Steve Reeves

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/134665/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":66,"rate":6.545454545454546,"desc":"ocen gry aktorskiej"}}]
6,5
66 ocen gry aktorskiej
Steve Reeves I

Legendarny amerykański kulturysta i gwiazda kina spod znaku miecza i sandałów. Wychowywał się na prowadzonej przez rodziców farmie w stanie Montana. Po nagłej śmierci ojca w wypadku rolniczym, 10-letni Steve przeniósł się z mamą do miasta Oakaland w Kalifornii. Tam w wieku 15 lat zainteresował się kulturystyką i rozpoczął ćwiczenia na siłowni. Po odbyciu służby wojskowej wygrał konkurs "Mr. Pacifict Coast", który przyniósł mu wygrane w kolejnych nagrodach dla siłaczy (W tym dla Mistera Universe 1950). Do fanów mięśni Reevesa należał premier wielkiej Brytanii Winston Churchill i przyszli gwiazdorzy kina akcji Sylvester StalloneArnold Schwarzenegger


Oprócz znakomitej sylwetki Reeves był również przystojnym mężczyzną, dlatego szybko zainteresowali się nim producenci filmowi. Na ekranie zadebiutował w 1949 roku występując w krótkometrażowym filmie "Kimbar of the jungle". Udało mu się również zagrać epizodyczną rolę olimpijczyka w komedii "Mężczyźni wolą blondynki" z królową srebrnego ekranu, Marilyn Monroe. Przełom kariery aktorskiej Steve'a Reevesa nastąpił w 1958 roku, gdy włoski reżyser Pietro Francisci zaproponował mu tytułową rolę w przygodowym filmie "Herkules". Film o losach mitycznego herosa stał się przebojem kasowym i doczekał się kontynuacji "Herkules i królowa Lidia" również z udziałem Reeves'a, który do końca kariery identyfikowany był z tą postacią. Kolejne filmy słynnego kulturysty to takie produkcje jak "Ostatnie dni Pompei" w reżyserii Sergia Leone "Wojna trojańska" i "Syn Spartakusa" w którym wcielił się w postać rzymskiego żołnierza stającego na czele buntu niewolników. W 1959 roku zajął 1 miejsce na liście najlepiej zarabiających aktorów na świecie, pokonując min. pierwszego kowboja Hollywood, Johna Wayne'a.  Ostatnim filmem z udziałem sportowca był western "Vivo per la tua morte" z 1968 roku. 

Po zakończeniu przygody z aktorstwem Steve zamieszkał na farmie, gdzie wraz z drugą żoną polską arystokratką, Haliną Czetwertyńską zajął się hodowlą koni. Przez całe swoje życie był zdeklarowanym przeciwnikiem używania przez kulturystów sterydów i innych środków dopingujących. Był zwolennikiem godnej rywalizacji wśród sportowców i zdrowego stylu życia wśród zwykłych ludzi. Zmarł w 2000 roku. Ciało gwiazdora zostało skremowane a prochy rozrzucone w jego rodzinnych stronach.

Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 21 stycznia 1926

data śmierci: 1 maja 2000

miejsce urodzenia: Glasgow, Montana, USA

wzrost: 185 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Sandra Smith (31.01.1955 - 04.09.1956, rozwód); 2. Aline Czartjarwicz (24.06.1963 - 24.07.1989, jej śmierć)
Brał udział w II Wojnie Światowej. Stacjonował na Filipinach, zachorował na malarię. Ponadto służył u gen. Douglasa MacArthura podczas okupacji Japonii.
W 1947 roku był Misterem Ameryki a w 1950 Misterem Universe.
Zmarł w Escondido w Kalifornii z powodu komplikacji związanych z chłoniakiem - chorobą, którą wykryto u niego 6 tygodni przed śmiercią.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych