Melancholia (2011)
Lars von Trier
Kirsten Dunst
Charlotte Gainsbourg

Bez przebaczenia

Planeta o nazwie Melancholia została odkryta niedawno, choć od dawna krążyła po orbicie. Ukazała się nagle i kolistymi ruchami coraz bardziej zmniejsza dystans dzielący ją od Ziemi. Zdaniem naukowców jest przepięknym odkryciem, wyłonionym z bezgranicznych przestrzeni kosmosu i mimo jej stale rosnącej bliskości, nie ma ryzyka, by starła się z niebieską planetą. Jedyną osobą, która wyczuwa nadchodzące zagrożenie, jest Justine (Kirsten Dunst), przedstawiona nam w dniu swojego ślubu (w akcie pierwszym) oraz (w akcie drugim) podczas wizyty u siostry Clare (Charlotte Gainsbourg) i jej męża Johna (Kiefer Sutherland). Obie części spięte są klamrą relacji między siostrami i zróżnicowaniem ich postaw w obliczu zagłady świata.

Justine porusza się po sinusoidzie smutku i radości, szukając w swoim życiu jakiejś stałej (którą ma być planowane zamążpójście); czegoś niepoddanego korozji pustych rytuałów, hipokryzji i kalkulacji. Zawieszenie na granicy pragmatyki i egzystencjalnego indyferentyzmu siostry Clare a cynizmu i dekadencji swojej matki, Gaby (Charlotte Rampling), doprowadza Justine do wniosku, że to, co zrobi, i tak pozostanie bez znaczenia. Pogłębiająca się rezygnacja powoli osuwa Justine z niepokoju i rozedrgania w ramiona depresji. Clare z kolei próbuje zaklinać rzeczywistość siłą porządku – w akcie pierwszym organizując siostrze wesele, buduje pozory, by choć na chwilę złożyć rozsypaną rodzinę, natomiast w akcie drugim redukuje wszelkie przejawy apokaliptycznego pesymizmu wiarą w przetrwanie i racjonalizmem. Znając choć trochę twórczość von Triera, nietrudno zgadnąć, za którą stroną się opowiada – chaosu nie da się uporządkować, więc oba przedsięwzięcia Clare kończą się fiaskiem. Reżyser wchodzi w skórę Justine, by jej ustami przekazać brutalną prawdę: "Ziemia jest zła. Nikt nie będzie po niej rozpaczał. (…) Życie na Ziemi jest złe". Depresja Justine/von Triera kończy się na akceptacji – jego bohaterka, choć wciąż się boi, przyjmuje zbliżającą się katastrofę bez panicznych prób jej wyparcia i szukania ratunku. Skoro "chaos króluje", ocalenie nie jest możliwe.

W tym miejscu zaczyna się z filmem von Triera problem – "Melancholia" konceptualnie stoi w cieniu "Antychrysta", którego warstwa filozoficzna miała wymiar totalny. W tamtym "traktacie niewiary" von Trier na ołtarzu dwóch postaci składał kosmologię jako wytwór chaosu i śmierci, w które wrzucony został człowiek, maskujący swój naturalny stan rojeniem o boskim dotknięciu i celowości świata, w "Melancholii" natomiast przez pryzmat zagłady całej planety ukazuje rozpad wewnętrznego świata, wyniszczonego piekłem depresji. Jednak samo odwrócenie perspektywy nie niesie ze sobą żadnej nowej myśli, pozostawia jedynie defetyzm wypływający z wewnętrznej ulgi Justine/von Triera, przekonanych, że doczesność jednak obróci się w popiół. Podobnie rzecz ma się ze sferą formalną – choć zdecydowana większość scen jest wizualnie pociągająca (ze szczególnym uwzględnieniem prologu), trudno nie oprzeć się wrażeniu, że w większości są wykładnikiem sztuki dla sztuki (np. naga Justine skąpana w świetle zbliżającej się Melancholii), dokładnie w ten sam sposób, w jaki sztafaż science fiction ukrywa autoplagiat.

W ogóle najnowsze dzieło von Triera lepiej sprawdziłoby się na deskach teatru niż na celuloidzie – starszy brat kina lepiej zawęziłby nastroje wewnętrznego i zewnętrznego osaczenia, co nadałoby całości silniejszego wydźwięku i choć w części zniwelowałoby obojętność w stosunku do bohaterów. To podskórne poczucie nietrafności dobranego medium jest o tyle zaskakujące, że von Trier potrafił w fascynujący sposób obronić pomysł teatru w kinie w kipiących od emocji "Dogville" i "Manderlay".

"Melancholia" jest za to wyśmienicie zagrana. Kirsten Dunst, aktorka (poza przebłyskami u Sofii Coppoli w "Przekleństwach niewinności" i "Marii Antoninie") wydawałoby się utalentowana niespecjalnie i goszcząca niemal wyłącznie w mainstreamowym kinie, u von Triera zagrała odważnie i z pełnym poświęceniem bardzo wyczerpującą psychicznie rolę. Także Charlotte Gainsbourg, pozornie pozostająca w cieniu Dunst, bezbłędnie wygrywa wszelkie emocjonalne niuanse swojej postaci. Role drugoplanowe zostały obsadzone takimi osobowościami (Charlotte Rampling, John Hurt, Stellan Skarsgård), których kunszt nie podlega dyskusji, a forma stale utrzymuje się na najwyższym poziomie. Aktorstwo to zdecydowanie najjaśniejszy punkt tej nieudanej sesji terapeutycznej dedykowanej przez reżysera samemu sobie.
Lars von Trier to prowokator. Szantażysta emocjonalny, niepoprawny politycznie ekshibicjonista. Ale też... czytaj więcej
"To będzie piękny koniec świata" - głosił polski plakat "Melancholii", ostatniego filmu Larsa von... czytaj więcej
"I’m the best film director in the world!" grzmiał Lars von Trier na konferencji prasowej w Cannes po... czytaj więcej