Steve Zahn 

Steven James Zahn

7,4
9 463 oceny gry aktorskiej
Steve Zahn
W swojej dotychczasowej karierze aktorskiej wystąpił w wielu ciekawych produkcjach. Partnerował Benowi Affleckowi w "Forces of Nature", zagrał jednego ze współpracowników Meg Ryan w filmie "Masz wiadomość" ("You've got mail") i wcielił się w rolę oszusta w "Co z oczu to z serca" ("Out of Sight"). Wystąpił także jako zakochany gitarzysta w filmie Toma Hanksa "That Thing You Do!". Od 1989r. Zahn przebywał na wschodnim wybrzeżu, gdzie spędził dwa lata, studiując sztuki dramatyczne w łączonym programie edukacyjnym Amarican Repertory Theater i Harvard's Institute for Advanced Theater Training. W międzyczasie podróżował z produkcją Tommy Tune'a "Bye, Bye Birdy", kiedy to poznał swoją przyszłą żonę - Robyn Peterman.

W 1994r. zawarli związek małżeński i zamieszkali na farmie w New Jersey, gdzie w 1997r. przyszedł na świat ich syn, Henry James.

Po ślubie Zahn wyjechał do Hoboken, gdzie zajmował się głównie mitrężeniem czasu, dopóki nie nadeszła jego szansa.

Niedługo później podczas występów w "Sophistry" Jonathana Marka Shermana poznał Ethana Hawke'a. Razem z nim stworzył New York's Malaparte Theater Company. Ben Stiller oglądając Zahna na planie "Sophistry" był tak zauroczony jego grą, że postanowił obsadzić go w swojej komedii "Reality Bites". Zahn wystąpił także w "Karmazynowym przypływie" ("Crimson Tide") oraz w epizodzie znanego serialu "Przyjaciele". Przełomowym okazał się występ w debiucie reżyserskim Toma Hanksa "The Thing You Do!", który otworzył mu drzwi do największych agencji aktorskich w Los Angeles. Do jednej z ważniejszych ról Zahna można zaliczyć występ w "Happy, Texas", gdzie zagrał u boku Sama Rockwella. Za rolę tą otrzymał specjalną nagrodę jury na festiwalu filmowym w Sundance.

(oprac. Dominika Dębek)

więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 13 listopada 1967

miejsce urodzenia: Marshall, Minnesota, USA

wzrost: 175 cm

Independent Spirit
Zdobył Independent Spirit, inną nagrodę oraz 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Robyn Peterman (od 16.07.1994), 2 dzieci: syn Henry James (ur. 03.04.2000) i córka Audrey Clair (ur. 25.04.2002)
Ukończył Robbinsdale Cooper High School w New Hope (Minnesota, USA).
Był wspólnie z Maggie Gyllenhaal gospodarzem ceremonii wręczenia nagród podczas zakończenia festiwalu Sundance 2003.
Jest nie tylko aktorem, ale także wokalistą i gitarzystą - jego grę oraz wokal możemy podziwiać w filmach: "That Thing You Do!" (1996) oraz "Saving Silverman" (2001).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych