Recenzja filmu Cesarzowa (2006)
Yimou Zhang

Hamlet w chińskim sosie na ostro

Zrealizowany w 2002 roku "Hero" okazał się jednym z największych sukcesów w karierze Zhanga Yimou, chińskiego reżysera znanego do tamtej pory głównie z nastrojowych dramatów takich jak "Zawieście ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja kinowa Cesarzowa (2006)
Zrealizowany w 2002 roku <a href="http://hero.filmweb.pl/" class="n"><b>"Hero"</b></a> okazał się jednym z największych sukcesów w karierze <a href="http://www.filmweb.pl/Yimou+Zhang,filmografia,Person,id=11552" class="n">Zhanga Yimou</a>, chińskiego reżysera znanego do tamtej pory głównie z nastrojowych dramatów takich jak <a href="http://www.filmweb.pl/Zawie%C5%9Bcie+czerwone+latarnie,1991,o+filmie,Film,id=31273" class="n"><b>"Zawieście czerwone latarnie"</b></a>, czy <a href="http://www.filmweb.pl/Droga+do+domu,1999,o+filmie,Film,id=30622" class="n"><b>"Droga do domu"</b></a>. Przedstawiona w atrakcyjnej formule kina wuxia opowieść o władzy spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem nie tylko widzów, ale i krytyków, czego efektem był deszcz nagród jaki spłynął zarówno na film jak i jego twórców.

Zachęcony sukcesem <b>"Hero"</b> <a href="http://www.filmweb.pl/Yimou+Zhang,filmografia,Person,id=11552" class="n">Yimou</a> powrócił do gatunku wuxia bardziej widowiskowym, choć znacznie uboższym fabularnie, <a href="http://dom.latajacych.sztyletow.filmweb.pl/" class="n"><b>"Domem latających sztyletów"</b></a>. Nie zawsze pochlebne recenzje nie przeszkodziły mu jednak w zdobyciu nominacji do Oscara, BAFT-y i Złotego Globu.

Nic więc dziwnego, że chiński reżyser po raz trzeci powrócił do kina walki, czego efektem jest wchodząca właśnie na nasze ekrany <a href="http://cesarzowa.filmweb.pl/" class="n"><b>"Cesarzowa"</b></a>. W oparciu o popularny dramat Cao Yu <b>"Thunderstorm"</b> z 1934 roku <a href="http://www.filmweb.pl/Yimou+Zhang,filmografia,Person,id=11552" class="n">Yimou</a> stworzył epicką opowieść o miłości i zdradzie rozgrywającą się w 928 roku na dworze cesarza Pinga z dynastii Tang. Podobnie jak w <a href="http://hero.filmweb.pl/" class="n"><b>"Hero"</b></a> autor <a href="http://www.filmweb.pl/Zawie%C5%9Bcie+czerwone+latarnie,1991,o+filmie,Film,id=31273" class="n"><b>"Zawieście czerwone latarnie"</b></a> chciał wykorzystać atrakcyjną formułę do opowiedzenia poważnej, wielowątkowej historii, ale nie udało mu się znaleźć złotego środka pomiędzy widowiskiem i dramatem. W rezultacie <a href="http://cesarzowa.filmweb.pl/" class="n"><b>"Cesarzowa"</b></a> - mimo imponującej oprawy audiowizualnej - wypada najsłabiej z całej "trylogii".

Dwór cesarza Pinga nie należy do najszczęśliwszych. Cesarz jest byłym wojskowym, który władzę zdobył w wyniku intryg. Jego żona romansuje ze swoim pasierbem i nie przyjmuje do wiadomości, że ten kocha piękną Chan i wraz z nią chce rozpocząć nowe życie. Co więcej, cesarz, przy pomocy zaufanego sługi, systematycznie podtruwa małżonkę, która choć o tym wie nie może odmówić przyjmowania trucizny. W odwecie planuje spisek mający obalić obecnego władcę. W międzyczasie na jaw wychodzi mroczna przeszłość Pinga...

<a href="http://www.filmweb.pl/Yimou+Zhang,filmografia,Person,id=11552" class="n">Zhang Yimou</a>, który jest również autorem scenariusza <a href="http://cesarzowa.filmweb.pl/" class="n"><b>"Cesarzowej"</b></a>, w swoim najnowszym, filmie zafundował nam prawdziwe szekspirowską historię podlaną ostrym, chińskim sosem. Problemy Hamleta bledną przy rozterkach cesarzowej Phoenix, która świadoma swojej śmierci podejmuje desperacką próbę walki już nie o własne życie, ale przyszłość syna. Jednak ta mnogość wątków i bohaterów w "Cesarzowej" męczy zamiast intrygować. Piękne, monumentalne dekoracje zdają się przytłaczać okutanych w ciężkie kostiumy aktorów, którzy nie potrafili wlać życia w odtwarzanych przez siebie bohaterów.

Na realizację filmu <a href="http://www.filmweb.pl/Yimou+Zhang,filmografia,Person,id=11552" class="n">Zhang Yimou</a> otrzymał 45 milionów dolarów, co uczyniło z <a href="http://cesarzowa.filmweb.pl/" class="n"><b>"Cesarzowej"</b></a> najdroższą produkcję w historii chińskiej kinematografii i trzeba przyznać, że te pieniądze widać na ekranie. Zachwycające kostiumy, dekoracje wykonane w dużej części z malowanego szkła, fryzury, wszystko to dowodzi, że reżyser dysponował olbrzymimi funduszami i umiejętnie z nich korzystał. Jednak - jakkolwiek banalnie to zabrzmi - pieniądze to nie wszystko. <a href="http://dom.latajacych.sztyletow.filmweb.pl/" class="n"><b>"Domem latających sztyletów"</b></a> <a href="http://www.filmweb.pl/Yimou+Zhang,filmografia,Person,id=11552" class="n">Yimou</a> udowodnił, że nawet z prostej, a miejscami wręcz głupawej historyjki, potrafi stworzyć widowisko. Ta sztuka nie udała mu się jednak w przypadku <a href="http://cesarzowa.filmweb.pl/" class="n"><b>"Cesarzowej"</b></a>. Scen akcji w tym filmie naliczymy raptem kilka, a ich wykonanie odbiega od tego co <a href="http://www.filmweb.pl/Yimou+Zhang,filmografia,Person,id=11552" class="n">Yimou</a> pokazał zarówno w <a href="http://hero.filmweb.pl/" class="n"><b>"Hero"</b></a> jak i we wspomnianym <a href="http://dom.latajacych.sztyletow.filmweb.pl/" class="n"><b>"Domu latających sztyletów"</b></a>. Finałowa walka, przy której realizacji korzystano z cudów komputerowej animacji sprawia wrażenie, jakby chiński reżyser pozazdrościł <a href="http://peter.jackson.filmweb.pl/" class="n">Peterowi Jacksonowi</a> i w <a href="http://cesarzowa.filmweb.pl/" class="n"><b>"Cesarzowej"</b></a> starał się przedstawić swoja wersję epickich bitew toczonych przez bohaterów trylogii Tolkiena. Niestety, bez sukcesu.

<a href="http://cesarzowa.filmweb.pl/" class="n"><b>"Cesarzowa"</b></a> jest produkcją, której poszczególne elementy zwyczajnie do siebie nie pasują. Traumatyczna i krwawa fabuła, przytłoczona przepysznymi dekoracjami i z rzadka przyprawiona scenami walk to stanowczo za mało jak na film sygnowany nazwiskiem twórcy mającego ma na swoim koncie dwie nagrody BAFTA, Złotego i Srebrnego Niedźwiedzia oraz Wielką Nagrodę Jury festiwalu w Cannes.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 42% uznało tę recenzję za pomocną (62 głosy).

przeczytaj również recenzje użytkowników (3)