Antonio Banderas 

José Antonio Domínguez Banderas

7,9
38 204 oceny gry aktorskiej
Antonio Banderas
Aktor pochodzenia hiszpańskiego, któremu uroda południowca zapewniła status hollywoodzkiego symbolu seksu lat 90. Międzynarodowy rozgłos zdobył dzięki współpracy ze swoim rodakiem, słynnym twórcą filmowym, Pedro Almodóvarem.

Karierę zawodową zaczynał w rodzinnym kraju, gdzie po ukończeniu szkoły teatralnej grywał w sztukach Christophera Marlowa, Bertolta Brechta i Williama Szekspira. W 1982 roku wystąpił w "Labiryncie namiętności" Almodóvara i wkrótce stał się jednym z najpopularniejszych aktorów teatralnych i filmowych w Hiszpanii.

W USA sławę przyniósł mu udział w "Kobietach na skraju załamania nerwowego" oraz w "Zwiąż mnie" Almodóvara. Jego popularność wzrosła, kiedy wystąpił w czterech ważnych produkcjach amerykańskich: w "Filadelfii", "Domu dusz", "Wywiadzie z wampirem" oraz w "Miami Rhapsody". Do grona gwiazd hollywoodzkich dołączył w roku 1995, kiedy to zagrał główną rolę w "Desperado" Roberta Rodrigueza, zabawnym sequelu "El Mariachi".

Wyspecjalizował się głównie w kreacjach macho; takie postaci odtwarzał między innymi w "Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomym" Petera Halla, czy w "Masce Zorro" Martina Campbella.

Od 1996 roku jego żoną jest Melanie Griffith.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 10 sierpnia 1960

miejsce urodzenia: Málaga, Hiszpania

wzrost: 174 cm

Złota Palma
Zdobył Złota Palma, 10 innych nagród oraz 31 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Ana Leza (27.07.1987 - 1996, rozwód); 2. Melanie Griffith (14.05.1996 - 04.12.2015, rozwód), córka Stella del Carmen Banderas Griffith (ur. 24.09.1996)
Ma młodszego brata, Francisco.
Był poważnym kandydatem do roli Upiora w filmie pt. "Upiór w operze". Ostatecznie jednak Andrew Lloyd Webber stwierdził, że tę postać powinien zagrać nieco młodszy aktor i dlatego angaż otrzymał Gerard Butler.
Był brany pod uwagę do tytułowej roli w filmie "Drakula". Ostatecznie angaż otrzymał Gary Oldman.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych