PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=505425}

Kulisy II wojny światowej

World War Two: Behind Closed Doors
8,0 1 072
oceny
8,0 10 1 1072
Kulisy II wojny światowej
powrót do forum serialu Kulisy II wojny światowej

Mnie osobiście bardzo się podobała, pierwszy raz od dawna kawał dobrego dokumentu, spora ilość materiałów archiwalnych, polityka II wojny światowej przedstawiona taką brutalną jaka była, nie jak w podkoloryzowanych produkcjach które ukazywały się dotychczas, należy jedynie ubolewać że mimo udziału rzeszy polskich aktorów, serial w Polsce prawie nie znany.

ocenił(a) serial na 10
gibi86

Dobra produkcja i warto byłoby to nawet sobie nagrywać, żeby mieć co zaprezentować na lekcjach historii w gimnazjum czy liceum. Tak, serial jest aż tak dobry ;)

ocenił(a) serial na 9
joe12

Zgadzam się z wami w stu procentach!!!!!

ocenił(a) serial na 9
gibi86

Dokumenty produkcji BBC przeważnie są najwyższej jakości. W szczególności przyrodnicze.

ocenił(a) serial na 9
candy_man

A i jeszcze Laurence Rees - człowiek wybitny. Posiadam wszystkie jego publikacje. Szczególnie polecam jego dokument Auschwitz. Naziści i "ostateczne rozwiązanie" jak i książkę na podstawie której powstał film. Arcydzieło.

candy_man

Popieram w 100% Laurence Rees zna się na rzeczy! Książka i serial o Auschwitz wchłonęły mnie zupełnie.

candy_man

Popieram w 100% Laurence Rees zna się na rzeczy! Książka i serial o Auschwitz wchłonęły mnie zupełnie.

gibi86

Posiada może ktoś napisy do tego serialu?
Albo wersję spolszczoną?

gibi86

Nareszcie serial dokumentalny obnażający bez skrupułów brudną stronę największej z wojen. Nieznane, szokujące fakty, wywiady z uczestnikami tych wydarzeń, najpilniej strzeżone sekrety państw, wydawałoby się - sojuszników i brutalna, naga prawda, swoisty katharsis.
Do tego gra aktorska na najwyższym poziomie, i to coś, czego nie potrafię opisać; - pomimo iż wiadomo co się stało później serial jakby trzyma w napięciu i otrzymujemy świeży obraz wydarzeń, z różnych perspektyw, akcentujący to, co było dotychczas pomijane.
Lekcja żywej Historii na najwyższym poziomie.
Polecam i pozdrawiam.

gibi86

Dla mnie osobiście jako absolwentowi historii to jednak brakuje wielu spraw wyłozonych w tym serialu, choć i sporo nowych rzeczy zostało pokazanych. Brakowało mi np. sprawy de Gaulle'a, który był jednostką szczególnie kłótliwą, nie wiem czy czegoś nie przeoczyłem, ale nie przypominam sobie by przedstawiono sprawy Sikorskiego czy zorganizowania "alternatywnej/lubelskiej" władzy w Polsce przez Stalina(skoro już tak Laurence Rees rozczula się nad losem Polski jakby od jej losów zależało 99% procent historii II WŚ), autor nie odniósł się nawet do wniosków Suworowa (nie każdy musi je brać pod uwagę bo są bardzo sensacyjne, ale jest w nich nie mało sensu) co do planowanej na lipiec 1941 r. agresji ZSRR na III Rzeszę, zupełnie olano sprawę republik nadbałtyckich czy ograbienia Rumunii z Bukowiny pod pretekstem "jednoczenia ziem ukraińskich" (przedstawiono głównie problem Polski/ druga sprawa- podnoszenie kwestii Ukrainy wykorzystywali nachalnie tak Stalin jak i Hitler, pierwszy w celu poszerzenia terytoriów ZSRR, drugi by mieć kolejny argument do zaatakowania ZSRR w formie krucjaty), gdzie wiadomości o tragicznym zakończeniu radzieckich ofensyw z lat 1942/1943 (chodzi mi konkretnie o operację rżewsko-syczewską i charkowską z lutego i marca 1943 r.)?! Mam wrażenie jakby film był niedokończony lub jakby wyciągnięto tylko część materiału z tego co ogółem nakręcono. Na razie postawiłbym 6/10, ale tak naprawdę należy się wstrzymać z wszelkimi ocenami do końca ostatniego odcinka. Pierwszy odcinek był bardzo niezły, drugi i trzeci jeszcze lepsze, ale w czwartym zachowano się tak jakby chciano pokazać dużo i wyciągnięto z tego wszystkiego tylko jeden wątek- Polski (jako dla widza z tego kraju to jednak za mało bo te fakty są mniej lub bardziej, ale dla ludzi interesujących się historią znane, ale zdaję sobie sprawę, że to akurat miało przybliżyć los narodu znad Wisły tym tępakom z Zachodu).

PS. z Rees'a to mam tylko "Hitlera i Stalina: konflikt stulecia" czy cuś takiego. W sumie niezła. Miło, że w 4 odcinku Rees podjął temat tej kobiety ze SMIERSZ-u, która z zimną krwią zamordowała jeńca (jej wspomnienia autor wykorzystał również w swej książce).

PS2. Mam nadzieję, że w 2 ostatnich częściach zostanie podjętych trochę więcej ambitnych tematów niż ciagłe oklepywanie tego samego (nie chcę źle wieszczyć, ale obawiam się, że teraz będą użalać się nad Jałtą, a potem nad Poczdamem, zupełnie przy tym omijając choćby spotkania Aliantów w Kanadzie- ten motyw był tylko wspomniany). Jak na "Kulisy II WŚ" to jednak za mało. Wiem, że narażam się na krytykę, ale na ten olbrzymi konflikt nie można patrzeć tylko przez pryzmat polonocentryzmu (bo w jaki np. sposób oblężenie Leningradu, desant na Kretę czy bitwa o Stalingrad były uzależnione od Polski?!).

ocenił(a) serial na 9
ludzikw

Mnie się dokument bardzo podobał, zwłaszcza to w jaki sposób zostały poruszone w nim kwestie Polski.

ocenił(a) serial na 10
wodzbromden

Szkoda, że jest nie znany w Polsce - dokument zasługuje na 10/10 !!!!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones