Recenzja filmu Shrek 2 (2004)
Andrew Adamson
Kelly Asbury

Shrek is back

"Shrek 2" to na dzień dzisiejszy najbardziej dochodowa animacji wszech czasów. Film, bijąc po kolei rekordy kasowe podbił serca widzów i krytyków, i stał się jednym z największych przebojów ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja dvd Shrek 2 (2004)
<a href="http://2.shrek.filmweb.pl/" class="n"><b>"Shrek 2"</b></a> to na dzień dzisiejszy najbardziej dochodowa animacji wszech czasów. Film, bijąc po kolei rekordy kasowe podbił serca widzów i krytyków, i stał się jednym z największych przebojów kinowych tego roku. 
Teraz <a href="http://2.shrek.filmweb.pl/" class="n"><b>"Shrek 2"</b></a> triumfuje również na wideo i DVD. Przez trzy dni w samych tylko Stanach sprzedano ponad 12 milionów sztuk płyt i kaset z filmem. I nie ma w tym nic dziwnego. Mimo kąśliwych uwag niektórych widzów i krytyków, <a href="http://2.shrek.filmweb.pl/" class="n"><b>"Shrek 2"</b></a> to przykład doskonałego kina rozrywkowego, które może nie przewyższa oryginału, ale na pewno nie jest od niego gorsze.

<a href="http://2.shrek.filmweb.pl/" class="n"><b>"Shrek 2"</b></a> ukazuje się w edycji jednopłytowej oraz specjalnej, mieszczącej się na dwóch krążkach. Od strony technicznej oba wydania (pierwsze płytki są identyczne) prezentują się nieźle, choć można mieć zastrzeżenia do obrazu, w którym niekiedy chyba przesadzono z kompresją. Dźwięk zapisany w formacie DD 5.1 (oczywiście opcjonalnie można wybrać polski dubbing) prezentuje się bez zarzutu.

<a href="http://2.shrek.filmweb.pl/" class="n"><b>"Shrek 2"</b></a> wypełniony jest dodatkami, których zarówno na jedno, jak i dwupłytowym wydaniu znalazła się naprawdę pokaźna ilość. Choć muszę przyznać, że moje pierwsze zetknięcie z płytkami nie było miłe. Po włożeniu krążka do czytnika okazało się bowiem, że przed uruchomieniem menu muszę obejrzeć zwiastuny filmów <a href="http://rybki.z.ferajny.filmweb.pl/" class="n"><b>"Rybki z ferajny"</b></a> oraz <a href="http://madagaskar.filmweb.pl/" class="n"><b>"Madagaskar"</b></a>. Co gorsza trailerów tych nie można "przeskoczyć", a co najwyżej - przewinąć.
Nie lubię takich praktyk, gdyż, płacąc wcale niemałe pieniądze za film, nie płacę za reklamówki. Tego rodzaju trailery można umieszczać w dodatkach, gdzie mogę, ale nie muszę ich oglądać. Zmuszanie widza do zapoznania się z nimi uważam za totalne nieporozumienie.

Najważniejszym z dodatków zawartym na pierwszej płycie jest z całą pewnością nowe zakończenie zatytułowane <b>"Idol w Zasiedmiogrodzie"</b>. Po finałowym przyjęciu bohaterowie filmu spotykają się po raz kolejny, by wziąć udział w spontanicznie zorganizowanym konkursie "Idola", w którym jurorami są Shrek, Fiona i Simon Cowell. Każda z postaci śpiewa inną piosenkę, a o ostatecznym zwycięstwie decyduje widz wybierając pilotem swojego laureata. Po włożeniu płytki DVD do domowego komputera możemy dodatkowo obejrzeć plakat promujący zasiedmiogrodzkiego Idola, wydrukować karty wyników, przeczytać informacje o uczestnikach oraz obejrzeć ich fotosy.

Sporo miejsca na płycie zajmują również materiały filmowe poświęcone realizacji <a href="http://2.shrek.filmweb.pl/" class="n"><b>"Shreka 2"</b></a>. Z dodatków <b>"Nowinki techniczne w filmie Shrek 2"</b>, <b>"Poznaj obsadę"</b>, <b>"Poznaj Kota w butach"</b> oraz <b>"Muzyka w filmie Shrek 2"</b> dowiemy się, jak powstawał film, muzyka do niego oraz jak aktorzy nagrywali swoje kwestie. Wszystkie te materiały mają charakter promocyjny, zatem wypowiedzi aktorów i ekipy ociekają od pochwał.
Jako uzupełnienie warto zajrzeć do <b>"Wpadek technicznych"</b>, w których znalazły się sceny z błędami. Tylko tam zobaczyć możecie "żywy" kapelusz Kota w butach, czy bohaterów z nienaturalnie długimi rękami. 
Do gustu przypadł mi również <b>"Dziennik Zasiedmiogrodzki"</b> - dodatek, w którym znalazły wycinki z wydawanej w Zasiedmiogrodzie gazety codziennej. Możemy dowiedzieć się z niej między innymi jak media opisywały perypetie księżniczki Fiony i jej męża oraz zobaczyć kilka naprawdę niezłych reklamówek (moją ulubioną jest plakat filmu <b>"Lethal Arrow 4"</b> z Robin Hoodem i Małym Johnem w rolach głównych).

<b>"DreamWorks Kids"</b> to dział przeznaczony w całości dla dzieci. Szkoda tylko, że jest to zarazem jedyna część płyty, w której nie wszystkie dodatki zostały przetłumaczone. W dodatku znajdziemy m.in. <b>"Pokój muzyczny Shreka"</b>, czyli listę wszystkich piosenek wykorzystanych w filmie wraz z linkami do scen, w których się pojawiają oraz bezpośredni dostępy do ulubionych scen oraz wideoklip do piosenki <b>"Accidentaly in Love"</b> zepołu Conting Crows. Dzieciom zapewne najbardziej spodoba się <b>"Dom gier ciastka"</b>, gdzie obok interaktywnej mapy Zasiedmiogrodu znalazły się również proste gry.

Listę dodatków zawartych na pierwszej płycie zamykają dwa komentarze. Autorami pierwszego są <a href="http://www.filmweb.pl/Kelly,Asbury,filmografia,Person,id=57058" class="n">Kelly Asbury</a> i <a href="http://www.filmweb.pl/Conrad,Vernon,%28I%29,filmografia,Person,id=136039" class="n">Conrad Vernon</a> - reżyserzy, drugiego producent Aron Warner oraz montażysta Mike Andrews. Szczególnie polecam wysłuchanie pierwszego z wymienionych, gdyż dzięki niemu dostrzeżecie w filmie wiele szczegółów, na które być może nigdy byście nie zwrócili uwagi.

Na drugiej płycie dodatków jest nieco mniej, co nie znaczy jednak, że są mniej interesujące. Krążek otwiera wideoklip do piosenki Kota w butach składający się z fragmentów filmu oraz scen pokazujących Antonio Banderasa przy nagrywaniu utworu w studio. 
Z dodatku <b>"Naucz się rysować"</b> dowiemy się jak krok po kroku narysować podobizny bohaterów filmu <a href="http://2.shrek.filmweb.pl/" class="n"><b>"Shrek 2"</b></a>, a w <b>"Naucz się bekać ze Shrekiem i Fioną"</b> przejdziemy szybki kurs bekania w pięciu językach obcych: angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim. 
Ci, którym spodobała się zasiedmiogrodzka wersja Idola na pewno z dużym zainteresowaniem obejrzą <b>"Realizację Idola z Zasiedmiogrodu"</b> - filmowy dodatek opowiadający nie tylko o realziacji materiału, ale również wyjaśniający czym kierowano się dobierając piosenki wykonywane przez każdego z bohaterów.
Bardzo ciekawy jest dodatek zatytułowany <b>"Dookoła świata z filmem Shrek 2"</b> poświęcony innym wersjom językowym filmu, który przetłumaczono w sumie na 33 języki. Aktorzy z Tajwanu, Meksyku, Hiszpanii, Francji, czy Niemiec opowiedzą o swojej pracy, będziemy mieli również okazję wysłuchać fragmentów nagranych przez nich dialogów. Szkoda tylko, że w dodatku tym zabrakło miejsca na polską obsadę dubbingu.

Listę dodatków zawartych na drugiej płycie zamyka <b>"Od scenopisu na ekran"</b> - prezentacja kolejnych procesów powstawania filmów, od wstępnych szkiców, aż po gotowy obraz.

<a href="http://2.shrek.filmweb.pl/" class="n"><b>"Shrek 2"</b></a> to jeden z tych filmów, które powinny znaleźć się w kolekcji każdego miłośnika X Muzy. Doskonała zabawa w solidnym wydaniu. Polecam.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 21% uznało tę recenzję za pomocną (24 głosy).

przeczytaj również recenzje użytkowników (4)