Stephen Chbosky 

7,2
561 ocen scenariuszy
Stephen Chbosky
Urodził się w 1970 roku w Pittsburghu, w Pensylwanii. Znany jest głównie za sprawą swojej powieści o trudach dojrzewania, zatytułowanej "The Perks of Being a Wallflower". Stworzył również jej filmową adaptację, pisząc scenariusz i reżyserując. 

Już w wieku nastoletnim bardzo inspirowała go książka o podobnej tematyce - "Buszujący w zbożu". W 1988 poznał Stewarta Sterna, scenarzystę "Buntownika bez powodu", który został jego przyjacielem i mentorem jednocześnie. W latach 90-tych próbował swoich sił jako twórca niezależnych filmów ("Four Corners of Nowhere" dostało się nawet na Festiwal Sundance) oraz niesfilmowanych scenariuszy. Prace nad "Perks of Being a Wallflower" rozpoczął w 1994. Wydane 5 lat później dzieło od razu stało się bestsellerem. Autor przyznał, że postać głównego bohatera - nieśmiałego, mającego trudności z wpasowanie się w środowisko Charliego, jest po części wzorowana na nim samym.

Jego kariera filmowa nie rozwijała się niestety równie imponująco. Próbował sił jako montażysta. Jego projekty reżyserskie nie doczekiwały realizacji. W 2005 roku zaangażował się w produkcję odcinkowego dramatu "Jericho", w fabule którego znalazł odniesienia do swojej relacji z matką. Serial został szybko zdjęty z anteny, nie otrzymując pozytywnych recenzji. Sukcesu doczekał dopiero filmując własny bestseller, którego scenariusz przyniósł mu m.in. nominację do Writers Guild Awards.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 25 stycznia 1970

miejsce urodzenia: Pittsburgh, Pensylwania, USA

Jego młodszą siostrą jest aktorka Stacy Chbosky.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych