Oliver Stone I

William Oliver Stone

7,7
4 370 ocen pracy reżysera
Oliver Stone I
William Oliver Stone przyszedł na świat 15 września 1946 roku w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA). Jego rodzicami są Francuzka Jacqueline Goddet i makler giełdowy Louis Stone. W 1965 Oliver przerwał studia na Uniwersytecie Yale, które kontynuował po powrocie do Stanów z wojny w Wietnamie. W 1971 roku został absolwentem Szkoły Filmowej na Uniwersytecie Nowojorskim, gdzie jednym z jego wykładowców był Martin Scorsese

Pierwsze sukcesy odnosił jako scenarzysta - w 1979 w wieku 33 lat otrzymał Oscara za scenariusz do filmu Alana Parkera "Midnight Express". Jako reżyser na dużym ekranie zadebiutował pięć lat wcześniej obrazem "Seizure", który nie zdobył przychylności krytyków i publiczności. W końcu Stone'owi udało się zebrać fundusze, które pozwoliły mu w 1981 roku wyreżyserować "Rękę" z Michaelem Cainem w roli głównej. Była to nowa wersja horroru z 1946 pt. "The Beast with Five Fingers". Ten film został przyjęty lepiej niż jego poprzednik, ale to wciąż nie wystarczało, by Stone stał się znanym artystą. Zmianę przyniósł rok 1986. Po nakręceniu dramatu "Salwador" z Jamesem Woodsem w roli głównej, który okazał się sukcesem komercyjnym, Stone dostał od producentów wolną rękę. Wykorzystał tę szansę. W tym samym roku na ekrany trafił "Pluton", jeden z najbardziej poruszających filmów opowiadających o wojnie w Wietnamie. Od tej pory każdy obraz reżysera, który pojawia się w kinach, wywołuje ożywione dyskusje. Stone nie boi się tematów drażliwych, o których nie mówi się głośno. W "Wall Street" obnaża mechanizmy działania rekinów finansjery, w "Urodzonym 4. lipca" pokazuje tragiczny los weteranów wojny wietnamskiej, a w "JFK" powraca do pytania, które od wielu lat męczy wielu Amerykanów: "Kto zabił Johna Kennedy'ego?". 

W 1994 publiczność ujrzała "Urodzonych morderców". Film ten wzbudził wiele emocji, spowodował lawinę dyskusji na temat tego, co można, a czego nie pokazywać na ekranie, ale jednocześnie udowodnił, że Oliver Stone jest jednym z obdarzonych największą wyobraźnią reżyserów amerykańskich. Do końca lat 90. twórca zrealizował różnorodne produkcje - biograficznego "Nixona", kryminał z Seanem Pennem "Droga przez piekło" czy sportową "Męską grę".

W 2004 roku Oliver Stone wyreżyserował "Aleksandra" z Colinem Farrellem w roli tytułowej, który przyniósł jego twórcom aż sześć nominacji do Złotych Malin. W kolejnych latach stanął za kamerą "World Trade Center", "W." czy "Wall Street: Pieniądz nie śpi". Po 2010 realizował dokumenty (m.in. "Historia Stanów Zjednoczonych według Olivera Stone'a" czy "Oliver vs Putin") oraz filmy fabularne (m.in. "Snowden"). Artysta jest również producentem. Ma na swoim koncie takie obrazy jak: "Klub szczęścia" w reżyserii Wayne'a Wanga i "Błękitna stal" Kathryn Bigelow.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 15 września 1946

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 183 cm

Oscar
Zdobył 3 nagrody Oscar, 20 innych nagród oraz 36 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Najwa Sarkis (22.05.1971 - 1977, rozwód); 2. Elizabeth Burkit Cox (06.06.1981 - 1993, rozwód), 2 synów: Sean (ur. 29.12.1984) i Michael Jack; 3. Sun-jung Jung (od 1996), dziecko
Mając 21 lat trafił do więzienia w Meksyku za posiadanie marihuany.
W 1971 roku ukończył reżyserię na Uniwersytecie Nowojorskim w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA), otrzymując tytuł licencjata.
W 2005 roku został ukarany grzywną w wysokości 100 dolarów za posiadanie niewielkiej ilości marihuany. Taką karę wymierzył mu Sąd w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dlaczego w Filmweb pominięto ten dokument w dorobku tego reżysera?
Czyżby celowe działania? Poprawność polityczna tego serwisu?

każdy film tego pana z przyjemnością piracę.

Wypisujemy najlepsze filmy Olivera Stone'a
Moim zdaniem:

1. Urodzony 4 lipca
2. Pluton
3. JFK
4. Męska Gra
5. Aleksander

Ponieważ w nowym tysiącleciu kręci gniot za gniotem.Źli doradcy, scenarzyści, czy może w ogóle stracił nosa do wizualizacji dobrych historii.. I jak tu go ocenić za całokształt czy tylko za wcześniejsze produkcje? Niesprawiedliwie byłoby go oceniać za wszystko bo nie dostałby zasłużonej dychy za swój ogromny wkład w...

więcej

idę o zakład,, że Mr Stone wraz z Mr (RAS)Putinem tańczyli razem do tej piosenki https://www.youtube.com/watch?v=8fSpEYQUNpQ ..

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones