Fragm. książek?


Jeśli ktoś mógłby mi coś polecić, będę wdzięczny.

wojtas5000

BRAWO!
Kapitalny wybór, gdyby nie to, że jestem 13 lat po maturze, to też bym tak chciał :)
Drugie brawa za wybór "Strzałów o zmierzchu". Kwalifikowałby się też może "Cable Hogue" albo "Major Dundee" (bardzo wyrazisty motyw), ale te trzy tytuły w zupełności wystarczą.
Spieszę zatem z pomocą.
Zakładam, że nie interesują Cię książki anglojęzyczne, bo to nie praca magisterska. Przede wszystkim polecam przejrzeć bazę www.filmpolski.pl -> Film w prasie polskiej - wyrzuca ona kompletne dane bibliograficzne artykułów na temat żądanych osób i filmów. Jako punkt wyjścia w zupełności wystarczy. Na twoim miejscu na pierwszy rzut oka zwróciłbym uwagę na:

- FILM (1973 - ) 1992 r. , nr 31 , s.6-7. Jopkiewicz Tomasz: NIECH ŚWIAT OSZALEJE [sylwetka Sama, świetny tekst wielkiego znawcy i miłośnika westernu]

- ILUZJON 1993 r. , nr 01 , s.31-46. Jopkiewicz Tomasz: NA KRAWĘDZI KOSZMARU.O FILMACH SAMA PECKINPAHA [podobnie, równie dobra analiza]

- KINO 1976 r. , nr 10, s. 46-53, il. Garbicz Adam: OSTATNI Z WIELKICH MORALISTÓW KINA [też analiza, tyle że starsza, ale bardzo wnikliwa]

- Opublikowana na stronie www.film.org.pl analiza Piotra Kletowskiego "Sam Peckinpah - krwawy moralista" (http://www.film.org.pl/prace/peckinpah.html).

Ponadto sięgnąłbym do III i IV tomu fenomenalnego cyklu Adama Garbicza "Kino - wehikuł magiczny", gdzie omawiane są te filmy.

No i do recenzji poszczególnych tytułów, według wyszukiwania z filmpolski.pl .

Jakbyś miał jakieś pytania to pisz na michel.stanek(małpa)gmail.com .

misiek_st

STARY, WIELKIE DZIĘKI!!!

Na pewno skorzystam. Skala pomocy przerosła moje najśmielsze oczekiwania:))

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones