Powrót na tron...

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że ''Gran Turismo'' to dziadek gier wyścigowych. Gra, która wyznaczyła nowe standardy, zrewolucjonizowała rynek gier wideo oraz odniosła niespodziewany sukces kasowy, doczekując się licznych kontynuacji. Właściciele konsoli przenośnej Playstation Portable wkrótce doczekali się realizacji gry ''Gran Turismo'', która jest hołdem złożonym w stronę pierwszej części cyklu i stanowi efektowny powrót tytułu na tron gier wyścigowych.

Pamiętam jeszcze jak dziś, gdy po raz pierwszy zasiadłem przed pierwszą częścią serii. Emocji nie było końca. Gra zrobiła na mnie piorunujące wrażenie, sprawiając, że zakochałem się w grach wyścigowych. ''Gran Turismo'' to symulator wyścigowy, umożliwiający uczestniczenie w efektownych wyścigach, rozgrywających się na terenie całego świata. Do dyspozycji ponownie otrzymaliśmy mnóstwo licencjonowanych samochodów oraz prawdziwych torów wyścigowych.

W porównaniu z poprzednikami, nowa wersja klasycznej gry oferuje szereg nowych możliwości, umilających nam rozgrywkę. Ta została wzbogacona o nowe elementy, do których można zaliczyć obecność nowych samochodów. Dodano m.in. auta pochodzenia włoskiego oraz legendarne bolidy Formuły 1. Każdy wyścig zaczynamy od wyboru pojazdu oraz dostępnej trasy. Każda z nich charakteryzuje się odmiennym sposobem jej pokonywania. Jedne są proste, w pełni wykorzystujące przyspieszenie naszego auta, zaś drugie - wypełnione są zakrętami, co pozwala sprawdzić nasze umiejętności szybkiej, niebezpiecznej jazdy.

Oprócz tradycyjnych wyścigów torowych, czeka na nas także tryb, który nazwałem ''nauką jazdy''. Dlaczego? Ponieważ sprawdza nasze umiejętności dojechania z punktu A do punktu B na czas, idealnego zatrzymania się w przygotowanym do tego polu (przy pełnej prędkości oraz na czas) bądź przejechania trasy w wyznaczonym czasie. Aby było jednak trudniej, samochody wybierane są losowo, więc nie mamy wpływu na to, czym wygodniej nam się jeździ.

Wybór aut jest ogromny. Możemy poprowadzić przedstawicieli takich marek jak: Mercedes, Audi, Nissan, Ferrari, Porsche, Bugatti, Suzuki, Mitsubishi lub Toyota. Oprócz aut wyścigowych do dyspozycji otrzymaliśmy także wspomniane wcześniej bolidy lub auta seryjne, widoczne na lokalnych drogach.

Oprawa graficzna wypadła fatalnie. Wszystkie elementy otoczenia, jak i samochody wyglądają przeciętnie, co znacznie wpływa na realizm gry. I choć na PSP taka grafika to kwestia przyzwyczajenia, o tyle na jej następcy widać każdy mankament tytułu.

''Gran Turismo'' to dobry, a przede wszystkim udany tytuł. Oferuje więcej możliwości niż pierwowzór i przypomina graczom, jak powinny wyglądać gry wyścigowe. Polecam sympatykom cyklu.