Tom Hollander 

Thomas Anthony Hollander

7,6
15 440 ocen gry aktorskiej
Tom Hollander
Tom Hollander jest brytyjskim aktorem teatralnym, który zyskał sławę filmową dzięki roli antagonisty w serii "Piraci z Karaibów". Pierwsze kroki w aktorstwie stawiał mając ledwie 14 lat, gdy wystąpił w sztuce "John Diamond" produkowanej przez BBC. Od tego czasu był blisko związany z teatrem. Sukces, jakim było wygranie nagrody im. Iana Charlesona za rolę w sztuce "The Way of The World" w 1992 roku, sprawił, że Hollander postanowił zrobić nowy krok w karierze i zdecydować się na występy filmowe. Angażował się w brytyjskie kino niezależne, gdzie często pokazywał talent komediowy. W kinie popularnym otrzymywał poboczne role, grając głównie ze znajomymi z teatru, którzy zrobili już większe kariery m.in. Michaelem Gambonem i  Billem Nighy. Z tym drugim zagrał wspólnie w siedmiu filmach, przede wszystkim dwóch częściach "Piratów z Karaibów", tworząc duet czarnych charakterów. Mimo popularności serii, postać Lorda Cutlera Becketta nie sprawiła, że kariera Hollandera wskoczyła na wyższy poziom. Nadal grywał on role poboczne lub jedynie gościnne. Głośniejsze były te w filmach "Duma i uprzedzenie" (2004), gdzie otrzymał angaż jako nieudolny adorator Pan Collins i "Czas na miłość" (2013), gdzie pokazał się jako obmierzły outsider  alkoholik, Ted. Istotniejsze role odgrywał w miniserialach brytyjskich. W "Doktor Thorne", przypadła mu rola tytułowa. Produkcja "Nocny recepcjonista" została nominowana do Złotego Globa, a "Tabu" stało się popularne na całym świecie. Za główną rolę w serialu "Wielebny" otrzymał dwukrotnie nominacje do nagrody BAFTA. Mimo regularnych udziałów w produkcjach telewizyjnych i kinowych, nadal prowadzi karierę teatralną. Występuje w najlepszych brytyjskich teatrach, regularnie otrzymując uznanie krytyków i nagrody sceniczne. Jako stały współpracownik BBC podkłada głos w audiobookach i słuchowiskach.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 25 sierpnia 1967

miejsce urodzenia: Bristol, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 165 cm

Aktor
Zdobył 2 nagrody Aktor, 2 inne nagrody oraz 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Ukończył literaturę na Uniwersytecie Cambridge w Cambridge (Anglia, Wielka Brytania).
Ma starszą siostrę, Julie.
Z Fran Hickman ma syna (ur. 2023).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

W piratach był powalający

użytkownik usunięty

Na początku jak na niego spojrzałam to nie wiedziałam, czy śmiać się czy płakać, bo do tej roli wyglądem zdecydowanie nie pasował. O iele za niski, kapelusz zdawał się być kilka numerów za duży... Ale jka grał! Ten zimny głos, chamski uśmiech w kilku scenach (cz. 3 - pakt :D), rewelacja!
Nie pamiętam go z innych...

Myślę, że to doskonały aktor do roli przeciwnika Jamesa B. Bardzo obiecujące są jego role, mają ładną dwuznaczność w sobie.

Mistrzowska rola w tabu jako chemik idealnie zagrana postać

I do tego ma świetny akcent. Szkoda, że jest tak mało znany.

jak go widzę to od razu kojarzy mi się z Rolą Mozarta z filmu "Amadeusz" Formana mimo, że wcale
tam nie grał :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones