Recenzja filmu Marsjanin Mercano (2002)
Juan Antin

Zielony ludzik wśród Ziemian zarabiających zielone

Kiedy kosmiczna sonda zamienia w krwawą papkę ulubionego zwierzaka Marsjanina Mercano, rozżalony i wściekły kosmita rusza w kierunku Ziemi. Rozbija jednak statek i zostaje dosłownie i w przenośni ...
Filmweb sp. z o.o.
Kiedy kosmiczna sonda zamienia w krwawą papkę ulubionego zwierzaka Marsjanina Mercano, rozżalony i wściekły kosmita rusza w kierunku Ziemi. Rozbija jednak statek i zostaje dosłownie i w przenośni uziemiony na Niebieskiej Planecie. Nie bardzo rozumie ludzkie zwyczaje i bardzo tęskni do domu, tworzy zatem w rzeczywistości wirtualnej namiastkę swojego świata. Traf chce, że na wirtualnego Marsa trafia syn członka zarządu potężnej korporacji. Spragniony łatwego zysku tatuś zaczyna się coraz bardziej interesować Marsjaninem...

Wbrew zapowiedziom <b>"<a href="http://marsjanin.mercano.filmweb.pl/" class="n">Marsjanina Mercano</a>"</b> łączy z <b>"<a href="http://www.filmweb.pl/Miasteczko+South+Park+1997+o+filmie,Film,id=94331" class="n">Miasteczkiem South Park</a>"</b> wyłącznie to, że obie produkcje są animowane. Opowieść o kosmicie razi przede wszystkim scenariuszowymi niedostatkami. Odniosłem wrażenie, że twórcom nie starcza pomysłów i nazbyt często posiłkują się slapstickowym humorem doprawionym szczyptą makabry. A to policjant wpadnie pod metro, a to broń laserowa przetnie kogoś na pół... Są to jednak wypełniacze, a nie sceny wynikające z autentycznego upodobania do makabrycznego dowcipu, jak choćby w <b>"<a href="http://www.filmweb.pl/Happy+Tree+Friends++Pierwsza+krew+2002+o+filmie,Film,id=124363" class="n">Happy Tree Friends</a>"</b>.

Autorzy starali się wzbogacić film o elementy satyry społecznej czy politycznej, brak im jednak swobody, z jaką rozmaite stereotypy wykpiwają w <b>"<a href="http://www.filmweb.pl/Miasteczko+South+Park+1997+o+filmie,Film,id=94331" class="n">Miasteczku South Park</a>"</b> <a href="http://www.filmweb.pl/Matt+Stone,filmografia,Person,id=7655" class="n">Matt Stone</a> i <a href="http://www.filmweb.pl/Trey+Parker,filmografia,Person,id=7687" class="n">Trey Parker</a>. Biznesmeni są w <b>"<a href="http://marsjanin.mercano.filmweb.pl/" class="n">Marsjaninie Mercano</a>"</b> źli i chciwi, zaś alterglobaliści zajmują się głównie piciem piwa. Uśmiech wywołała u mnie jedynie postać amerykańskiego doradcy wielkiego koncernu. Facet mówi po hiszpańsku z wyraźną trudnością i wszystkie słowa przekręca na angielską modłę. Szkoda, że takich drobnych, celnych obserwacji jest w filmie <a href="http://www.filmweb.pl/Juan+Antin,filmografia,Person,id=117642" class="n">Juana Antina</a> tak niewiele.

Filmów podobnych do <b>"<a href="http://marsjanin.mercano.filmweb.pl/" class="n">Marsjanina Mercano</a>"</b> powstają rokrocznie setki w szkołach filmowych na całym świecie. Skromne etiudy giną jednak zazwyczaj w archiwach i publiczność rzadko ma okazję rzucić na nie okiem. Argentyńscy twórcy mieli szczęście - Mercano zadebiutował w telewizji jako bohater kilku krótkich kreskówek, po czym doczekał się pełnometrażowej wersji swoich przygód.

Serial o jego przygodach umieszczono w dodatkach do polskiego wydania DVD. Te siedem epizodów, pomimo wyjątkowo prostej animacji, ogląda się z przyjemnością. Czarny humor puentuje tu kolejne nieudane próby, jakie Mercano podejmuje w nadziei nawiązania przyjacielskich stosunków z Ziemianami. W przeciwieństwie do wersji pełnometrażowej, gdzie trup również ściele się gęsto, ale strzały padają na chybił trafił, zastosowanie makabry w kolejnych odcinkach serialu jest konsekwentne.

Jeśli chodzi o stronę wizualną, film pełnometrażowy stoi na o wiele wyższym poziomie, jednakże od strony fabularnej nadal jest to zbiór mniej lub bardziej zabawnych fragmentów. Wolałbym, żeby autorzy skupili się bardziej na dopracowaniu scenariusza, a nie zabawach z komputerem, który pomógł im wzbogacić tła i wygładzić niedostatki w rysunku postaci. Niechby <b>"<a href="http://marsjanin.mercano.filmweb.pl/" class="n">Marsjanin Mercano</a>"</b> sprawiał wrażenie zrealizowanego metodami chałupniczymi, byleby tylko celniej i wnikliwiej obnażał absurdy współczesnej cywilizacji.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? Nikt jeszcze nie ocenił tej recenzji $percent% uznało tę recenzję za pomocną ($review.rating.count głosy).