Recenzja filmu Bon voyage (2003)
Jean-Paul Rappeneau

Miłość i dyplomacja

Po sukcesach we Francji (11 nominacji do Cezara) Film Jean-Paula Rappenneau "Bon voyage" wchodzi właśnie na nasze ekrany. Termin polskiej premiery jest jak najbardziej przemyślany, bo w letnią ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja kinowa Bon voyage (2003)
Po sukcesach we Francji (11 nominacji do Cezara) Film <a href="http://filmweb.pl/Jean-Paul,Rappeneau,filmografia,Person,id=12907" class="n">Jean-Paula Rappenneau</a> <b>"<a href="http://bon.voyage.filmweb.pl/" class="n">Bon voyage</a>"</b> wchodzi właśnie na nasze ekrany. Termin polskiej premiery jest jak najbardziej przemyślany, bo w letnią atmosferę świetnie wkomponowują się produkcje zaliczane do lekkich łatwych i przyjemnych. I o razu zaznaczam, że <b>"<a href="http://bon.voyage.filmweb.pl/" class="n">Bon voyage</a>"</b> to rozrywka na przyzwoitym poziomie.

Jak na kryminał przystało, na początku filmu pada trup. Pewnego wieczoru francuska gwiazda filmowa Viviane Denvers (<a href="http://filmweb.pl/Isabelle,Adjani,filmografia,Person,id=225" class="n">Isabelle Adjani</a>) zabija swojego podstarzałego i niechcianego kochanka. O pomoc w ukryciu zbrodni prosi zakochanego w niej od lat Frederica. Niestety, nieprzewidziane okoliczności powodują, że Frederic zostaje złapany i wtrącony do więzienia, gdzie przychodzi mu odsiedzieć karę za nie swoje winy. No cóż, czego nie robi się dla miłości. Po wyjściu z więzienia Frederic pojawia się w hotelu Splendide w Bordeaux, gdzie chce się spotkać z piękną Viviane, która teraz ma romans z ministrem Beaufortem (<a href="http://gerard.depardieu.filmweb.pl/G%E9rard,Depardieu,filmografia,Person,id=161" class="n">Gerard Depardieu</a>). W hotelu zabrali się przedstawiciele elity, politycy, biznesmeni, artyści. Jest rok 1940. Ważą się losy ogarniętego wojną państwa.

Oprócz wątku romansowego, a trzeba zaznaczyć, że podboje pięknej Viviane zakrojone są na szeroką skalę, bo piękność bez trudu łamie serca napotkanych mężczyzn, pojawia się w filmie wątek kryminalno-szpiegowski z profesorem Kopolskim i jego asystentką Camille w rolach głównych, którzy chcą wywieść z Francji ciężką wodę.... Żeby zanadto nie zdradzać szczegółów fabularnych wspomnę tylko, że Camille jest całym sercem oddana sprawie wielkiej wagi i ... zainteresowana Fredericem.

Wszytko rozgrywa się na tle historycznym, które jest tu doskonale sportretowane. Dopracowana w najdrobniejszych szczegółach scenografia, kostiumy i dbałość o realia to duże atuty filmu. Drugą jego mocna stroną są postacie, niezwykle wyraziste i charakterystyczne. <a href="http://gerard.depardieu.filmweb.pl/G%E9rard,Depardieu,filmografia,Person,id=161" class="n">Gerard Depardieu</a>, <a href="http://filmweb.pl/Isabelle,Adjani,filmografia,Person,id=225" class="n">Isabelle Adjani</a>, <a href="http://filmweb.pl/Peter,Coyote,filmografia,Person,id=3488" class="n">Peter Coyote</a> w roli agenta Abwehry stworzyli naprawdę świetne kreacje. Ale nie tylko gwiazdy stanęły na wysokości zadania, bo w <b>"<a href="http://bon.voyage.filmweb.pl/" class="n">Bon voyage</a>"</b> nawet role drugoplanowe są tak pomyślane, że zapadają w pamięć.

Wielowątkowa opowieść będąca połączeniem komedii, dramatu, kryminału i romansu ma wszystkie cechy niezłej produkcji rozrywkowej.
Sprawnie opowiedzianą historię, zaskakujące zwroty sytuacji, momenty humorystyczne i pasującą do całości muzykę <a href="http://filmweb.pl/Gabriel,Yared,filmografia,Person,id=10203" class="n">Gabriela Yareda</a>.

"<a href="http://bon.voyage.filmweb.pl/" class="n">Bon voyage</a>" może nie wzbudza specjalnych emocji, a nieco zawikłana fabuła z mnogością postaci i mnożonymi w nieskończoność zbiegami okoliczności wciąga umiarkowanie, ale ogląda się go z przyjemnością. O ile nasze oczekiwania nie są zbyt wygórowane.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? Nikt jeszcze nie ocenił tej recenzji $percent% uznało tę recenzję za pomocną ($review.rating.count głosy).

przeczytaj również recenzje użytkowników (1)