Sydney Greenstreet 

Sydney Hughes Greenstreet

7,7
776 ocen gry aktorskiej
Sydney Greenstreet
Sydney Hughes Greenstreet przyszedł na świat 27 grudnia 1879 roku w Sandwich (Anglia, Wielka Brytania). Po długiej karierze scenicznej w Anglii i Stanach Zjednoczonych zadebiutował na ekranie późno, bo w wieku 62 lat, w "Sokole Maltańskim" Johna Hustona. Okrył się tam nieśmiertelną sławą jako Kasper "Tłuścioch" Gutman, bezwzględny łotr z błyskiem w oczach pojawiającym się na samo wspomnienie przedmiotu, którego poszukiwał całe swoje życie. Warner Brothers zwabili Greenstreeta i dali mu zajęcie na resztę dziesięciolecia, nierzadko zestawiając go na ekranie ze współspiskowcem z "Sokoła", Peterem Lorre'em. Szczególnie dobry duet stworzyli w "Masce Dimitriosa" i "Werdykcie", w którym Greenstreet gra wiktoriańskiego policjanta Scotland Yardu, postanawiającego dokonać morderstwa doskonałego. Chociaż jego kariera kinowa trwała krótko, udało mu się zagrać niemało pamiętnych ról, dzięki którym postrzegano go na równi z takimi legendami Hollywood jak Humphrey Bogart, James Stewart czy Spencer Tracy. Jego specjalnością były szwarc-charaktery, choćby takie jak właściciel lokalu "Pod Niebieską Papugą" w "Casablance" czy hrabia Alessandro Fosco w "Dziewczynie w bieli". Wcielał się w historyczne postacie, takie jak generał brygady Winfield Scott w "Umarli w butach", William Makepeace Thackeray w "Devotion" czy żądny posłuchu wredny osiłek w komedii "Christmas in Connecticut". W "Handlarzach" pluł podczas spotkania biznesowego, udowadniając, że prostactwo też może być czymś, co przykuwa uwagę kinowej widowni. Po wycofaniu się z aktorstwa z powodu choroby w 1949 roku, Greenstreet pracował w radiu, z wdziękiem wcielając się w rolę prywatnego detektywa Nerona Wolfe'a. Jego żoną była Dorothy Marie Ogden, z którą miał syna Johna. Zmarł 18 stycznia 1954 roku w wieku 74 lat z powodu cukrzycy oraz zapalenia nerek.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 27 grudnia 1879

data śmierci: 18 stycznia 1954

miejsce urodzenia: Sandwich, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 175 cm

żona Dorothy Marie Ogden (od 12.05.1918 do jego śmierci), syn John Ogden (ur. 1920)
Zmarł w Los Angeles (Kalifornia, USA) z powodu cukrzycy oraz zapalenia nerek. Został pochowany na Forest Lawn Memorial Park w Glendale (Kalifornia, USA).
Pisarz Tennessee Williams napisał dla niego jedno-aktową sztukę pt. "The Last of My Solid Gold Watches" i zadedykował ją aktorowi.
Miał zagrać główną rolę w "The Fat Man", która trafiła do J. Scotta Smarta.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych