Warwick Davis I

Warwick Ashley Davis

7,6
9 875 ocen gry aktorskiej
Warwick Davis I
Kariera Warwicka Davisa rozpoczęła się z czystego przypadku: w 1981 roku jego babcia usłyszała w radiu, że poszukiwane są osoby o wzroście poniżej 4 stóp (ok. 120 cm), które wzięłyby udział w castingu do filmu "Gwiezdne wojny: Powrót Jedi". Pierwotnie rola, którą zdobył Warwick, miała być rolą mniej niż drugoplanową, lecz reżyser George Lucas, widząc nieprzeciętny talent aktora, powierzył mu rolę Wicketa, jednej z wiodących w tym filmie ról. Warwick Davis mówił później, że grając Wicketa czerpał inspirację z zachowania swojego psa.

W 1984 roku, po sukcesie, jaki odniósł "Powrót Jedi", Lucas postanowił stworzyć dwa filmy dla telewizji ABC: "Przygoda wśród Ewoków" i, już w 1985 roku, "Ewoki: Bitwa o Endor", oba opowiadające o przygodach Ewoków, z rolą Davisa jako Wicketa. Również w 1985 roku Davis partnerował Davidowi Bowie w filmie fantasy "Labirynt".

W 1987 roku został zaproszony do wytwórni Elstree Studios w Londynie, by razem z Lucasem i Ronem Howardem omówić warunki powstania filmu "Willow", którego scenariusz napisany został z myślą o tytułowym bohaterze jako Davisie. W filmie tym, partnerując Valowi Kilmerowi, Warwick mógł wreszcie zagrać z odsłoniętą twarzą i zabłysnąć jako aktor znakomicie ukazujący ludzkie emocje, będący wartościowym artystą, niepozbawionym talentu komediowego. Premiera "Willow" odbyła się w obecności Księcia Karola i Księżnej Diany, co było wielkim zaszczytem dla twórców.

Późniejsza kariera Warwicka Davisa potoczyła się już szybko, zagrał w kilku serialach dla telewizji BBC, następnie po raz pierwszy zagrał "zły charakter" w filmie "Karzeł", w 1996 roku zagrał postać Grildriga w "Podróżach Guliwera", które zgromadziły rekordową widownię - 56 milionów! W 1997 roku George Lucas powierzył mu role trzech postaci (Wald, Grimy Man, Spectator) w filmie "Gwiezdne wojny: Mroczne Widmo".

W roku 2001 powierzono mu rolę w ekranizacji bestsellerowej powieści J.K. Rowling "Harry Potter i Kamień Filozoficzny". Davis zagrał tam dwie postaci: Profesora Filiusa Flitwicka oraz kasjera w Banku Gringotta. W kolejnych częściach Harry'ego Pottera: "Komnacie Tajemnic" oraz "Więźniu Azkabanu" kontynuował odtwarzanie postaci Profesora Flitwicka.

W 2005 roku odbyła się premiera filmu nakręconego na podstawie bestsellerowej powieści Douglasa Adamsa "Autostopem przez galaktykę", w którym gra główną rolę - postać Marvina, paranoidalnego androida.

Warwick Davis ma na swoim koncie wiele ról, zarówno kinowych, telewizyjnych, jak również kinowych. Chociaż nigdy nie zdobył tak dużej popularności, jak większość gwiazd Hollywoodu, to jednak jako człowiek o bardzo niskim wzroście osiągnął naprawdę dużo. I chociaż niewiele osób kojarzy jego nazwisko, większość kinomanów kojarzy jego postać.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 3 lutego 1970

miejsce urodzenia: Epsom, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 107 cm

żona <a href=http://www.filmweb.pl/Person?id=330537>Samantha Davis</a> (od 1991), 3 dzieci: Lloyd (ur. 1991), Annabelle (ur. 1997) i Harrison (ur. 2003)
Ma młodszą siostrę.
Ukończył City of London Freemen's School w Surrey (Anglia, Wielka Brytania).
Jego wzrost nie jest spowodowany achondroplazją, jak u 70% karłów, lecz rzadką chorobą genetyczną zwaną dysplazją kręgosłupowo-nasadową.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Na planie filmu Willow miał 17 lat (słychać trochę mutację) - tym bardziej należy mu się szacunek za taką kreację w tym wieku.

Należało by nadmienić, że pojawił się gościnnie w jednym odcinku South Park :) Cartman nie mógł powstrzymać się od śmiechu, jak zobaczył tego gościa :D

Zdolny aktor ale zaszufladkowany i reżyserzy z niezrozumiałym uporem obsadzają go zazwyczaj w roli karłów, goblinów, bajkowych stworzeń lub ludzi o niskim wzroście. Karierę zaczął od grania takich postaci i już tak pozostało a mógłby grywać postaci historyczne np Napoleon, Pan Wołodyjowski lub Józef Stalin. Mógłby z...

więcej

że Flitwick'a w Więźniu gra inny aktor. No bo jakoś tajemniczo znikła mu broda i zmarszczki (ekstremalna metamorfoza?) i zajmuje się dyrygowaniem (Piotr Rubik Wielkiej Brytanii). Nie wiem, czy taka ze mnie gapa ale na początku nie wiedziałam kompletnie kto to jest...

Dzięki panu każde pokoleniu w dzieciństwie miało swoje ulubione postacie. Stworzył pan jedne z najbardziej charakterystycznych bohaterów m. in. Wicket W. Warrick, Leprechaun, Willow czy mój ulubiony Filius Flitwick :)

PS: Napiszcie jaka jest wasza ulubiona postać grana przez Warwick'a Davisa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones