Shohreh Aghdashloo 

Shohreh Vaziri-Tabar

7,4
4 053 oceny gry aktorskiej
Shohreh Aghdashloo
Shohreh Aghdashloo urodziła się 11 maja 1952 roku w Tehranie (Iran). Karierę zaczęła w latach 70. na deskach rodzimych teatrów. Później przyszedł czas na debiut na dużym ekranie. W 1977 wystąpiła w filmie "Gozaresh" Abbasa Kiarostamiego, który zdobył uznanie w Rosji oraz Nagrodę Krytyki w Moskwie. Niestety zarówno ten jak i następny projekt aktorki, "Shatranje bad" Mohammada Rezy Aslaniego, nie zdołały przebić się przez "twarde mury" irańskiej cenzury. Dopiero rola w "Sooteh-Delan" Aliego Hatamiego przyniosła jej sławę. Shohreh stała się jedną z najpopularniejszych aktorek w Iranie. W 1978 roku podczas rewolucji islamskiej Aghdashloo opuściła ojczyznę i przeniosła się do Londynu. Tam skończyła studia na wydziale stosunków międzynarodowych. Rozwiodła się także ze swym pierwszym mężem - Aydinem Aghdashloo, który nie czuł się dobrze w Anglii i wolał wrócić do Iranu. Aktorka postanowiła konsekwentnie dążyć do celu. Przeprowadziła się do Los Angeles, gdzie poznała swojego drugiego męża Houshanga Touzie - aktora i dramatopisarza. W USA po raz pierwszy pojawiła się na ekranie w "Guests of Hotel Astoria". Potem wystąpiła w kilku małych rolach, m.in. w "Dwudziestu dolcach", "Maryam" czy "Surviving Paradise". Trudno jej było znaleźć pracę ze względu na akcent i pochodzenie. Długo musiała czekać na "hollywoodzki" przełom. Nastąpił on, kiedy przeczytała "Dom z piasku i mgły" Andre Dubusa III. Gdy Shohreh dowiedziała się o przeniesieniu książki na ekran, postanowiła dostać się do obsady za wszelką cenę. W filmie Vadima Perelmana dostała rolę Nadi, żony byłego generała irańskiego, za co została nominowana do Oscara. Później można ją było oglądać w "24 godzinach", "Egzorcyzmach Emily Rose" czy "X-Menie: Ostatnim bastionie". Pojawiła się także w produkcji "Jak zostać gwiazdą". W 2006 roku wcieliła się w Elżbietę w filmie "Narodzenie" oraz lekarkę w "Domu nad jeziorem". W 2009 została nagrodzona Satelitą za udział w "Ukamienowaniu Sorai M." i Emmy za wykreowanie postaci Sadżidy w serialu "Dom Saddama". W ostatnich latach aktorka zagrała w "Star Trek: W nieznane", "Przyrzeczeniu" i produkcji sci-fi "The Expanse".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 11 maja 1952

miejsce urodzenia: Teheran, Iran

wzrost: 165 cm

Emmy
Zdobyła Emmy, 5 innych nagród oraz 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Aydin Aghdashloo (1972 - 1980, rozwód); 2. Houshang Touzie (od 1987), córka Tara (ur. 1989)
Ma trzech braci: Shahrama, Shahriara oraz Shahrokha.
Ukończyła studia licencjackie ze stosunków międzynarodowych na Brunel University London w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Tak sobie myślę, że gdyby istniał Bóg, i byłby kobietą, i miałby do mnie przemówić informując mnie o śmierci, to powinien mieć głos Aghdashloo:D

Zapada w pamięci... piękna, choć starsza już kobieta, charakterystyczny niski głos i wspaniale zagrała w "Ukamienowaniu Sorayi M." Jedynie czego w niej nie zapamiętam to jej imię i nazwisko strasznie trudne

Prawie 70 lat ale na prawdę robi wrażenie urodą a w expanse chyba najbardziej oklęta postać :-) jak ona tam bluzga.

to najlepszy kobiecy głos na ekranie we wszechświecie!!!

Chociaż mnie najbardziej urzeka w rolach ciepłych, mądrych kobiet - jako Elżbieta w 'Narodzeniu' i pani archeolog w 'Stowarzyszeniu Wędrujących Dżinsów 2'. Poza tym ma ciekawą barwę głosu ;)