[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/43416/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":723,"rate":6.968188105117566,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/43416/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":18,"rate":6.722222222222222,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,0
723 oceny gry aktorskiej
Valentine Pelka
Pelka urodził się 23 lutego 1957 r. w Dewsbury (Wielka Brytania) jako syn aktorki i inżyniera budownictwa. Jego matka jest Irlandką, zaś ojciec pochodzi z Polski. W 1995 r. Valentine ożenił się z prawniczką, z którą ma syna. Mieszkają w Londynie.
Valentine jest znany ze swojej gościnnej roli w serialu Nieśmiertelny, gdzie grał złego Kronosa, wroga Duncana MacLeoda, oraz późniejszego pomocnika Methosa w odcinkach „Comes a Horseman", "Revelations 6:8", "Archangel", oraz "Not To Be".
Występował w kilku serialach telewizyjnych, w tym w Crossbow jako Roland. W 1990 roku gościnnie zagrał w serialu Zorro w odcinku "All that Glitters" zaś w 2000 roku można było go zobaczyć w roli gubernatora wojskowego w serialu Queens of Swords. Wśród innych jego ról telewizyjnych należałoby wymienić postać Simona Thorntona w Family Affairs z 1999 roku, oraz serial Life Force z 2000 roku, gdzie zagrał Richarda Webstera.
Valentine występował również w filmach: jego najbardziej znane role to postać męża Doroty w Pianiście Romana Polańskiego z 2001 roku oraz jego najnowsza rola Gormana Belleca z The Velvet Side of Hell (2005 r). Valentine gościnnie pojawiał się w wielu programach telewizyjnych, takich jak: Robin of Sherwood, Boon, Campion, Hustle, Egypt, Highlander: The Series, Cadfael, i A Touch of Frost.
Jego siostra Kazia Pelka, która również jest aktorką, grała jedną z głównych ról w operze mydlanej Family Affairs, w której aktor wcześniej występował.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 23 lutego 1957

miejsce urodzenia: Dewsbury, Anglia, Wielka Brytania

żona (od 1995), dziecko
Ma siostrę Kazię.
W 2000 roku napisał opowiadanie "Kronos" do antologii "An Evening at Joe's: Fiction by the Cast and Crew of Highlander (Highlander Trilogy)" powstałej na kanwie serialu "Nieśmiertelny".
Ken Gord podczas przesłuchań Valentine'a do roli Kronosa uważał, że nie nadaje się on do tej roli, gdyż jest za przystojny. Z tego powodu Valentine dał się oszpecić blizną na prawej części twarzy przez charakteryzatorów.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Wspaniały czarny charakter w serialu Nieśmiertelny ! :)

  • Polak

   użytkownik usunięty

   Śmieszne, często gra Polaka, a nim nie jest i nawet po polsku nie umie mówić. Muszę przyznać, że zmylił mnie, gdy oglądałam film "Pod słońcem Toskanii". To jego "Jerzy" brzmiało jakby wypowiedziane z ust osoby, której polski jest ojczystym językiem;)

  • Jest podane zdjęcie aktora a nie ma opisu kiedy się urodził, a w innych przypadkach jest tak, że nie ma zdjęcia aktorów a jest data urodzenia...