Sam Riley II

Samuel Peter W. Riley

8,0
7 992 oceny gry aktorskiej
Sam Riley II
Sam Riley przyszedł na świat 8 stycznia 1980 roku w małym, angielskim miasteczku położonym nieopodal Bradford - Menston Malsis School, pierwsza szkoła przyszłego aktora znajdowała się w Cross Hills. Kolejnym szczeblem w edukacji Rileya było ukończenie nauki w Uppingham School, co jak zaznaczył w jednym z wywiadów, jest tradycją w jego rodzinie. Nie udało mu się dostać ani do London Academy of Music and Dramatic Art ani do Royal Academy of Dramatic Art, do których aplikował.

Riley próbował sił w wielu dziedzinach sztuki. Po ukończeniu szkoły, przez parę lat był wokalistą zespołu 10,000 Things, który założył razem ze swoim bratem Georgem. Zespół rozpadł się po opublikowaniu przez New Musical Express fatalnej recenzji twórczości młodych Brytyjczyków i rozwiązaniu umowy z Polydor Records. Po zakończeniu kariery profesjonalnego muzyka, Sam parał się pracą w barach i sklepach.

W 2002 roku Riley debiutował w filmie "24 Hour Party People", jego występ trwał jednak tylko 2 minuty. Rok 2006 okazał się być przełomowym dla młodego aktora, wtedy właśnie ruszyły prace nad "Control". To właśnie ten obraz otworzył mu drzwi do filmowej kariery. Riley portretował w produkcji Iana Curtisa, byłego wokalistę Joy Division, cierpiącego na epilepsję i depresję, rozdartego między miłością do żony (w tej roli Samantha Morton) a płomiennym uczuciem do kochanki (którą zagrała Alexandra Maria Lara). Krytycy przyjęli produkcję bardzo pozytywnie, a odtwórca roli głównej został doceniony nagrodami i nominacjami, m.in.: BAFTA -  Rising Star Award (nominacja), Chicago International Film Festival - Najlepszy Aktor (wygrana), British Independent Film Awards - Most Promising Newcomer (wygrana), itd.

Po sukcesie "Control", Sam Riley zagrał w takich filmach jak "Franklyn","Byzantium", gdzie wcielił się w rolę wampira Darvella, czy adaptacji powieści jednego z czołowych przedstawicieli Beat Generation, Jack'a Keruac'a - "W drodze". Wcielił się w tym filmie w rolę głównego protagonisty, Sala Paradise, a u jego boku można było zobaczyć na ekranie Viggo Mortensena, Amy Adams oraz Kristen Stewart.

Najbardziej znaną produkcją, w której zagrał Sam Riley, jest disneyowska "Czarownica". Aktor sportretował w niej ludzką postać kruka Diavala, przyjaciela, doradcy i sługi tytułowej bohaterki (w tej roli Angelina Jolie). "Czarownica" to pierwszy blockbuster, w którym zagrał Sam Riley. Na początku roku 2016 do kin wszedł film "Duma i uprzedzenie, i zombie", w którym aktor wcielił się w Pana Darcy'ego. Riley pozował również do zdjęć kolekcji jesień/zima 2008 domu mody Burberry.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 8 stycznia 1980

miejsce urodzenia: Leeds, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 184 cm

żona Alexandra Maria Lara (od 08.08.2009), syn Ben (ur. 05.01.2014)
Był twarzą reklamową firmy Burberry ( kolekcja jesień 2008)
Brany był pod uwagę do tytułowej roli w filmie "Robin Hood".
Ostatecznie angaż otrzymał Russel Crowe.
Był przesłuchiwany do roli Lou Forda w filmie "Morderca we mnie", jednak ostatecznie angaż otrzymał Casey Affleck.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych