Ron Howard I

Ronald William Howard

7,4
6 770 ocen pracy reżysera
Ron Howard I
Ron Howard pochodzi z artystycznej rodziny. Jego ojciec ukończył wydział dramatyczny na uniwersytecie w stanie Oklahoma, a matka jest absolwentką nowojorskiej szkoły aktorskiej.

Po raz pierwszy przed kamerą Ron wystąpił, kiedy miał 18 miesięcy na planie filmu "Frontier Woman". W wieku 4 lat zagrał już pierwszą "poważną" rolę w serialu "Playhouse 90". Przez kilka kolejnych lat występował jako Opie w popularnym amerykańskim programie telewizyjnym "The Andy Griffith Show". Rolą Richiego Cunninghama w kręconym przez 10 lat serialu "Happy Days" Howard zdobył sobie narodową popularność.

Oprócz seriali komediowych Ron występował również w poważniejszych produkcjach, z których na największą uwagę zasługuje zrealizowany w 1976 r. "Rewolwerowiec" za rolę, w którym otrzymał nominację do Złotego Globu.

Marzeniem życiowym Howarda nie było jednak aktorstwo, ale reżyseria. Pierwsze amatorskie filmy robił już w wieku 15 lat, a podczas studiów na Uniwersytecie Południowej Kalifornii uczęszczał na zajęcia poświęcone realizacji filmów. W 1977 r. obrazem "Grand Theft Auto" Howard zdobył sławę i uznanie jako reżyser. Od tego czasu artysta pozostaje w gronie najlepszych twórców Hollywood. Ma na swoim koncie wiele filmowych przebojów, które cieszyły się popularnością po obu stronach oceanu, a Imagine Films - firma, którą prowadzi wspólnie z Brianem Grazerem - jest jedną z najważniejszych i najbardziej dochodowych tego rodzaju instytucji w Hollywood.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 1 marca 1954

miejsce urodzenia: Duncan, Oklahoma, USA

wzrost: 175 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 7 innych nagród oraz 43 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Cheryl Gay Alley (od 07.06.1975), 4 dzieci: córka Bryce Dallas (ur. 02.03.1981), bliźniaczki Jocelyn i Paige (ur. 05.02.1985) i syn Reed (ur. 1987)
Jest bratem Clinta Howarda.
Jest synem aktorów Rance'a Howarda i Jean Speegle Howard.
Zrezygnował z reżyserii filmu "Komora" (zajął się jego produkcją) na rzecz "Okupu".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wyjątkowo wielogatunkowy reżyser. Sf, fantasy, biografie, różnorakie komedie, western ufffffffff I w każdym świetny, bardzo dobry lub poprawny.

za WILLOW'a, film mojego dzieciństwa,

Z niezwykle ciekawą, różnorodną filmografią. Potrafi się odnaleźć w każdym gatunku. Szacun.

Slowa uznania....

użytkownik usunięty

Ronowi Howardowi należą się najwyższe slowa uznania za jeden film. Jest to Piękny Umysł.

1. Apollo 13
2. Piękny umysł
3. Anioły i Demony