Luke Wilson I

Luke Cunningham Wilson

7,0
8 400 ocen gry aktorskiej
Luke Wilson I
Amerykański aktor, reżyser i scenarzysta Luke Wilson jest młodszym o trzy lata bratem znanego aktora komediowego Owena Wilsona i podobnie jak jego brat ma to samo drugie imię - Cunningham.

Przyszedł na świat 21 września 1971 roku w Dallas, w stanie Teksas jako trzeci syn Laury (z zawodu fotograf) i Roberta Wilsonów. Jego starszy o siedem lat brat Andrew Wilson to także aktor, reżyser i producent filmowy.
Podczas nauki w Occidental College, był bardziej zainteresowany sportem niż dramatem albo teatrem. Uczęszczał do prestiżowej teksaskiej Szkoły Świętego Marka, gdzie osiągnął w biegach szczytowy czas na 400 i 800 metrów.

W 1992 roku razem ze starszym bratem Owenem napisał scenariusz "Bottle Rocket". Jego reżyserii podjął się w 1994 roku Wes Anderson. Był to 13-minutowy film komediowy o parze Teksańczyków, granej przez braci Wilson. Film był pokazywany na różnych festiwalach. Dwa lata później doczekał się pełnometrażowej wersji (tym razem 92 minuty, znów w reżyserii Wesa Andersona), oczywiście z Wilsonami w rolach głównych, dołączył do nich trzeci - Andrew Wilson. A rola Anthony'ego Adamsa w tym filmie doczekała się nagrody specjalnej Samotnej Gwiazdy Filmowej i Telewizyjnej (Lone Star Film & Television Award).

Rok 1997 okazał się pracowity dla Luka. Były to drugoplanowe role w filmach takich jak: dramat "Jak kłamać w Ameryce" u boku Kevina Bacona, w komedii romantycznej "Drużbowie" z Drew Barrymore i w niezwykle popularnym thrillerze "Krzyk 2" Wesa Cravena.
Zagrał postać chłopaka Natalie Cook (w tej roli Cameron Diaz) czyli jednej z tytułowych trzech bohaterek komedii sensacyjnej "Aniołki Charliego" i jej sequelu "Aniołki Charliego: Zawrotna szybkość". W podobną rolę wcielił się w komedii "Legalna blondynka" i "Legalna blondynka 2", tym razem jednak był chłopakiem przebojowej Elle Woods (Reese Witherspoon).

Na małym ekranie pojawiał się gościnnie w serialu "Z Archiwum X" w którym wcielił się w postać szeryfa Hartwella oraz w serialu "Różowe lata 70-te" grając w nim postać Caseya Kelso.

W 2003 roku za rolę Mitcha Martina w komedii "Old School: Niezaliczona" był nominowany do nagrody Złoty Popcorn za najlepszy ekranowy zespół stworzony z Willem Ferrellem i Vincem Vaughnem.
Wystąpił również w teledysku Willie Nelsona "Maria (Shut Up and Kiss Me)" z 2002 roku.

Prywatnie był związany z Gwyneth Paltrow, którą poznał na planie filmu "Genialny klan".

Znalazł się na siódmym miejscu listy największych wakacyjnych przystojniaków 2003 roku ogłoszonej przez amerykański magazyn "In Touch" oraz seksownych mężczyzn lato 2004 amerykańskiego magazynu "People".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 września 1971

miejsce urodzenia: Dallas, Teksas, USA

wzrost: 183 cm

Ma dwóch braci: Owena i Andrew.
Początkowo to on z Owenem Wilsonem mieli zagrać braci Malloy w filmie "Ocean's Eleven: Ryzykowna gra", jednak porzucili ten projekt na rzecz "Genialny Klan". Ostatecznie otrzymali angaż Casey Affleck i Scott Caan.
Wystąpił w następujących teledyskach:
- 1999 r. - "Swingin" - Tom Petty and the Heartbreakers;
- 2002 r. - "Maria (Shut Up and Kiss Me)" - Willie Nelson;
- 2007 r. - "Hollywood Hillbilly" - Dale Watson.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych