Takashi Miike 

7,4
562 oceny pracy reżysera
Takashi Miike
Takashi Miike urodził się w małym miasteczku Yao, na przedmieściach Osaki. Dorastając fascynował się motorami, przez chwilę zastanawiał się nad profesjonalnymi wyścigami, lecz ostatecznie mając 18 lat, wstąpił do szkoły filmowej w Yokohamie, założonej przez znanego reżysera Shoheia Imamurę. Głównym powodem jego decyzji był brak egzaminów wstępnych. Miike nie przykładał się do nauki, rzadko uczęszczał na zajęcia. Pewnie dlatego, gdy lokalna telewizja poszukiwała w szkole kandydata na nieodpłatną posadę asystenta producenta, uczelnia nominowała na tą pozycję wiecznie nieobecnego Miike. Przez prawie dekadę pracował w telewizji, imając się różnych zajęć, zanim został asystentem reżysera, między innymi u swojego mentora, Imamury. Mający miejsce we wczesnych latach 90. boom na "V-Cinema" (filmy kręcone techniką direct-to-video) umożliwił Miike reżyserowanie własnych filmów, jako że nowo powstałe kompanie filmowe zaczęły zatrudniać młodych, tanich reżyserów, aby ci tworzyli dla nich niskobudżetowe filmy akcji. Pierwszym dziełem Miike, które doczekało się premiery kinowej, był film pod tytułem "Shinjuku Triad Society" i od tej chwili Miike mógł sobie pozwolić na kręcenie filmów o wyższych budżetach. Poza Japonią dostrzeżono go dzięki filmowi "Audition". Od tego momentu Miike staje się na Zachodzie postacią wręcz kultową. Jego dorobek reżyserski jest ogromny: ponad 60 filmów powstałych w trakcie jego 13-letniej kariery. W samym tylko roku 2002 powstało ich aż 9. Jego filmy charakteryzują się wyjątkową brutalnością, niejednokrotnie poruszają tematy tabu, warto wymienić chociażby "Visitor Q", "Ichi the Killer" czy trylogię "Dead or Alive".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 24 sierpnia 1960

miejsce urodzenia: Osaka, Japonia

wzrost: 164 cm

Miał zostać reżyserem filmu "Outsider". Kiedy jednak z projektu wycofał się Tom Hardy, poszukiwania nowego aktora do głównej roli spowodowały, że Miike musiał zrezygnować z powodu innych zobowiązań. Ostatecznie za kamerą stanął Martin Zandvliet.
Ukończył studia filmowe w Yokohama Hōsō Eiga Senmon Gakkō w Yokohamie (Japonia).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Temat, w którym możecie wpisywać wasze rankingi z filmami wyreżyserowanymi przez Miike...

być w japońskim trendzie, gdzie kręci się dużo i bez zangażowania (a raczej przypomina to kraje arfykańskie), powinien robić co najwyżej jeden film na dwa lata. Film "13 zabójców" pokazał, że ma talent. Koreańscy reżyserzy to rozumieją i kręca, co 3-4 lata (Chan-wook Park, Jee-woon Kim, Ki-duk Kim, Joon-ho Bong,...

http://arekmabloga.blogspot.com/2011/05/meskie-kino-takashiego-miike-notatki-na. html

zapraszam do lektury :)

Slyszałam o filmie w którym główna postać, aktor, nie potrafi rozróżnić rzeczywistości od świata filmowego. Możliwe, że to film Miike. Znacie tytuł?

czego ten reżyser nie zrobił, horrory, dramaty, yakuza-flicki, serialeTV, teledyski, sztuki teatralne, podrzędne szmiry III klasy, komedie, filmy familijne, kryminały, thrillery, filmy surrealistyczne, romanse dla nastolatków, dokumenty, musicale, kino które szokuje, ale zarazem potrafi zrobić spokojne filmy, bez...