Muriel Teresa Wright

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/49930/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":523,"rate":8.034416826003824,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/49930/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":7,"rate":8.142857142857142,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/49930/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":0,"rate":null,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}}]
8,0
523 oceny gry aktorskiej
Teresa Wright I
Amerykańska aktorka, zdobywczyni Oscara za najlepszą drugoplanową rolę w filmie "Pani Miniver". Urodziła się w Harlemie - dzielnicy Nowego Jorku (Nowy Jork, USA), ale wychowywała się w Maplewood (New Jersey, USA). Uczęszczała do Columbia High School i wówczas zadecydowała, że chce być aktorką. Wakacje spędzała pracując w lokalnym teatrze. Po ukończeniu szkoły średniej w 1938 roku powróciła do Nowego Jorku i została zatrudniona jako dublerka do roli Emily w przedstawieniu "Thornton Wilder's Our Town". Kiedy grająca rolę Emily Martha Scott wyjechała do Hollywood kręcić film na podstawie tej sztuki, Teresa przejęła jej rolę. Na jesieni 1939 roku występowała w roli Mary Skinner w inscenizacji "Life with Father", granej przez dwa lata. Pewnego dnia podczas przedstawienia zauważył ją Samuel Goldwyn, który poszukiwał młodej aktorki do roli córki Bette Davis w filmie "Małe liski". Teresa tę rolę otrzymała i została za nią nominowana do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Podpisała też kontrakt z wytwórnią filmową, który był bardzo unikatowy, ponieważ zawierał wiele wskazówek, a nawet wręcz nakazów dotyczących pozowania Teresy fotoreporterom. W 1943 roku zagrała w produkcji "Duma Jankesów", która również przyniosła jej nominację do Oscara dla najlepszej aktorki. W tym samym roku otrzymała też Nagrodę Akademii za wspomniany film "Pani Miniver". Kolejne lata przynosiły jej kolejne role w takich obrazach jak: "Cień wątpliwości", "Najlepsze lata naszego życia" czy "Pokłosie wojny". Po zerwaniu kontraktu z wytwórnią aktorka występowała głównie w telewizji i w teatrze. Dostała dwie nominacje do nagrody Emmy za role w "The Miracle Worker" i w "The Margaret Bourke-White Story". W 1975 roku zagrała na Broadway'u w sztuce "Death of a Salesman". Po raz ostatni pojawiła się na ekranie w produkcji "Zaklinacz deszczu" z 1997 roku. Teresa ma dwie gwiazdy na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd: jedną filmową i drugą telewizyjną. Aktorka była zamężna dwukrotnie i tyleż razy się rozwodziła. Miała 2 dzieci. Zmarła na atak serca w szpitalu Yale-New Haven w Connecticut w wieku 86 lat.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 27 października 1918

data śmierci: 6 marca 2005

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 160 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 1 inna nagroda i 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Najlepsza aktorka drugoplanowa za film Pani Miniver w roku 1943
dwukrotnie zamężna: 1. Niven Busch (23.05.1942 - 25.11.1952, rozwód), 2 dzieci: Niven Terrence (ur. 02.12.1944) i Mary Kelly (ur. 12.09.1947); 2. Robert Anderson (11.12.1959 - 29.10.1978, rozwód)
Nigel Busch, jej mąż, napisał "Pojedynek w słońcu" z myślą o swojej żonie w roli Pearl Chavez. Jednak, kiedy doszło do realizacji Teresa była w ciąży, angaż otrzymała Jennifer Jones.
Z powodu ciąży odrzuciła rolę Julii Brougham w filmie "Żona biskupa", która ostatecznie przypadła w udziale Lorettcie Young.
Miała zagrać rolę Belindy McDonald w filmie "Johnny Belinda", jednak z powodu konfliktów wycofała się z projektu. Jej miejsce zajęła Jane Wyman, która w 1949 roku została nagrodzona Oscarem.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Widziałem z nią "Cień wątpliwości" Hitchcocka i "Pani MIniver" Ale chciałbym bardzo ją jeszcze zobaczyć w: "Dumie Jankesów" gdzie gra obok Gary Coopera i "Najlepsze lata naszego życia" (7 oskarowego)

 • Do tej pory widziałem z nią tylko trzy filmy: Pani Miniver, Cień wątpliwości oraz Najlepsze lata naszego życia i jak dla mnie to jest wystarczająco, żeby stwierdzić, iż Teresa posiadała naprawdę duży talent, a w dodatku ten jej młodzieńczy urok, czar, który roztaczała wokół siebie tylko podnosi ... więcej

  1
  • Wtedy robiło się mnóstwo takich, tylko u "div" kina. Genialne są!

   • Teresa Wright zdobyła Oscara za rolę drugoplanową w 1943. Był to ostatni raz kiedy statuetka dla zdobywców nagrody za role drugoplanowe różniła się od tej przyznawanej za rolę pierwszoplanowe. Nagroda dla aktorów drugoplanowych wyglądała bardziej jak dyplom, z małym rycerzykiem po boku. Dopiero w roku 1944 ... więcej

    • Mam nadzieję, że dane mi będzie zobaczyć jeszcze jakieś filmy z Teresą Wright, bo widziałam ją w "Pani Miniver" i zagrała postać Carol bardzo dobrze.