Dark
powrót do forum 3 sezonu

Jestem zachwycony sezonem I i II. Wszystko jest tam dopracowane i zrozumiałe. Wątki poruszone są wciągające i z niecierpliwością czeka się kolejnego odcinka. Aktorstwo na wysokim poziomie, no może poza Lisą Vicari, która ciągle ma minę jakby ktoś jej wcisnął do tyłka kij od szczotki. Świetna muzyka i udźwiękowienie. Wszechogarniająca i przytłaczająca mroczna atmosfera... Aż nadchodzi sezon III. Wtedy pojawia się chaos. Myślałem, że jestem kozak i że wszystko w tym serialu jest dla mnie zrozumiałe. Niestety sezon 3 to chyba kilkanaście równoległych wątków z różnych stref czasowych i światów równoległych. Nie do ogarnięcia, przez co człowiek się zniechęca i oczekuje końca. A szkoda wyłączać, gdy jest się zaangażowanym. Wieje też nudą i niektóre sceny przeciągają się w nieskończoność. I tak dotrwałem do końca. Po II sezonie dałem 8. Dziś obniżam na 6

ocenił(a) serial na 10
oblawamoja

Mam podobne odczucia. Na koniec 1. sezonu, gdy Jonas przenosi się w przyszłość, trochę obawiałam się, że zrobi się z tego bezsensowne sci fi, ale twórcy stanęli na wyskości zadania i 2. sezon nic nie stracił na klimacie i wyjątkowości. Drugi sezon kończy się zapowiedzią wprowadzenia świata alternatywnego i liczyłam, że i tym razem Dark pozytywnie mnie zaskoczy. Niestety trzeci sezon wypada bardzo słabo przy pierwszych dwóch.

ocenił(a) serial na 6
joannathebear

A szkoda bo stracili potencjał, który w tym tkwił

ocenił(a) serial na 9
joannathebear

Przecież 3 sezon dokładnie, i to pkt po pkt wytłumaczył, dlaczego wszystko się działo jak się działo. Kto był kim, kogo ile było wersji itp. I końcówka która rozwiązała supeł definitywnie. Czego chcieć więcej?

ocenił(a) serial na 8
gonzo78

1. Dlaczego Regina żyje w świecie 0, skoro Claudia była częścią pętli i zniknęła?
2. Dlaczego są dwie wersje syna Marthy i Jonasa, skoro przespali się ze sobą tylko w jej świecie?

Dzej_dzej_

Region jest córką Claudii. To wnuczka zegarmistrza ta której ciała nie znaleźli po wypadku na moście. Na końcu nosi imię Charlotte.

Zielona_Fasola

Regina nie jest córką Claudii.

ocenił(a) serial na 8
Zielona_Fasola

W którym momencie to wyjaśnili? Jak dla mnie to są tylko domysły.

Dzej_dzej_

Nie wyjaśnili. A poza tym jeżeli byłaby to Charlotte to powinna ją grać inna aktorka, ponieważ w 2.pozostałych światach prawdziwa wnuczka zegarmistrza nie żyje. Skoro zagrała ją "Regina" to raczej była to właśnie Regina a nie Charlotte. I to też nie ma dla mnie sensu.

Dzej_dzej_

1. Claudia jest dzieckiem Egona i Doris, a wydaje mi się, że oni nie byli częścią pętli - dlatego Claudia (a co za tym Regina) powinny normalnie istnieć w świecie 0.
2. Nie do końca rozumiem pytanie?
Są 2 wersje (a nawet 3), ponieważ w momencie apokalipsy następowało przerwanie związku przyczynowo-skutkowego i rzeczywistość mogła potoczyć się różnie (Eva to wyjaśnia w jednym z odcinków), tak powstały 2 "ścieżki" w zależności czy Martha uratowała Jonasa, czy nie:
a) Martha wchodzi do budynku i ratuje Jonasa, który trafia do 2go świata, tam spędzają razem noc, a później Jonas ginie. Martha, która w tej wersji zaufała Adamowi też finalnie ginie, zabita przez niego.
b) Bartosz zatrzymuje Marthę, która w tej wersji popiera Evę (i w przyszłości się nią staje); w tej wersji Jonas staje się Adamem

Dodatkowo finalnie przy apokalipsie w 2gim świecie Jonas wykorzystuje moment aby znów dokonać zmiany i "porwać" Marthę zanim Magnus i Franziska zabiorą ją do Adama - tu powstają 3cie wersje (i dzięki temu rozwiązują pętle).

ocenił(a) serial na 8
Krubin2611

1. Ok, to ma sens. Rzeczywiście Claudia nie jest spokrewniona z Jonasem i Marthą.
2. Nie chodzi mi o wersje wiekowe, a o jego bliznę czy też rozczep - raz ma z lewej strony, raz z prawej co świadczy o tym, że istnieją dwie wersje - ze świata Marthy i druga skąd? W świecie Jonasa Martha ginie, więc nie mogła go urodzić.

Dzej_dzej_

Świat Marty z czarnymi włosami jest odbiciem lustrzanym świata jonasa. Jest teraz domem Marty ale schody są w nim odwrócone i pokój na górze też jest swoim lustrzanym odbiciem. Blizna Marty czy grzywka Jonas są raz w lewo raz w prawo stronę w zależności od świata w którym się znajdują

Krubin2611

Całe drzewo genealogiczne Claudii zostało wymazane, ponieważ jej wnuk Bartosz cofnął się w czasie i stał się swoim własnym pra pra pra dziadkiem. Rodzina Marty jest wymazana ponieważ ojcem jej dziadka Thronte Nilsena jest jej własny syn. Rodzina Elizabeth i Franziski też nie istnieje bo ich matka jest córką swojej córki. wszystkie te rzeczy były delikatnie sugerowane i podsuwane widzowi aby poukładał sobie wszystko w głowie. Np Thronte opowiadał dla Claudii, że tak naprawdę nie zna swojego ojca ale sugerował że był niebezpieczne a matka Claudii podejrzewa że był księdzem i kiedy szukała tej swojej kochanki spotkała go w kościele a on ją wtedy zabił. Wszystko było sugerowane ale można było się domyślać. Wymazani zostali tylko ci których łączyły wspólne geny. Dlaczego mąż Charlotte Doopler istnienie w ostatniej scenie podczas kolacji gdzie dawna Regina nosi swoje prawdziwe imię Charlotte.

Zielona_Fasola

Czekaj...
Zgadzam się, że oczywiście większość rzeczy o których piszesz to prawda, ale...
Bartosz i Silja (która jest córką Hannah (całkiem niezwiązanej rodzinnie z Claudią) i Egona (ale jest jego córką, a nie jego przodkiem)) byli rodzicami Noah i Agnes -> którzy byli przodkami odpowiednio Throntego i Charlote.
Tylko skąd masz info, że Bartosh został w jakiś sposób przodkiem Egona, albo Doris?
W ostatnim odc. w finałowej scenie w świecie "0" jest zbliżenie na zdjęcie Claudii, Berndta i Reginy razem -> Czyli tu Claudia istnieje i jest pewnie żoną Berndta (1szą, albo 2-gą po Gretcie - nie ma znaczenia).
Dodatkowo wszyscy wznoszą toast za Reginę (ze zbliżeniem na nią), więc skąd pomysł, że ma na imię Charlotte w świecie "0"?

ocenił(a) serial na 9
Krubin2611

Dokładnie też mnie to zastanawia, skąd te wnioski Zielonej Faasoli. Możliwe, że z przypuszczeń, że Boris vel Aleksander to syn Urlicha i Hanah, ale to są tlko spekulacje i wg mnie to nie prawda. I znowu ojca Tronte nie znamy i też nie ma przesłanek od twórców, że jest nim Nieznany, poza tym Nieznany nie był księdzem. Księdzem był Noah, ew. Hano. Dodatkowo Agnes przybrała nazwisko Nielsen, więc tu przypuszczać należy, że ojcem Tronte jest jakiś Nielsen.
Peter Pochodzi od Dopplerów, nie wiąże się z Charlotte bo ona nie istnieje i spotyka się z tym Bernadet.
Regina też ma proste pochodzenie

mario84pl_2

To, że Boris to syn Urlicha i Hanah to dla mnie totalnie dziki wymysł - przecież on nie pochodził z Winden, tylko uciekł tam tam dopiero w 1986r. bo wcześniej zabił kogoś.

ocenił(a) serial na 10
mario84pl_2

Ojcem Tronte, jest syn Jonasa i Marty (ten bezimienny w trzech postaciach).

ocenił(a) serial na 9
Zielona_Fasola

Nie prawda. Drzewo Claudii jako jedno z niewielu pozostało nietknięte (poza Bartoszem):
Egon + Doris = Claudia
Claudia + ? = Regina gdzie "?" to prawdopodobnie Bernd lub Peter Doppler (na pewno nie Tronte Nielsen).
Regina w nowym świecie nie ma partnera - los Borisa/Aleksandra jest tutaj niewyjaśniony - przez co nie rodzi się Bartosz.

Znikają wszyscy potomkowie "Osobliwości" czyli dziecka Jonasa1 i Marthy2 oraz Ci którzy powstali wyłącznie dzięki podróżom w czasie:

Osobliwość + Agnes* = Tronte Nielsen
Tronte znika, więc z Janą nie mógł mieć dzieci: Ulricha i Madsa (Jana prawdopodobnie żyje, ale nie jest pokazana)
Ulrich znika więc nie mógł mieć z Kathariną dzieci: Magnusa, Marthy i Mikkela.

Skoro Mikkel znika to nie staje się Michaelem, a wiec nie rodzi się Jonas. Hanna w nowej wersji jest z policjantem (i ma dziecko, niby Jonas ale nie ten ;) )

Skoro nie rodzi się Bartosz to nie podróżuje w czasie a więc nie ma dzieci z Silją: Agnes* i Noah.

Skoro nie ma Agnes i nie ma Osobliwości to nie rodzi się Tronte. Agnes zaznaczam gwiazdką bo jej syn występuje niejako podwójnie - znika zarówno jako potomek Osobilwości jak i jako efekt podróży w czasie.

To samo dotyczy Charlotte. Znika Noah jako jest ojciec, a ponieważ nie ma podróży w czasie to Elizabeth nie może być jej matką. Zresztą Elizabeth znika też jako córka znikającej Charlotte.

A skoro znika Charlotte to znika też jej druga córka czyli Franziska.

Tutaj jest drzewo z drugiego sezonu, można sobie to łatwo prześledzić w odniesieniu do sezonu 3:
http://davidklein.de/dark/Stammbaum-Netflix-Dark-Season-2-Families.png

Zielona_Fasola

Bezimienny nie zabił Doris w kościele - po tym spotkaniu postanowiła odejść od Egona.

easy_fw

Sorka - nie tu wstawiłam komentarz :/

ocenił(a) serial na 10
Dzej_dzej_

Ja to widzę tak:
Claudia znika, bo przeniosła się w czasie o 33 lata i w przyszłości zaczyna się starzeć aż do roku 2052. Jednak jej wersja z roku 86 nie odnajduje przejścia w czasie, więc ona i jej córka może żyć normalnie.

Dzej_dzej_

Starsza Claudia była częścią pętli, więc zniknęła, młodsza, która urodziła Reginę nie była w pętli. Urodziła się ze związku dwóch osób normalnie żyjących w swoich czasach. Ja nie rozumiem tylko, dlaczego w świecie 0 Regina nie ma raka i skąd Claudia miała pewność, że nie będzie go miała.

ocenił(a) serial na 10
Kathyia

Mi się wydaje, że Regina w świecie 0 miała raka, ale z nim wygrała (w końcowej scenie wszyscy wznoszą toast za jej zdrowie).

dpodhale13

tutaj jest akurat prosta odpowiedz - w siecie 0 nie ma elektrowni jadrowej, która może być jednym z powodów dla których Regina dostała raka :)

ocenił(a) serial na 10
Dzej_dzej_

A która jest druga wersja?
Bo przecież syn Jonasa to ten z blizną nad wargą?
Coś mi umknęło i jest jeszcze jakiś?
Co do Claudii, ona jak najbardziej była realna, więc dlaczego Regina miałaby zniknąć?

gonzo78

Czy ktoś wie dlaczego skoro ocalili córkę zegarmistrz, to nie siedzi przy stole na końcu z innymi ocalałymi ?

wiola27

A czy to przypadkiem Regina nie jest wnuczką zegarmistrza? W rozmowie z młodą Charlotte mówi, że po wypadku nigdy nie odnaleziono ciała wnuczki a Regina nie mogła być córką Claudii bo inaczej by zniknęła po zerwaniu splotu?

ocenił(a) serial na 10
just_myself_filmweb

Regina jest córką Claudi i Bernda Dopplera tego dyrektora elektrowni

ocenił(a) serial na 10
gonzo78

Dokładnie, wszystko zostało wyjaśnione. Nie zauważyłem niczego zbędnego ani błędnego w tej fabule. Perfekcja. Oczywiście historia jest totalnie pogmatwana i nie zaszkodzi (co ja mówię, muszę to zrobić z ogromną przyjemnością!) za jakimś czas powtórzyć, ale twórcy zrobili wszystko, co mogli, żeby widz na koniec zrozumiał jak najwięcej. Myślę, że początkiem pracy nad serialem był... koniec serialu. Pewnie najpierw wpadli na pomysł, dlaczego wydarzyła się cała historia, a dopiero potem dobudowywali drogę do tego., tworząc mistrzowski tryptyk. Wielki szacun za stworzenie czegoś tak genialnego. Czapki z głów raz jeszcze.

ocenił(a) serial na 10
joannathebear

i dałaś 10 za całość?

ocenił(a) serial na 7
joannathebear

Skoro sezon 3 wypada słabo słabo to czemu trzymasz ocenę 10?

ocenił(a) serial na 10
oblawamoja

Przejście między światem 1 i 2 jest bardzo charakterystyczne i konsekwentne... Obraz się zawęża. Zmiana czasu to zawsze dźwięk tykającej wskazówki. Tik Tak czyli zmiana czasu w danym świecie. Zawężenie obrazu do #rodka ekranu i zmiana świata... Nawet jak się zgubisz jakimś cudem to postaci, miejsca, charakteryzacja same dają odpowiedzi w jakim świecie jesteś np. Niemowa w świecie numer dwa się odezwała, lub podłoga w siedzibie zespołu Evy jest marmurowa, Ani raz się nie zgubiłem oglądając serial. Świat początkowy natomiast miał kaszety czyli szersze czarne paski na dole i górze ekranu. Możliwe, że ktoś oglądał np. z telefonem w ręku, lub paląc papierosy i patrząc by trafić w popielniczkę odrywał się od ekranu... Nie wiem. Ale kto oglądał uważnie wyłapał wszystko co istotne. Reszta jest na oficjalnej stronie dark, która jeszcze bardziej wszystko tłumaczy.

ocenił(a) serial na 10
oblawamoja

Nie przejmuj sie ze nie zrozumiales , to zrozumiale

devill79

tak, ty zrozumiałeś wszystko. I każdym wpisem tego dowodzisz hahahahaha :)

mecenas17

A jednak nie wszystko trzymajace sie zasad jak powinno.
Skoro w 2 swiatach wszystkie patologie pozostawaly zamiast znikać, to wedle tej teorii dwoje bohaterow w ostatniej scenie powinni wiesc normalne zycie w swiecie 0.

szef504

pudło - skoro w świecie 0 Marta i Jonas nigdy nie istnieli i znaleźli się w niej tylko na moment, przelotem - to nie mogą w tym świecie istnieć. A to m. in. dlatego, że przez odwrócenie losów Tanhausów w świecie 0 zmieniają bieg wydarzeń, nie powstanie machina czasu, nie powstaną światy 1 i 2, więc te światy 1 i 2 (a Marta i Jonas jako ich elementy) przestają istnieć, znikają.

mecenas17

Tak podpowiadałaby logika, tyle że z nią film wiele wspólnego nie ma. Film rządzi się swoimi zasadami - jeśli coś już istnieje w przyszłości to wymazanie przeszłości nic nie da.
Najgłupszym tego dowodem jest pistolet który nie wysztrzeli - bo osobnik żyje w przyszłości i "czas nie pozwoli". Czyli złamanie wszystkich praw fizyki.

Jestem ciekaw w myśl tej teorii czy dostająć się do świata zero, przed spotkaniem z dziećmi Tanhausa, wykonując skok w przyszłość i potem z powrotem mogliby zostać. W końcu wehikuł nie powstałby nigdy ale oni mieliby punkt zaczepienia.

ocenił(a) serial na 9
szef504

Stawiam na to, że to jest właśnie "punkt zaczepienia" dla scenarzystów na ewentualny ciąg dalszy ;o) Np. pojawiają się nagle na drodze i doprowadzają do wypadku w którym Woller zostaje ranny w oko. "Wymazanie" 1 i 2 świata staje wtedy takim samym zabiegiem jak zabójstwo Jonasa w świecie nr 2 po wypełnieniu jego roli.

szef504

nie bierzesz pod uwagę zasadniczej kwestii: to w świecie 1 i 2 jak coś już istnieje to będzie się powtarzać i istnieć dalej. Ale to wszystko dzieje się w obrębie świata 1 i 2 (jego postaci, elementów, zdarzeń).
A przez działanie Jonasa i Marty w świecie 0 CAŁE światy 1 i 2 zostały wymazane, przestały istnieć. To jest sedno sprawy.

ocenił(a) serial na 7

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones