Sylvia Miles 

Sylvia Reuben Lee

7,2
424 oceny gry aktorskiej
Sylvia Miles
Amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa - Sylvia Miles przyszła na świat 9-tego września 1932 roku w Nowym Jorku. Mierząca 166 cm wrostu, na małym ekranie zadebiutowała w popularnym na przełomie lat 50-tych i 60-tych w serialu "The Comedy Spot". Rok później zagrała drobny epizod w dramacie "Parrish" u boku Claudette Colbert i Troy'a Donahue. Przez kolejne kilka lat pojawiała się głównie w znanych serialach. Przełom w jej karierze nastąpił jednak w 1969 roku. Swoją premierę miał wówczas słynny film Johna Schlesingera - "Nocny kowboj". Sylvia wcieliła się w rolę zamożnej Cass. Mimo iż na ekranie pojawiła się przez zaledwie 6 minut krytycy byli zachwyceni jej kreacją. W roku 1970 wyróżniono ją nominacją do Oscara. W latach 70-tych zyskała rozgłos dzięki znajomości ze słynnym artystą - Andym Warholem. Wywołała skandal obrzucając resztkami spaghetti znanego krytyka filmowego - Johna Simona, który w jednej z recenzji skrytykował jej nagie ciało. Pojawiła się również w szeregu głośnych produkcji takich jak "Heat", "Żegnaj laleczko" (nominacja do Oscara w 1976 roku) czy "Bractwo strażników ciemności". Znana była również z upodobania do dziwacznych kreacji. W latach 80-tych występowała już coraz mniej. Pojawiła się jednak w kilku ciekawych filmach (w "Wall Street" Olivera Stone'a wcieliła się w rolę Pośredniczki handlu nieruchomościami, zaś w "Diablicy" Susan Seidelman zagrała zwariowaną matkę Meryl Streep). Mieszka w Los Angeles. 
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 9 września 1932

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 166 cm

trzykrotnie zamężna: 1. William Miles (1948 - 1950, rozwód); 2. Gerald Price (1952 - 1958, rozwód); 3. Ted Brown (04.09.1963 - 1970, rozwód)
Zmarła w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Wstyd że filmweb nie wspomniał o Jej śmierci. Bardzo ciekawa aktorka, przyjaciółka Warhola, Królowa drugiego planu. Aktorka która kradła sceny.

  2
  • Sylvia Miles to aktorka niezwykle charakterystyczna !
   W "Nocnym kowboju" była fenomenalna, całkowicie zasłużona nominacja do Oscara, pomimo że na ekranie widać ją było kilka minut
   świetna jako czarny charakter - Czerwona wróżka w "Śpiącej królewnie"...
   Ciekawe kreacje stworzyła także w...