Witaj w XXII wieku

"Battlefield 2142" to jedyna odsłona serii, która zabiera gracza w podróż do przyszłości ludzkości. Sama idea wydaje mi się godna uwagi. Skłoniło mnie to do zakupy egzemplarza gry chwilę po jej premierze. Studio DICE i Electronic Arts mieli u mnie wówczas bardzo duży kredyt zaufania.

Oprawa wizualna to najwyższa półka. Gra trafiła tylko na pecety, co pozwoliło producentowi nie ograniczać się do mocy obliczeniowej konsol. Bardzo mnie to cieszyło, bo efekt był fenomenalny. Muzycznie i dźwiękowo już troszkę gorzej. Nie mam nic do futurystycznych klimatów, jednak w takim wykonaniu są dla mnie po prostu złe. Technicznie ta gra to majstersztyk. Ani razu nie przytrafiły mi się duże spadki liczby klatek na sekundę.

Gracz zostaje osadzony w XXII wieku na planecie Ziema. Panuje wówczas epoka lodowcowa, a na świecie o pozostałe surowce walczą dwa supermocarstwa. Są nimi Koalicja Panazjatycka i Unia Europejska. Pomysł wygląda bardzo odważnie, jednak od strony fabularnej nie pociągnięto tego jak należy. Wielka szkoda, bo był w tym ogromny potencjał, który to studio DICE nie pierwszy raz już zmarnowało.

Rozgrywka futurystyczną bronią i nowoczesnymi pojazdami jest tylko w porządku. Za dużo w tym wszystkim chaosu i najzwyczajniejszego przekombinowania ze strony dewelopera. Brakuje w tym wszystkim spójnego planu. Plansze są mało ciekawe. Z jednej strony otwarta przestrzeń jest za duża, z drugiej strony ciasne korytarze są zbyt klaustrofobiczne.

Swego czasu gra cierpiała na dużą ilość oszustów. Serwery nie były zbyt dobrze strzeżone, przez co gracze byli w dużym stopniu narażeni na poszarpanie sobie nerwów mało przyjemną rozgrywką. Był to naprawdę ogromny problem. Jeśli narzekasz z powodu crackerów atakujących serwery w nowszych odsłonach serii, to za pewne brakłoby Ci słów do "Battlefield 2142".

Na szczęście rozgrywka nie jest aż tak nudna. Walki są dynamiczniejsze, niż w którejkolwiek innej odsłonie tej serii. Uważam to za wielki atut tej gry.

Podsumowując, "Battlefield 2142" to dobra gra, której nikomu dziś nie polecę. Jeśli jesteś zainteresowany strzelaniną pierwszoosobową w realiach futurystycznych, to znajdziesz dziś całą masę lepszych gier na rynku.