Sergio Leone I

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":4744,"rate":8.874156829679595,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":1617,"rate":8.236239950525665,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":224,"rate":7.959821428571429,"desc":"oceny","profession":"materiałów do scenariusza"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":40,"rate":7.325,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":25,"rate":6.48,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":11,"rate":5.363636363636363,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":9,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
8,9
4 744 oceny pracy reżysera
Sergio Leone I
Syn reżysera Vincenzo Leone (pseud. Roberto Roberti). Pracę w kinematografii zaczął od funkcji asystenta Vittorio de Sici przy realizacji filmu "Złodzieje rowerów". Później w tym charakterze współpracował m.in. z Mervynem LeRoyem i Williamem Wylerem. Był drugim reżyserem, scenarzystą oraz autorem kostiumów przy filmach historycznych: "Pod znakiem Rzymu" i "Ostatnie dni Pompei". Światowy rozgłos zawdzięcza spaghetti westernom: "Za garść dolarów", "Za kilka dolarów więcej", "Dobry, zły i brzydki" i "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie". Zaczynali w nich karierę tacy aktorzy jak: Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Gian Maria Volonte; sukcesy odnosili: Charles Bronson, Klaus Kinski, a Henry Fonda zagrał - po raz pierwszy - skończonego łajdaka. Dzięki muzyce do jego filmów zyskał sławę Ennio Morricone (chodzili do tej samej szkoły zakonnej - konserwatorium św. Cecylii). Ostatni wyreżyserowany przez niego obraz to - uznany za arcydzieło - gangsterski dramat "Dawno temu w Ameryce". Planował realizację filmu o obronie Stalingradu podczas II wojny światowej, jednak prace przygotowawcze nad projektem przerwała jego śmierć w 1989 r.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 3 stycznia 1929

data śmierci: 30 kwietnia 1989

miejsce urodzenia: Rzym, Włochy

wzrost: 171 cm

David di Donatello
Zdobył David di Donatello , 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Carla Leone (do jego śmierci), 3 córki: Francesca (ur. 12.03.1964), Raffaella (ur. 26.11.1961) i Andrea (ur. 09.03.1967)
Zmarł na atak serca w Rzymie (Włochy). Został pochowany na Cimitero di Pratica di Mare w Lazio (Włochy).
Leone miał możliwość wyreżyserowania "Ojca Chrzestnego", ale zrezygnował z tej propozycji na korzyść Francisa Forda Coppoli.
Po ukończeniu "Dawno temu w Ameryce" rozpoczął prace nad filmem o oblężeniu Leningradu, "The 900 Days". W projekt zaangażowali się Ennio Morricone (muzyka), Tonino Delli Colli (zdjęcia) i Robert De Niro (główna rola męska). Leone zaaranżował koprodukcję z ZSRR i zdołał zebrać budżet rzędu 100 milionów dolarów, jednak zmarł na atak serca kilka dni przed podpisaniem kontraktu.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych