Sergio Leone I

8,9
5 142 oceny pracy reżysera
Sergio Leone I
Syn reżysera Vincenzo Leone (pseud. Roberto Roberti). Pracę w kinematografii zaczął od funkcji asystenta Vittorio de Sici przy realizacji filmu "Złodzieje rowerów". Później w tym charakterze współpracował m.in. z Mervynem LeRoyem i Williamem Wylerem. Był drugim reżyserem, scenarzystą oraz autorem kostiumów przy filmach historycznych: "Pod znakiem Rzymu" i "Ostatnie dni Pompei". Światowy rozgłos zawdzięcza spaghetti westernom: "Za garść dolarów", "Za kilka dolarów więcej", "Dobry, zły i brzydki" i "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie". Zaczynali w nich karierę tacy aktorzy jak: Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Gian Maria Volonte; sukcesy odnosili: Charles Bronson, Klaus Kinski, a Henry Fonda zagrał - po raz pierwszy - skończonego łajdaka. Dzięki muzyce do jego filmów zyskał sławę Ennio Morricone (chodzili do tej samej szkoły zakonnej - konserwatorium św. Cecylii). Ostatni wyreżyserowany przez niego obraz to - uznany za arcydzieło - gangsterski dramat "Dawno temu w Ameryce". Planował realizację filmu o obronie Stalingradu podczas II wojny światowej, jednak prace przygotowawcze nad projektem przerwała jego śmierć w 1989 r.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 3 stycznia 1929

data śmierci: 30 kwietnia 1989

miejsce urodzenia: Rzym, Włochy

wzrost: 171 cm

David di Donatello
Zdobył David di Donatello , 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Carla Leone (od 1960 r. do jego śmierci), 2 córki: Francesca (ur. 12.03.1964), Raffaella (ur. 26.11.1961) i syn Andrea (ur. 09.03.1967)
Zmarł na atak serca w Rzymie (Włochy). Został pochowany na Cimitero di Pratica di Mare w Lazio (Włochy).
Leone miał możliwość wyreżyserowania "Ojca Chrzestnego", ale zrezygnował z tej propozycji na korzyść Francisa Forda Coppoli.
Po ukończeniu "Dawno temu w Ameryce" rozpoczął prace nad filmem o oblężeniu Leningradu, "The 900 Days". W projekt zaangażowali się Ennio Morricone (muzyka), Tonino Delli Colli (zdjęcia) i Robert De Niro (główna rola męska). Leone zaaranżował koprodukcję z ZSRR i zdołał zebrać budżet rzędu 100 milionów dolarów, jednak zmarł na atak serca kilka dni przed podpisaniem kontraktu.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych