Michael Gambon 

Michael John Gambon

8,2
25 426 ocen gry aktorskiej
Michael Gambon
Ten wybitny aktor brytyjski urodził się 19 października 1940 roku w Dublinie. Jego kariera rozpoczęła się od współpracy z The Edward / Macliammoir Gate Theatre w Dublinie. W 1963 roku dołączył do zespołu The National Theatre, grając w sezonie uwięczającym jego działalność pod kierownictwem Laurence'a Oliviera. Grał między innymi w przedstawieniach "Hamlet", "Król Lear", "Antoniusz i Kleopatra", "Otello", "Ryszard III", "Żywot Galileusza", "Wujaszek Wania" oraz "A Chorus of Disapproval". Współpracował z bardzo dobrymi i renomowanymi teatrami, w tym z The Royal Shakespeare Company oraz The National Theatre on the South Bank. Został nagrodzony prestiżową nagrodą dla najlepszego aktora - The Evening Standard Theatre Award - za tytułową rolę w sztuce "Volpone". Zebrał również świetne recenzje za wystawianą w Londynie i Nowym Yorku rolę w sztuce "Skylight" Davida Hare'a. Zagrał w wielu filmach, w tym "Dziennik żółwia", "Paryż nocą", "Sucha biała pora", "The Rachel Papers", "Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek", "Gangsterzy", "Miłość i śmierć w Wenecji" Iaina Softley'a, "Zabaweczki", "Wersja Browninga", "Nieważny człowiek", "Mary Reilly", "Two Deaths", "Nothing Personal" oraz "Gracz", "Gosford Park", "Charlotte Gray", "Jeździec bez głowy". Jego role telewizyjne to nagrodzony "The Singing Detective", "Dylemat serca", "Maigret", oraz "Faith".
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 19 października 1940

data śmierci: 28 września 2023

miejsce urodzenia: Dublin, Irlandia

wzrost: 183 cm

Aktor
Zdobył 2 nagrody Aktor, 4 inne nagrody oraz 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Anne Miller (od 1962, rozwód), syn Fergus (ur. 1964)
Otrzymał tytuł szlachecki z rąk Elżbiety II.
Był rozważany do roli Jamesa Bonda po George'u Lazenbym, ale został odrzucony, gdyż nie chciano zatrudniać następnego nieznanego aktora.
Ukończył Królewską Akademię Sztuki Dramatycznej w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jak występował w roli Dumbledore'a myślałem, że to był Ian McKellen.

Niestety, właśnie ogłoszono, że zmarł: https://www.theguardian.com/stage/2023/sep/28/michael-gambon-star-of-harry-potte r-and-the-singing-detective-dies-aged-82?CMP=Share_AndroidApp_Other

Mysle, ze z ta broda wyglada zdecydowanie lepiej.

Wygląda jak 80 letni Clarkson.

Normalnie etatowy król Wielkiej Brytanii:) W "Lost Prince" grał Edwarda VII, w "King Speech" Jerzego V. Dla mnie zabawne- bo oglądałem oba tego samego dnia :) Przypomnę że Edward VII to ojciec Jerzego V :)