Edi (2002)
Piotr Trzaskalski
Henryk Gołębiewski
Jacek Braciak

"Edi" x 2 DVD

<b>"<a href="fbinfo.xml?aa=34692" class="text">Edi</a>"</b> <a href="lkportret.xml?aa=48268" class="text">Piotra Trzaskalskiego</a>, najczęściej nagradzany polski film ubiegłego roku, który
"Edi" Piotra Trzaskalskiego, najczęściej nagradzany polski film ubiegłego roku, który reprezentował nasz kraj w oscarowej rywalizacji doczekał się wreszcie specjalnej, 2-płytowej edycji DVD. Jest to już drugie wydanie tego filmu. W czerwcu w sklepach pojawiło się już wydanie jednopłytowe, które jednak przygotowane zostało głównie z myślą o wypożyczalniach i praktycznie pozbawione było dodatków. Edycja specjalna usiłuje nadrobić tę stratę. Nowe wydanie zostało wzbogacone o nową ścieżkę dźwiękową. Teraz "Ediego" możemy obejrzeć z dźwiękiem Dolby Digital 5.1 (jak na wydaniu 1-płytowym), jak również 7-kanałowym DTS ES. Dźwięk zrealizowany jest bardzo dobrze i poza kilkoma wpadkami nie ma do czego się przyczepić. Mnie osobiście zaskoczyła najbardziej jakość obrazu. Pamiętam "Ediego" z kina, gdzie denerwowało mnie spore ziarno widoczne na ekranie. Spodziewałem się podobnego na wydaniu DVD, ale ku mojemu zdziwieniu obraz jest czysty i ostry. Wygląda lepiej niż w kinie. Edycja specjalna została również wzbogacona o napisy w języku angielskim oraz komentarz reżysera Piotra Trzaskalskiego i operatora Krzysztofa Ptaka. Do wysłuchania tego ostatniego zachęcam szczególnie, bowiem z wypowiedzi twórców dowiemy się wielu ciekawych rzeczy na temat realizacji "Ediego", aranżacji poszczególnych scen i współpracy z aktorami. Ze względu na obecność operatora większa część wypowiedzi poświęcona jest wizualnej stronie filmu. Druga płyta to oczywiście same dodatki, choć muszę przyznać, że ich ilość nie jest powalająca. Największym i najciekawszym dodatkiem jaki tam znajdziemy jest dokument "Jak powstał 'Edi'" będący zapisem prac na planie filmu przerywanych wypowiedziami poszczególnych twórców i aktorów. Materiał ten jest idealnym uzupełnieniem komentarza reżysera i operatora, który umieszczono na płycie pierwszej. Poza dokumentem na płycie znajdziemy również zwiastun kinowy, jak również znany już spot telewizyjny. Osoby chcące dowiedzieć się jakie nagrody do tej pory otrzymał "Edi" w dziale "Nagrody" znajdą stosowną listę. Ostatnim dodatkiem jest "Katalog filmów", który jest niczym innym, jak prezentacją oferty SPI i SPInki. Znajdziemy tam zwiastuny takich filmów jak "Frida", "Chicago", "Taxi 3" i "Pinokio", jak również listę 42 obrazów, które ukazały się bądź w najbliższym czasie ukażą się na DVD nakładem SPI i SPInki. Każdy z tytułów opatrzony został krótkim streszczeniem i zdjęciem okładki. Edycja specjalna "Ediego" to przyzwoite wydanie niezłego filmu, ale po obejrzeniu całości nie mogę się oprzeć wrażeniu, że druga płyta została dołożona ze względów marketingowych. Materiały, które faktycznie dotyczą samego obrazu Trzaskalskiego z powodzeniem zmieściłyby się na jednej płycie. Warto jednak docenić obecność dźwięku w formacie DTS ES oraz dodatków bowiem żadnego z tych elementów nie oferowało poprzednie wydanie.
Ranek. Dwóch złomiarzy pcha wózek załadowany różnymi rurkami, kaloryferem, a na wierzchu telewizor,... czytaj więcej