PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=771383}

Dark

8,2 163 882
oceny
8,2 10 1 163882
8,0 22
oceny krytyków
Dark
powrót do forum serialu Dark

Analiza sezonu 2.

ocenił(a) serial na 10

Na początek to co spowodowało największą gównoburzę.
Czyli jak Elisabeth może urodzić własną matkę?
Odpowiedź na to pytanie mamy w 3 odcinku. Jest to bardzo nieintuicyjne i z pozoru nielogiczne, ale takie założenie przyjęli twórcy i konsekwentnie się tego trzymają.
Otóż Tannhaus nawiązując do książki opowiada o paradoksie samoprzyspieszenia gdzie przedmiot wysłany z przyszłości w przeszłość wpada w pętlę i tak naprawdę nie jesteś w stanie wskazać momentu jego stworzenia. I to samo tyczy się tutaj wszystkiego i Mikkela i książki i Charllote i Elisabeth i bozonu itp. itd.

Całość fabuły opiera się na prostej zasadzie: Co się wydarzyło to się wydarzyło.
(kto oglądał 5 sezon Lost to łatwo połapie o co chodzi)
Nie da się zmienić przyszłości poprzez zmianę przeszłości. Bohaterowie próbując zmienić przeszłość tak naprawdę ją wypełniają - np. Jonas chcący przekonać ojca by się nie zabijał. Wszystko przebiega dokładnie tak jak to było wcześniej.
Wiadomo, że przewagę ma ten kto wie co się wydarzy - Adam.
List Marty to kolejna jego manipulacja, choć może faktycznie być od Marty z końcówki ostatniego odcinka. Jonas musi uratować Bartosza, Magnusa, Franziske bo Ci w przyszłości będą współpracownikami Adama. Magnusa i Franziskę widzimy już jako dziadków przy jego boku, a Bartosz został zabity przez młodego Noah na początku pierwszego odcinka. Twórcy mocno skupiają się by stare i młode wersje aktorów były do siebie podobne i w tym przypadku tak jest. Porównajcie sobie inne zestawienia stary-młody, też jest spore podobieństwo.

Główne pytanie z tego sezonu: W co gra Adam?
Z początku się wydawało, że to potyczka między nim a Claudią gdzie jedno chce przerwać pętlę a drugie usilnie stara się wypełnić przyszłość. Jednak nic bardziej mylnego. Claudia nie stanowiła dla niego realnego przeciwnika bo on znał wszystkie ruchy. Sam zresztą przyznał, że dowiedzenie się jak wyrwać się z pętli zajęło mu 66lat. To co prawda mogła być manipulacja, ale jakoś ja mu wierzę. Z tym, że nie o takie wyrwanie się z pętli chodzi jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Adam wspomniał, że apokalipsa musi się odbyć, że ciemna materia musi powstać bo ma w przyszłości nowe zadanie.
Na moje oko będzie potrzebna do walki z jedynym realnym wrogiem Adama.

Rozmowa Adama z Jonasem:
J: Wiesz o wszystkim co się wydarzy?
A: Wiem, kiedy zaczynają i kończą się wojny. Jakie powstaną wynalazki w nadchodzących latach. W jakie akcje zainwestować. Ale nie wiem co zrobi mój odpowiednik, dopóki nie zobaczę jego przyszłości.
J: Znasz moją przyszłość, wiesz co zrobię.
A: Ja jestem twoją przyszłością.

Adam wie wszystko co się wydarzy w pętli. Zawsze jest krok do przodu przed innymi, nie wie tylko co zrobi jego odpowiednik - i tu zapewne chodzi o odpowiednika z innego wszechświata.
Możliwe więc, że tak naprawdę walka nie toczy się w obrębie różnych czasów jednego świata, a pomiędzy dwoma różnymi światami. :)

ocenił(a) serial na 9
lu_izy

Jonas pojawił się tam, żeby zapobiec samobójstwu ojca, ale wtedy też od niego dowiedział się, że to on sam zaprowadził młodego jeszcze ojca do jaskini, co zapoczątkowało cykl, więc ojciec musiał się powiesić, żeby ściągnąć do siebie Jonasa, bo gdyby tego nie zrobił, to cykl by nie powstał, bo Jonas nie wiedziałby, że ma zaprowadzić młodego do jaskini, więc ten nie cofnąłby się w czasie, a Jonas by się nie urodził.

ocenił(a) serial na 8
jakub264

Nie rozumiesz o co pytam. Nie pytam o to jaki faktycznie był skutek jego działań, ale jak Adam argumentował związek między powstrzymaniem Michaela od samobójstwa, a niedoprowadzeniem do powstania cyklu w ogóle. Bo to miało pchnąć młodego Jonasa do podróży.

ocenił(a) serial na 9
lu_izy

Nie argumentował, nie namawiał go w żaden sposób, zapytał tylko do kiedy ten chce się przenieść i powiedział, żeby robił, co uważa za konieczne, a on go nie będzie powstrzymywał, bo musi się stać to co się już stało. Jonas sam chciał się tam przenieść, żeby uratować ojca, Adam mu to tylko umożliwił, to chyba logiczne, że nie trzeba było, Jonasa namawiać do ratowania swego rodzica...

ocenił(a) serial na 9
lu_izy

Może inaczej to sformułuję. Adam nie argumentował związku miedzy powstrzymaniem Michaela od samobójstwa, on tylko umożliwił Jonasowi dotarcie do odpowiedniej chwili. Jonasa do podróży zmotywowała chęć uratowania rodzica, nie Adam.

ocenił(a) serial na 9
Jezus13

Mam taką teorię, że Adam, nie jest tym Jonasem, którego widzimy, tylko Jonasem z równoległego świata dlatego mówi: "Ale nie wiem co zrobi mój odpowiednik, dopóki nie zobaczę jego przyszłości.", bo chce się dowiedzieć co obecny Jonas zrobi, żeby powstrzymać zniszczenie tego świata, który mamy w serialu. Wyjaśnienia mam dwa: 1. jest to jakaś konkurencja, ten świat ma zniknąć, bo jest to w jakiś sposób potrzebne dla świata równoległego, 2. Adam chce zobaczyć jak Jonas ocala ten świat by móc ocalić własny i być może prowadzi też taką kamapnię w innych światach.

ocenił(a) serial na 10
Jezus13

Ciesze sie, ze nareszcie trafilam na odpowiednia osobe, z ktora moge sie podzielic swoja uwaga, szczegol wg mnie niesamowicie istotny, a przegapiony absolutnie. Sezon 2, zdruzgotana Hannah siega po rewolwer by strzelic sobie kulke, tuz zanim wejdzie 49 Jonas. Chwile przed przeglada notatnik, w ktorym jest zapisana data, a przy niej napis - poczatek ostatniego cyklu. Czyli co? Skad taki zapisek? Ona wiedziala?

ocenił(a) serial na 10
goodnight_fw

W którym momencie? Bo nie mogę tego znaleźć.

ocenił(a) serial na 10
Jezus13

musze zobaczyc odcinek, wtedy napisze w ktorej minucie. sorry, ze tak pozno odp, powiadomienia dzialaja z opoznieniem

ocenił(a) serial na 10
Jezus13

no i jak to zwykle bywa, jak na czyms zalezy to sie tego znalezc nie da. Prosze mi dac troche czasu. BTW bardzo trafna analiza, jestem przekonana, ze wlasnie tak to sie odbywa. To spostrzezenie tez otworzylo mi troche oczy, by nie myslec "lokalnie", a patrzec bardziej "globalnie". Walka bedzie tutaj miedzy swiatami, a nie czasami. Mimo, iz wskazuje na to dopiero ostatnia scena z Martha, to jest to poniekad ospowiedzia na inne kwestie w Dark. Wielka gownoburza, czyli jak Charie moze byc corka wlasnej corki. A moze wlasnie Eli w jakikolwiek sposob jest z innego swiata. Mam ogromna nadzieje na piekny final i mam nadzieje ze skonczy sie na 3 sezonach. Balabym sie zawilosci pozniej, przekombinowania.

ocenił(a) serial na 9
goodnight_fw

Nie ma takiej sceny. Na początku odcinka to Noah przegląda notatnik z zapiskiem "początek ostatniego cyklu" - co raczej nie powinno dziwić. W momencie kiedy Hannah chce popełnić samobójstwo na stole leżą tylko wycinki z gazet dotyczące zniknięcia Jonasa.

ocenił(a) serial na 10
Jezus13

Mnie się wydaje, że nie będzie żadnej nielogicznej pętli matko-córek. Pierwszy raz oglądałam serial w zeszłym roku, teraz robię sobie powtórkę i cały czas mam wrażenie, że okaże się, że Elisabeth po prostu nie jest biologiczną córką Charlotte, tylko została adoptowana.
Charlotte sama nie była wychowywana przez rodziców, więc w dorosłym życiu również mogła chcieć dać kochający dom jakiemuś dziecku.

Pytanie tylko czy Elisabeth byłaby w takim scenariuszu jakąś randomową sierotą czy może córką kogoś znaczącego dla fabuły?
Już nie mogę się doczekać żeby zobaczyć czy to się potwierdzi czy może scenariusz pójdzie w całkiem innym kierunku ;)

ocenił(a) serial na 9
sarenka

A moim zdaniem większość bohaterów serialu jako osoby starsze cofnęły się do przeszłości i miały w niej potomstwo, które miało potomstwo, które jest ich rodzicami (oczywiście różne rodziny trochę się wymieszały i w większości przypadków nie jest to tak bezpośrednie, jak w przypadku Charlotte i Elisabeth), i na tej zasadzie istnieje to miasto, ta społeczność. Ale oczywiście mogę się mylić. Moim zdaniem niektórzy mogą nie chcieć przerywać pętli, bo to wymaże rzeczywistość ich samych i ich bliskich. Tak, jakby ich nigdy nie było.

ocenił(a) serial na 10
Figula

Ja myślę podobnie. W serialu często padała kwestia, że to miasto toczy choroba. Być może to był taki ukryty przekaz, że większość społeczności "zrodziła się z grzechu" bo tak można nazwać sypianie i posiadanie dzieci ze swoimi krewnymi.

Jezus13

Wydaje mi się że wprowadzona do filmu postać transseksualna będzie istotna dla fabuły. Przypomina to sytuację z Predestination 2014. Tam główny bohater dzięki prawdziwej dwupłciowości, terapii hormonalnej i podróży w czasie stał się dla swoją matką i ojcem.

ocenił(a) serial na 10
tek1

Teraz trafiłam jeszcze na drzewo genealogiczne zrobione przez twórców serialu. I na nim wszystkie kolejne pokolenia łączą się ze sobą normalnymi ciągłymi liniami - są jednak 3 wyjątki, gdzie linia jest przerywana: linia między Ines a Michaelem (była jego przybraną matką), linia między Tannhausem a Charlotte (był jej przybranym dziadkiem) oraz linia między dorosłą Elisabeth a Charlotte... Czyli patrząc na pozostałe dwa przykłady, mogłoby to sugerować, że Elisabeth nie jest biologiczną matką Charlotte.

ocenił(a) serial na 8
Jezus13

ja do tego samoprzyspieszenia dołożyłem swoją własną interpretację jedynie luźno związaną z tematem serialu. Mianowicie, prędkość i objętość informacji / wiedzy w takiej pętli jest nieskończona. Ja, który ma pewną wiedzę, cofa się w czasie i przekazuje sobie zdobytą wiedzę i młodszy ja startuje z wyższego poziomu i tak w kółko. Ostatecznie dochodzimy do momentu że ja poznaje jak działa wszechświat (zakładając, że da się taką wiedzę zdobyć za miliony lat) i wiedzę tę zdobywam w kilka tygodni, albo dni ;) Na tej zasadzie działałą Klaudia, stąd rozwiązała zagadkę jak rozwiązać supeł. Wykorzystywała też do tego swój notes, w którym to zapisywała oraz przekaz bezpośredni samej sobie (część informacji przekazanej ulega utracie w związku ze śmiercią w różnym czasie / świecie, stąd zapisana wiedza odpowiednio przekazana jest tutaj potęgą - chyba właśnie też o to się toczyła częściowa walka o tę wiedzę - notesik Klaudii)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones