Recenzja wyd. DVD filmu

Hero (2002)
Yimou Zhang
Jet Li
Tony Chiu-Wai Leung

Narodziny bohatera

"Hero", jeden z największych chińskich przebojów ostatnich lat, po podbojach polskich kin zmierza na DVD, gdzie - sądząc po entuzjastycznych recenzjach towarzyszących premierze kinowej - znajdzie ...
"Hero", jeden z największych chińskich przebojów ostatnich lat, po podbojach polskich kin zmierza na DVD, gdzie - sądząc po entuzjastycznych recenzjach towarzyszących premierze kinowej - znajdzie wielu nabywców.

Wydanie, za które odpowiedzialna jest firma Vision prezentuje się nieźle, choć mnie osobiście - wielkiego fana filmu - nie zachwyciło.
"Hero" możemy obejrzeć z dźwiękiem DTS ES lub Dolby Digital 5.1. W ostatnim z wymienionych formatów została zapisana również wersja lektorska.
Dostępne są oczywiście także polskie napisy jednak tylko przy filmie. Wszystkie dodatki musimy obejrzeć wysłuchując głosu lektora (który z uporem maniaka wypowiada nazwisko reżysera 'Cang' zamiast 'Czang').

Wszyscy, którzy oglądali "Hero" w kinie wiedzą, że od strony wizualnej film Zhanga Yimou prezentował się niesamowicie. Miło mi poinformować, że podobne doznania będą Wam towarzyszyły podczas projekcji DVD. Transfer obrazu jest bardzo dobry, praktycznie bez żadnych zanieczyszczeń.

Na płycie oprócz filmu (o którym więcej możecie przeczytać w moje recenzji powyżej) znajdziemy również dokument "Hero defined" (dodatek 'Z planu'), z którego dowiemy się o przebiegu prac nad filmem, do którego zdjęcia rozpoczęły się 11 sierpnia 2001 roku. Rzecz ciekawa, a dzięki wypowiedziom twórców zaangażowanych w produkcję obrazu możemy poznać wiele szczegółów na temat powstawania "Hero".

Moich oczekiwań nie spełniły "Wywiady", dodatek, który stanowi jedynie uzupełnienie umieszczonego na płycie dokumentu. Spora cześć wypowiedzi twórców pokrywa się z materiałem zawartym w "Hero defined", a niektóre nie zasługują w ogóle na nazwanie ich 'wywiadami' (przykładowo wypowiedź Zhang Ziyi nie trwa dłużej niż półtorej minuty).

Ponadto w dodatkach: "Aktorzy i twórcy", "O produkcji", "Nagrody" i "Tło historyczne" znajdziemy tekstowe informacje na temat twórców filmu, jak i samego obrazu oraz czasów, o których opowiada.

Dodatkowo na płycie umieszczono katalog innych filmów DVD pozostających w ofercie Vison (212 tytułów, każdy z opisany wraz ze zdjęcia okładki) oraz spot promocyjny nowej serii wydawniczej formy QDVD, która już niebawem zadebiutuje na naszym rynku.

Wydanie DVD "Hero" jest dobre (jeśli chodzi o przygotowanie samego filmu nawet bardzo dobre), ale daleko mu do doskonałości. Zabrakło mi komentarzy twórców i aktorów, którzy jeszcze wiele mogliby powiedzieć na temat realizacji filmu. Na płycie nie znajdziemy także scen usuniętych, ani materiału, który opisywałby dokładniej cyfrowe efekty specjalne, które wykorzystano w filmie.
Z czystym jednak sumieniem mogę polecić "Hero" wszystkim miłośnikom kina walki, którzy czekają na film z ciekawymi pojedynkami i niebanalną fabułą. Z dodatkami, czy bez "Hero" to wciąż jeden z najlepszych filmów, który miałem przyjemność obejrzeć.
1 10 6
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?
11% użytkowników uznało tę recenzję za pomocną (55 głosów).
Udostępnij:
Jak podejść do kina Dalekiego Wschodu? Czy wystarczy nam wiedza, jaką o tej kulturze posiadamy? Czy wystarczą dobre chęci? Co dzieje się, gdy stykamy się z tak ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 91%
Czasami próbuję sobie odpowiedzieć na pytanie: na czym polega magia zaklęta w mieczach samurajskich? Już sam ich widok budzi w naszych sercach najprzeróżniejsze uczucia, ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 13%