Recenzja filmu Miasto gniewu (2004)
Paul Haggis

Więźniowie nienawiści

Tegoroczna gala oscarowa zakończyła się wielką niespodzianką. Wbrew przewidywaniom większości krytyków, filmowców a nawet bukmacherów Nagrodę Akademii dla najlepszego filmu roku zdobył bowiem nie ...
Filmweb sp. z o.o.
Tegoroczna gala oscarowa zakończyła się wielką niespodzianką. Wbrew przewidywaniom większości krytyków, filmowców a nawet bukmacherów Nagrodę Akademii dla najlepszego filmu roku zdobył bowiem nie głośny gejowski western <a href="http://ang.lee.filmweb.pl/Ang,Lee,filmografia,Person,id=10872" class="n">Anga Lee</a> <a href="http://tajemnica.brokeback.mountain.filmweb.pl/Tajemnica,Brokeback,Mountain,%282005%29,o,filmie,Film,id=116327" class="n"><b>"Tajemnica Brokeback Mountain"</b></a>, ale poruszający dramat <a href="http://www.filmweb.pl/Paul,Haggis,filmografia,Person,id=127899" class="n">Paula Haggisa</a> <a href="http://miasto.gniewu.filmweb.pl/Miasto,gniewu,%282004%29,o,filmie,Film,id=107996" class="n"><b>"Miasto gniewu"</b></a>. Decyzja Akademii wzbudziła sporo emocji i dyskusji. Wielu komentatorów twierdziło, że <a href="http://tajemnica.brokeback.mountain.filmweb.pl/Tajemnica,Brokeback,Mountain,%282005%29,o,filmie,Film,id=116327" class="n"><b>"Tajemnica"</b></a> przegrała rywalizację z <a href="http://miasto.gniewu.filmweb.pl/Miasto,gniewu,%282004%29,o,filmie,Film,id=107996" class="n"><b>"Miastem gniewu"</b></a> gdyż Ameryka nie była jeszcze przygotowana na to, by najważniejszą nagrodę filmową świata otrzymał obraz o tematyce homoseksualnej. Nie wykluczone, że część Akademików oddając swój głos kierowało się tym przekonaniem. Pewne jest jednak to, że <a href="http://miasto.gniewu.filmweb.pl/Miasto,gniewu,%282004%29,o,filmie,Film,id=107996" class="n"><b>"Miasto gniewu"</b></a> to dzieło wybitne i uhonorowanie go Oscarem nie przyniosło ujmy Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Bohaterami debiutanckiego obrazu <a href="http://www.filmweb.pl/Paul,Haggis,filmografia,Person,id=127899" class="n">Paula Haggisa</a> są mieszkańcy Los Angeles: prokurator okręgowy i jego wiecznie zdenerwowana żona, policjanci, czarnoskóry reżyser, meksykański robotnik, złodzieje samochodów, małżeństwo Koreańczyków w średnim wieków. W ciągu 36 godzin, bo tyle czasu obejmuje akcja filmu, ich drogi skrzyżują się, ale nie będzie to zwykłe spotkanie a raczej... czołowe zderzenie.

<a href="http://www.filmweb.pl/Paul,Haggis,filmografia,Person,id=127899" class="n">Paul Haggis</a>, nominowany rok wcześniej do Oscara za scenariusz głośnego <a href="http://za.wszelka.cene.filmweb.pl/Za,wszelk%B1,cen%EA,%282004%29,o,filmie,Film,id=123697" class="n"><b>"Za wszelką cenę"</b></a> <a href="http://clint.eastwood.filmweb.pl/Clint,Eastwood,filmografia,Person,id=122" class="n">Clinta Eastwooda</a>, w <a href="http://miasto.gniewu.filmweb.pl/Miasto,gniewu,%282004%29,o,filmie,Film,id=107996" class="n"><b>"Mieście gniewu"</b></a> postanowił przedstawić konflikty rasowe - problem, który w Ameryce jest wciąż żywy. W dobie politycznej poprawności przedstawił widzom poruszającą, niekiedy brutalną, z rzadką zabawną, ale przede wszystkim prawdziwą opowieść o ludziach różnych nacji i kolorów skóry, którzy mieszkając w jednym mieście nie potrafią się porozumieć i obwiniają się wzajemnie o własne klęski i niepowodzenia.

Doskonale napisany scenariusz, pełen błyskotliwych dialogów i zwrotów akcji trzyma widza w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Co ważne, skrypt został napisany w taki sposób, że każdy z aktorów ma szansę zaistnieć w filmie, a tym samym sprawić, żeby widzowie przejęli się losem odtwarzanych przez nich bohaterów.

<a href="http://miasto.gniewu.filmweb.pl/Miasto,gniewu,%282004%29,o,filmie,Film,id=107996" class="n"><b>"Miasto gniewu"</b></a> niedawno ukazało się w Polsce na DVD. Niestety, jak na tak głośną i wyróżnioną tyloma nagrodami produkcję film <a href="http://www.filmweb.pl/Paul,Haggis,filmografia,Person,id=127899" class="n">Paula Haggisa</a> doczekał się w naszym kraju niezwykle skromnej edycji. Na krążku oprócz dramatu znajdziemy jedynie zwiastun, który materiał <b>"O filmie"</b> oraz wideoklip do piosenki <b>"In the Deep"</b> zespołu Bird York. Biorąc pod uwagę, że na świecie ukazało się już dwupłytowe wydanie z filmem w wersji reżyserskiej, to naprawdę mało.

Mimo obiekcji, dotyczących poslkiej edycji DVD filmu, gorąco zachęcam do sięgnięcia po tę płytę. Z dodatkami, czy bez <a href="http://miasto.gniewu.filmweb.pl/Miasto,gniewu,%282004%29,o,filmie,Film,id=107996" class="n"><b>"Miasto gniewu"</b></a> to - jak napisałem we wstępie - jeden z najlepszych i najprawdziwszych filmów jakie powstały w Hollywood w ciągu ostatnich lat. Po prostu trzeba zobaczyć.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 78% uznało tę recenzję za pomocną (158 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (1)