Myrna Adele Williams

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/49927/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":588,"rate":8.188775510204081,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,2
588 ocen gry aktorskiej
Myrna Loy
Urodzona w Raidersburgu (Montana, USA) Myrna Loy swoje dzieciństwo i młodość spędziła w Helenie. Kiedy miała 13 lat, jej ojciec zmarł na ciężką odmianę grypy. Z tego powodu rodzina przeprowadziła się do Los Angeles. Myrna uczęszczała do Westlake School, gdzie połknęła aktorskiego bakcyla. Zadebiutowała mając 15 lat, chcąc wspomóc finansowo swoją rodzinę. Początkująca aktorka występowała w Grauman's Theater, gdzie zauważyła ją żona Rudolfa Valentino i pomogła stawić pierwsze kroki w przemyśle filmowym. Zadebiutowała w filmie "What price beauty?" mając 20 lat. Potem jeszcze partnerowała m.in. Joan Crawford. Myrna święciła triumfy w filmach niemych i stała się gwiazdą dźwiękowych. Udało jej się podpisać kontrakt z Warner Brothers. W filmie "Bitter Apples" w 1927 roku po raz pierwszy zagrała bardziej znaczącą rolę. Ale potem znów propozycji brakowało i Myrna powróciła do słabszych rólek. Mając 27 lat wcieliła się w legendarną bohaterkę powieści Thackeray'a, Becky Sharp z "Targowiska próżności". Potem kontrakt z Warnerami wygasł, a Myrna trafiła do MGM. W 1934 roku na ekrany kin wszedł film "W pogoni za cieniem", gdzie partnerowała Williamowi Powellowi. Film okazał się wielkim sukcesem, a Myrnę uczynił gwiazdą. Do tego stopnia, że jej nazwisko stało się gwarantem sukcesu kasowego, a w ogólnokrajowym plebiscycie została wybrana Królową Hollywood (tytuł króla przypadł Clarkowi Gable, z którym nie raz Myrna spotkała się na planie). W tym samym, 1936 roku Myrna poślubiła producenta filmowego Arthura Hornblowa Jr., ale małżeństwo przetrwało tylko 6 lat. Na przestrzeni lat 40. i 50. Myrna utrzymała status gwiazdy, jednak na początku lat 60. nadszedł gorszy okres. Jedną z jej niewielu ról z tamtego okresu, w "Kwietniowych szaleństwach", zalicza się do najlepszych kreacji Loy. Ostatni raz na ekranie pojawiła się w 1981 roku. Jest jedną z największych gwiazd kina i najbardziej utalentowanych aktorek w jego historii. Mimo to Myrna nie otrzymała nigdy nawet nominacji do Oscara za którąś ze swoich wspaniałych ról. Błąd ten częściowo naprawiono dwa lata przed śmiercią Loy, w 1991 roku, przyznając jej honorową statuetkę. Aktorka zmarła w szpitalu podczas operacji w Nowym Jorku.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 2 sierpnia 1905

data śmierci: 14 grudnia 1993

miejsce urodzenia: Raidersburg, Montana, USA

wzrost: 168 cm

Oscar Specjalny
Zdobyła Oscar Specjalny,
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Specjalny Nagroda honorowa w roku 1991
czterokrotnie zamężna: 1. <a href=http://www.filmweb.pl/Person?id=103159>Arthur Hornblow Jr.</a> (27.06.1936 - 01.06.1942, rozwód); 2. John Hertz Jr. (06.06.1942 - 21.08.1944, rozwód); 3. <a href=http://www.filmweb.pl/Person?id=57432>Gene Markey</a> (1946 - 1950, rozwód); 4. Howland H. Sergeant (02.06.1951 - 31.05.1960, rozwód)
Była ulubioną aktorką znanego w USA przestępcy Johna Dillingera, który specjalnie, aby ją zobaczyć w "Wielkim graczu" wyszedł z kryjówki i pojawił się w kinie. Tuż po seansie został postrzelony przez agentów FBI (zmarł w wyniku odniesionych ran).
Po tym, jak dwukrotnie zdiagnozowano u niej raka piersi, przeszła dwie mastektomie (usunięcie piersi).
W 1923 roku, Henry Waxman zrobił jej zdjęcia i pokazał je Rudolphowi Valentino. Gwiazdor był na tyle zachwycony, że kazał zorganizować Myrnie zdjęcia próbne do planowanego filmu "Kobra". Ostatecznie, Myrna nie otrzymała roli.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych
  • Wspaniała, piękna, legendarna gwiazda lat 30., o ogromnym talencie, znana głównie z ról komediowych, choć miała również okazję udowodnić swój talent dramatyczny w późniejszym okresie. Uwielbiam ją i liczę, że uda mi się zebrać i obejrzeć wszystkie filmy z jej udziałem.

  • Razem z Gretą Garbo królowała w kinie w latach 30-tych. Piękna, tajemnicza. Świetne role m.in. w "Wielkim Zegfieldzie" i "Najlepszych latach naszego życia". Dziś już takich aktorek nie ma.

    1