Film

Crimson Tide

1995 1 godz. 56 min.
7,6 50 563
oceny
7,6 10 1 50563
9 656
chce zobaczyć
{"rate":6.0,"count":2}
{"id":"6699","linkUrl":"/film/Karmazynowy+przyp%C5%82yw-1995-6699","alt":"Karmazynowy przypływ","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/66/99/6699/7677436.2.jpg"}
Na odciętym od świata atomowym okręcie podwodnym USS Alabama dochodzi do konfliktu oficerów podczas wojny domowej w Rosji.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Grammy Najlepsza kompozycja instrumentalna napisana dla filmu kinowego lub na potrzeby telewizji w roku 1996 dla Hans Zimmer
#ZOSTAŃWDOMU
Sprawdź filmy, seriale i gry, które warto nadrobić
7 wspaniałych 68 komentarzy
Najlepsze filmy o łodziach podwodnych

W Rosji grupa żołnierzy pod dowództwem nacjonalisty Radczenki przejmuje kontrolę nad wyrzutniami rakiet nuklearnych. Amerykański okręt podwodny "Alabama" zostaje wysłany, by patrolować wody terytorialne Rosji. "Alabama" to okręt klasy Ohio (jest tylko siedem takich na świecie) przenoszący pociski Tridant IC-4. Dowództwo "Alabamy" dostajeW Rosji grupa żołnierzy pod dowództwem nacjonalisty Radczenki przejmuje kontrolę nad wyrzutniami rakiet nuklearnych. Amerykański okręt podwodny "Alabama" zostaje wysłany, by patrolować wody terytorialne Rosji. "Alabama" to okręt klasy Ohio (jest tylko siedem takich na świecie) przenoszący pociski Tridant IC-4. Dowództwo "Alabamy" dostaje rozkaz odpalenia rakiet. Dochodzi do konfliktu między komandorem Frankiem Ramseyem (Gene Hackman) i jego pierwszym oficerem Ronem Hunterem (Denzel Washington), który zastanawia się nad słusznością wydanego rozkazu, ponieważ podczas potwierdzenia rozkazu okręt traci łączność z dowództwem. Nie wiadomo, czy rozkaz został potwierdzony, czy zarządzono odwołanie odpalenia rakiet. Konflikt oficerów dzieli załogę. Część uważa, że lojalność wobec groźby odpalenia pocisków nie jest najistotniejszą sprawą.

boxoffice
$157 387 195 na świecie
$91 387 195 w USA
$66 000 000 poza USA
budżet
$53 000 000
na podstawie
Richard P. Henrick (materiały do scenariusza, historia) / Michael Schiffer (materiały do scenariusza, historia)
studio
Hollywood Pictures (przedstawia) / Don Simpson/Jerry Bruckheimer Films
tytuł oryg.
Crimson Tide
inne tytuły
Karmazynowy przypływ Polska
Więcej...
Quentin Tarantino został zatrudniony do poprawienia scenariusza.
Jedną z głównych ról oferowano Valowi Kilmerowi, ten jednak odrzucił grę w filmie. Później przyznał, iż żałował tej decyzji. Do dziś nie wiadomo jaką miał zagrać rolę.
Według Dona Simpsona, Tom Cruise i Brad Pitt byli brani pod uwagę do roli Huntera. Kandydatem do występu był także Andy Garcia.
Tony Scott po raz pierwszy łączy siły ze swoim etatowym aktorem - Denzelem Washingtonem. Za produkcję odpowiada Jerry Bruckheimer. Można by rzec - wybuchowa mieszanka. ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 73%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Fantastyczna muzyka

  lifter67 ocenił(a) film na 7

  Chyba jeden z najlepszych soundtracków Zimmera.

 • Patos i megalomania

  Piotr_3 ocenił(a) film na 6

  "Karmazynowy przypływ" to dobre amerykańskie kino. Film dobrze się ogląda, trzyma w napięciu, gra aktorska również jest na poziomie. Jednak oceniam go tylko na 6/10 z kilku powodów: 1. Rażący patos, szczególnie w sekwencji przedstawiającej wypłynięcie okrętu w morze, 2. Uderzająca megalomania - ... więcej

 • Jeden z najlepszych akcyjniaków lat 90'tych

  kinoman77_filmweb ocenił(a) film na 9

  Znakomicie zrealizowany,do dziś robi wrażenie. Świetna dramaturgia,doskonaly pojedynek aktorski Washington-Hackman. A to wszystko okraszone jednym z najlepszych soundtracków Hansa Zimmera.

  9
  • POJEDYNEK

   het_2 ocenił(a) film na 9

   Denzela i Hackmana na aktorstwo to mistrzostwo swiata, obaj pokazują w tym filmie ze są niewiarygodni, do tego swietna akcja, super muzyka, emocje od początku do końca po prostu kapitalny film.

  • Na odciętym od świata atomowym okręcie podwodnym USS Alabama dochodzi do buntu załogi, co powoduje światowy kryzys

   ROBERTHUNT

   Ja pitole raczej odwrotnie było, zmieńcie ten opis bo ten kto to pisał chyba wogle nie oglądał filmu !!!!

   1