Walter Salles 

Walther Moreira Salles Jr.

6,6
194 oceny pracy reżysera
Walter Salles
Walter Salles, reżyser i scenarzysta, uznawany jest za artystę, który doprowadził do renesansu brazylijskiego kina w połowie lat 90. Urodził się w Rio de Janeiro, jako syn bogatego bankiera. Dorastał we Francji i Stanach Zjednoczonych, zanim jako nastolatek zamieszkał na stałe w Brazylii. Początkowo, na przełomie lat 80 i 90 kręcił filmy dokumentalne. Jego brat J. Moreira Salles jest znanym w Brazylii twórcą dokumentów.
Po nakręceniu w 1991 roku filmu "Kunszt", jego kariera została nieco zahamowana z powodu ostrej recesji w brazylijskiej gospodarce na początku lat 90. Nadal kręcił dokumenty, głównie dla europejskich stacji telewizyjnych. Dzięki dobremu przyjęciu jego kolejnego pełnometrażowego filmu "Obca ziemia" (współreżyserował z Danielą Thomas), mógł zrealizować kolejny projekt. "Dworzec nadziei" okazał się wielkim sukcesem artystycznym i medialnym. Film zdobył liczne międzynarodowe nagrody (m. in. na nowo została odkryta aktorka Fernanda Montenegro), a sam twórca stał się znanym i cenionym południowoamerykańskim reżyserem. Kolejne filmy, zarówno te fabularne, jak i dokumentalne ("2000 seen by..." realizowana dla telewizji Arte) potwierdziły jego talent i zdolności techniczne. Od tej pory, regularnie pojawia się na licznych międzynarodowych festiwalach, zdobywając liczne wyróżnienia.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 12 kwietnia 1956

miejsce urodzenia: Rio de Janeiro, Brazylia

BAFTA
Zdobył 2 nagrody BAFTA, 9 innych nagród oraz 15 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Maria Klabin, syn Vicente (ur. 2006)
Był członkiem jury obradującego podczas 55. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja) w 2002 roku.
Jest zapalonym fanem wyścigów. Sam ściga się w brazylijskich mistrzostwach GT3.
Jego bratem jest João Moreira Salles.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wpisujcie WAsze rankingi filmow, ktore wyrezyserowal.

Witam
Wie ktoś może na kiedy zapowiadana jest premiera tego filmu?
Mam nadzieję, że film będzie przynajmniej dobry. Nie wybaczę jeśli kultowe dzieło zostanie spartaczone.

Oto jeden z najwybitniejszych reżyserów światowego kina i producent. Studiował na Uniwersytecie Południowej Karoliny w USA. Debiutował w 1991 r. Jego drugi film – „Terra Estrangeira” – przez 6 miesięcy nie schodził z ekranów i został uznany za najlepszy film brazylijski 1996 r. Za kolejny...

Złego słowa o jego filmach powiedzieć nie mogę... Poruszające, barwne , ciekawe... , a na dodatek świetnie obsadzone. Salles ma ważną cechę - intuicję. Dlatego jego filmy są takie piękne.

W jego filmach podoba mi się to proste spojrzenie na człowieka. Nie trzeba duzo mówić, nie trzeba koloryzować, a rozumiemy. Dzięki niemu zainteresowałam się brazylijskim kinem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones