Owen Wilson I

Owen Cunningham Wilson

7,6
34 265 ocen gry aktorskiej
Owen Wilson I
Owen Cunningham Wilson urodził się 18 listopada 1968 roku w Dallas, w stanie Teksas. Jego matka Laura jest zawodowym fotografem. Jego ojciec to Robert Wilson. Ma dwóch braci: starszego Andrew Wilsona  i młodszego o trzy lata Luke'a. Uczęszczał na St. Mark's Academy w Dallas. Ukończył Thomas Jefferson School w Austin, a następnie akademię wojskową w Nowym Meksyku i University of Texas w Austin w 1991 roku.

Znany jest z wielkiej aktorskiej wszechstronności i zdolności do transformacji. W ciągu kilku lat zagrał w kinowych hitach kasowych i zdobył rozgłos trzema scenariuszami, które napisał razem z reżyserem Wesem Andersonem. Jeden z nich, "Genialny klan", przyniósł mu w 2002 roku nominację do Oscara.

Jako aktor odniósł sukces występując w komediach "Poznaj mojego tatę", "Zoolander" Bena Stillera jako model Hansel, "Genialny klan" Wesa Andersona i dramacie wojennym "Za linią wroga" Johna Moore'a w roli stacjonującego na Bałkanach porucznika Chrisa Burnetta. Wykazał unikalną wrażliwość zarówno w dziedzinie aktorstwa jak i scenopisarstwa.

Po raz pierwszy wystąpił w duecie z Jackie Chanem w "Kowboju z Szanghaju". Był to też jego debiut w roli Roya O'Bannona, złodzieja napadającego na pociągi.

Jako scenarzysta zwrócił na siebie uwagę dzięki komedii "Rushmore", która opowiada historię miłosnego trójkąta pomiędzy piętnastolatkiem, piękną nauczycielką i milionerem granym przez Billa Murraya. Niektórzy krytycy umieścili film w pierwszej dziesiątce najlepszych filmów 1998 roku. Był to drugi scenariusz, jaki Wilson napisał razem z Wesem Andersonem. Zadebiutowali niezależną komedią "Bottle Rocket", która stała się jednocześnie aktorskim debiutem Wilsona w roli Dignana (zagrał w niej także jego brat Luke Wilson jako Anthony Adams). Produkcja ta przyniosła mu uznanie, zarówno jeśli chodzi o stronę aktorską, jak i pisarską tego przedsięwzięcia. Wkrótce potem sprawdził się też w roli współproducenta nagrodzonego Oscarem filmu Jamesa L. Brooksa "Lepiej być nie może".

Wilson ma na swoim koncie także udział w czarnej komedii "Telemaniak" Bena Stillera z Jimem Carreyem, horrorze "Anakonda" Luisa Llosy, filmie katastroficznym "Armageddon" Michael'a Baya, komedio-dramacie "Wieczna północ" wyprodukowanym przez Jerry'ego Bruckheimera i dramacie "The Minus Man" - reżyserskim debiucie Hamptona Fanchera, scenarzysty "Łowcy androidów".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 listopada 1968

miejsce urodzenia: Dallas, Teksas, USA

wzrost: 179 cm

Kryształowa Statuetka
Zdobył Kryształowa Statuetka, 7 innych nagród oraz 25 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Wystąpił w następujących teledyskach:
- 2001 r. - "Yeah, yeah, yeah" - Uncle Kracker;
- 2003 r. - "Seniorita" - Justin Timberlake;
- 2006 r. - ''God's Gonna Cut You Down'' - Johnny Cash;
- 2013 r. - "Christmas in LA" - The Killers.
Owen i jego brat Luke mieli zagrać Virgila i Turka w "Ocean's Eleven". Zrezygnowali jednak z udziału w nim na rzecz filmu "Genialny klan". Ostatecznie role otrzymali Casey Affleck i Scott Caan.
Wystąpił w następujących reklamach:
- 2004 r. - radiowe reklamy piw Michelob Lite oraz Heineken;
- 2017 r. - meble Sofology.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

stworzył piękny duet z Hanksem:)))

Ale aktorsko to kurcze prawie zawsze gra tak samo, wpadł w rutynę i chyba nie doczekamy się już nigdy jakiegoś aktorskiego fajerwerku w jego wykonaniu

czy jego nos to wynik jakiegoś wypadku, czy on się po prostu z takim urodził... :)

Quotes

użytkownik usunięty

"Oh,wow"- Owen Wilson

Od chyba kilku lat ciągle gra w podobne rolę i w raczej średnich firmach .Mam wrażenie,że jego umiejętności aktorskie albo stanęły na jednym etapie albo się obniżyły .Podobnie Jak aktora z ,który często grywa Vince Vaughn .Nie mówię ,że to zły aktor ,ale są lepsi .Kiedyś byli zabawni ,ale teraz ten duet jest trochę...

więcej