Tess Harper I

Tessie Jean Washam

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":869,"rate":6.779056386651323,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":true,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":141,"rate":7.177304964539007,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":12,"rate":6.5,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
6,8
869 ocen gry aktorskiej
Tess Harper I
Tess Harper, właściwie Tessie Jean Washam, urodziła się 15 sierpnia 1950 roku w Mammoth Spring, w stanie Arkansas. Uczęszczała na Państwowy Uniwersytet Stanu Arkansas przy Beebe, w stanie Arkansas, gdzie wystąpiła w przewodniej roli w musicalu "Little Mary Sunshine" i "Arsenic and Old Lace". W ostatnich latach 60-ych grała w ulicznych spektaklach w parkach Dogpatch, Jasper i Srebrnym Dolarowym Mieście w Branson. Została odkryta podczas przedstawienia teatralnego w Dallas, w stanie Teksas.

Została wciągnięta do Teatru Namiotu Państwowego Uniwersytetu Południowo-zachodniej Missouri w Springfield, w stanie Missouri, w tym samym czasie, co Kathleen Turner. W tym teatrze grali także swego czasu Brad Pitt czy John Goodman, a potem trafili na scenę Broadway'u.

Ta aktorka o blond włosach i uderzająco granatowych oczach zadebiutowała w roli żony Roberta Duvall'a - Rosa Lee w dramacie Bruce'a Beresforda "Pod Czułą Opieką" /Tender Mercies/ (1983), a za rolę była nominowana do nagrody Złotego Globu. Potem otrzymała role w filmach: "Silkwood" (1983) i "Flashpoint" (1984), a rola Chick Boyle w komedio-dramacie "Przestępstwa Serca" /Crimes of the Heart/ (1986) Bruce'a Beresforda przyniosła jej nominację do Oscara. W 1994 roku wystąpiła jako Fairlight Spencer w serialu telewizyjnym "Christy".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 15 sierpnia 1950

miejsce urodzenia: Mammoth Spring, Arkansas, USA

wzrost: 163 cm

Aktor
Zdobyła Aktor, 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Ken Harper (1971 - 1976, rozwód)
W 1991 roku wystąpiła w teledysku Michaela Jacksona do piosenki ''Black or White''.
Była brana pod uwagę do roli Elviry Hancock w filmie "Człowiek z blizną". Angaż ostatecznie otrzymała Michelle Pfeiffer.
Odrzuciła rolę Carol w filmie "Za wszelką cenę". Ostatecznie angaż otrzymała Holland Taylor.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Nie będę się wdawał w szczegóły, czy mi się podoba, czy nie, ale te jej oczy wyglądają jakby cały czas jechała na opiatach. No ale tyle lat i na każdym zdjęciu ma ten szczególny odcień niebieskiego i tzw "szpilki" w oczach (kumaci wiedzą, o co mi chodzi), chociaż w jej przypadku to chyba raczej jakieś ... więcej

  • Grała matkę prokuratora Millera

   • Zbrodnie serca

    użytkownik usunięty

    Stworzyła świetną kreacje w tym filmie.