Recenzja serialu

Kevin Burns
David Silver
Luis Navia
Barry Downing

Obcy, nie tak całkiem obcy

Telewizja wyszła wreszcie na wprost memu zapotrzebowaniu na rzeczy tajemnicze i rozpoczęła emisję "Ancient Aliens". Serial ten to istna encyklopedia o faktach, mitach i półprawdach dotyczących ludzkiej przeszłości i jej wpływu na nasze teraźniejsze życie. Od dzieciństwa przekopywałem się przez literaturę, poszukując czegoś, czego wielu ludzi nie uznaje, z różnych powodów, nawet za możliwe wyjaśnienie niewyjaśnionych spraw z przeszłości lub kwestionujące przyjęte dogmaty, zadając pytania, na które tak naprawdę nie ma odpowiedzi, a obowiązujące odpowiedzi, czy też raczej "fakty" przyjęte za pewnik, są niczym domki z kart na wietrze. Pierwsza seria składa się wliczając pilot łącznie z siedmiu odcinków każdy po ok. 90 minut, a następne serie zawierają odcinki niestety już o połowę krótsze.

Jest to ciekawy serial dokumentalny dotyczący, jak się można łatwo domyślić, starożytnych obcych, kosmitów - bogów, którzy przybyli na ziemię w zamierzchłych czasach i wywarli tak ogromny wpływ na ówczesnych ludzi, że nawet teraz możemy obserwować budowle, czytać podania i legendy, których istoty do dziś nie możemy być pewni, a co więcej w wielu przypadkach nie możemy logicznie wytłumaczyć, nie mówiąc już o powtórzeniu tego, czego dokonali zacofani, wedle dogmatów nauki, starożytni. Tematyka poruszana w "Ancient Aliens" wbrew obawom nie jest jednak monotematyczna, obejmuje cały szereg pod-tematów, które składają się na tą niezmiernie interesującą serię. Możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o starożytnych budowlach, malowidłach i dokumentach. Odwiedzimy każdy kontynent (jest nawet nasz rodzimy epizodzik dotyczący Ludwikowic Kłodzkich), spotkamy się ze wszystkimi znanymi starożytnymi cywilizacjami, poznamy cały szereg pomniejszych faktów ukazanych dla większości na nowo lub też interpretowanych wg całkiem innych reguł, od ogólnie przyjętych.

Twórcy tego serialu zaprosili wiele sław, które propagują nie tylko istnienie kosmitów sterujących, pomagających, likwidujących ludzi na Ziemi, ale także autorów wyklętych przez społeczność naukową świata za to, że ośmielają się mieć swoje zdanie i wytykających "Jaśnie Oświeconym" tego świata często oczywiste błędy. Oprócz nich zobaczymy również znanych archeologów oraz specjalistów w różnych dziedzinach: od lotów kosmicznych począwszy, przez inżynierów wszelakiej maści, a na specjalistach od podwodnego świata skończywszy. I tak poznamy opinie największego guru teorii kosmitów odwiedzających ziemię Ericha von Dänikena, jak również Davida Childressa czy Michaela Cremo współtwórcy dzieła "Zakazana archeologia". Takie nagromadzenie 'sław wyklętych' tylko podnosi wartość tego serialu. Mieszanka tematyczna owijająca się w każdym odcinku wokół tematu przewodniego jest tak różnorodna, że każdy znajdzie coś dla siebie. Można mieć troszkę pretensji do powracających czasem motywów w niektórych odcinkach, ale skoro tematyka różnych opowieści przeplata się z poruszanymi wcześniej sprawami to pewnie inaczej nie można było.

To co możemy znaleźć w przeróżnych książkach o takiej właśnie tematyce, zakładając, że komuś jak mnie chciało się szukać przez szereg lat, tutaj jest serwowane w bardzo przystępnej formie z komentarzami narratora Roberta Clotworthy’ego, który znakomicie sprawdził się w tej roli. Do całego szeregu zdjęć i materiałów filmowych z poszczególnych miejsc historycznych dołączono również animacje i symulacje komputerowe na wysokim poziomie. Jedynym prawdziwym minusem, przynajmniej dla mnie, podczas oglądania tego serialu są wypowiedzi Giorgio Tsoukalosa, który mało że wygląda w każdym odcinku jakby się obudził w środku dnia po kilkudniowej imprezie z fryzurą nieodparcie kojarzącą się z głównym bohaterem filmu "Edward Nożycoręki", to jeszcze ze swym nieco dziwnym akcentem ciągle jak maniak powtarza: pozaziemski i technologia – zupełnie jakby zakładał, że widz oglądający każdy odcinek nie wiedział o czym jest ten serial.

"Ancient Aliens" tak naprawdę nie ukazuje wbrew obawom jedynej słusznej prawdy, ale pokazuje nowe spojrzenie na wiele spraw i zadaje wiele pytań, na co, jak sądzę, miał wielki wpływ von Däniken, który słynie z tego, że zadaje mnóstwo niewygodnych pytań. Zaznaczę to wyraźniej – zadaje pytania, a nie stawia tezy, co zarzucają mu ludzie nauki. Oczywiście jest to serial subiektywny, inaczej przecież być nie może. Czy jest przekonujący? Nie zawsze, ale warto poznać teorie zawarte w tym serialu choćby po to, aby przez moment pomyśleć, że obcy, którzy zdominowali naszą pop kulturę, być może zdominowali kulturę starożytnych, a jeśli tak, to może nie są nam jednak tacy obcy?
Moja ocena serialu: