Stephen Chbosky 

[{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":535,"rate":7.185046728971963,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":356,"rate":7.51123595505618,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":24,"rate":8.125,"desc":"oceny","profession":"materiałów do scenariusza"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":21,"rate":8.285714285714286,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}}]
7,2
535 ocen scenariuszy
Stephen Chbosky
Urodził się w 1970 roku w Pittsburghu, w Pensylwanii. Znany jest głównie za sprawą swojej powieści o trudach dojrzewania, zatytułowanej "The Perks of Being a Wallflower". Stworzył również jej filmową adaptację, pisząc scenariusz i reżyserując. 

Już w wieku nastoletnim bardzo inspirowała go książka o podobnej tematyce - "Buszujący w zbożu". W 1988 poznał Stewarta Sterna, scenarzystę "Buntownika bez powodu", który został jego przyjacielem i mentorem jednocześnie. W latach 90-tych próbował swoich sił jako twórca niezależnych filmów ("Four Corners of Nowhere" dostało się nawet na Festiwal Sundance) oraz niesfilmowanych scenariuszy. Prace nad "Perks of Being a Wallflower" rozpoczął w 1994. Wydane 5 lat później dzieło od razu stało się bestsellerem. Autor przyznał, że postać głównego bohatera - nieśmiałego, mającego trudności z wpasowanie się w środowisko Charliego, jest po części wzorowana na nim samym.

Jego kariera filmowa nie rozwijała się niestety równie imponująco. Próbował sił jako montażysta. Jego projekty reżyserskie nie doczekiwały realizacji. W 2005 roku zaangażował się w produkcję odcinkowego dramatu "Jericho", w fabule którego znalazł odniesienia do swojej relacji z matką. Serial został szybko zdjęty z anteny, nie otrzymując pozytywnych recenzji. Sukcesu doczekał dopiero filmując własny bestseller, którego scenariusz przyniósł mu m.in. nominację do Writers Guild Awards.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 25 stycznia 1970

miejsce urodzenia: Pittsburgh, Pensylwania, USA

Jego młodszą siostrą jest aktorka Stacy Chbosky.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych