PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=36607}

Z Archiwum X

The X Files
7,9 100 087
ocen
7,9 10 1 100087
8,2 12
ocen krytyków
Z Archiwum X
powrót do forum serialu Z Archiwum X

X-Files osobiście uważam za najlepszy serial wszechczasów (dla mnie jedyny serial, jaki mu w życiu dorównał to Cowboy Bebop), osobiście stwierdzam, że nie podskoczą mu Lost, PB, czy 4400, choćby nawet stworzyły koalicję i przypuściły szturmem atak. Jako, że o tym serialu powiedziano już niemal wszystko, prezentuję wyłącznie swoje prywatne wynurzenia na temat 10, moim zdaniem, najlepszych odcinków X-Files?

1. Bad Blood (5x12) ? Najbardziej humorystyczny odcinek X-Files, do którego scenariusz napisał Vince Gilligan (dla mnie osobiście najlepszy scenarzysta X-Files). Polowanie na wampiry przedstawione z perspektywy Muldera i Scully, co tworzy w zasadzie dwie różne wariacje tego samego wydarzenia. Dialogi w tym odcinku to mistrzostwo świata, inne seriale mogą się schować. Takich zabawnych dialogów nikt nie napisał ani wcześniej, ani później, Gillian i Duchovny biją na głowę konkurencję i nie tylko (Luke Wilson z końskimi zębami też jest nieziemski). Kiedy tylko mam zły humor od razu włączam Bad Blood, nawet po 10 projekcjach człowiek śmieje się do rozpuchu, jakby oglądał ten odcinek pierwszy raz. Geniusz i majstersztyk?

2. Closure (7x11)- Jeżeli kiedyś ktoś stwierdził, że X-Files nie niesie ze sobą nic głębokiego i prezentuje zwykłą, tanią rozrywkę, powinien sięgnąć po ten odcinek. Kontynuacja odcinka
Sein and Unit (7x10), przynosi nam ostateczną prawdę, co się stało z siostrą Muldera- Samanthą. Cudowny, piękny, wzruszający odcinek (w tle piękna piosenka Moby?ego ?My Weakness?), z cudownym tematem o wędrówce wśród gwiazd dusz małych dzieci. Najbardziej mistyczny, poetycki i najpiękniejszy odcinek X-Files, jaki kiedykolwiek powstał. Ostatnio, gdy go znowu obejrzałem, stwierdziłem, że za ten odcinek, byłbym gotów oddać wszystkie odcinki ?Lost? i ?Prison Break? razem wzięte. Poezja?

3. Home (4x03) ? Chyba najbardziej makabryczny odcinek X-Files w historii (nie licząc ?Sanguinarium?), trzej bracia Peacock dopilnują byś się porządnie przeraził. Swego czasu nawet TVP2, podczas powtórnej emisji, wyemitowała go po godzinie 23, a w gazetach TV figurował tekst- ?odcinek przeznaczony jest dla widzów o wyjątkowo mocnych nerwach?. Co by o nim nie powiedzieć, dla mnie do końca życia zostanie w pamięci jedna scena z tego odcinka- bracia Peacock kijami baseballowymi masakrują szeryfa i jego żonę, a w tle leci nastrojowa piosenka Mathisa ?Wonderfil, Wonderful?. Mistrzostwo?

4. Monday (6x15) ? Czy zdarzyło się wam kiedyś przeżywać ten sam dzień wielokrotnie? Jakież było nasze zdziwienie, gdy Mulder i Scully w początkowych scenach zginęli w eksplozji banku. Oczywiście to tylko pretekst do przedstawienia kolejnych wariacji tego samego zdarzenia a?la dzień Dzień Świstaka, choć jak wspomina Gillian (znowu!!, on jest rewelacyjny) to raczej nawiązanie do jednego z odcinków ?Strefa Mroku? (?Shadow Play?). Po prostu trzeba zobaczyć?

5. Clyde Bruckaman?s Final Repose (3x04) ? Czy chcielibyście wiedzieć, kiedy nastąpi wasze zejście z tego świata i czy bylibyście wdzięczni, gdyby ktoś wam o tym powiedział? Zapewne nie. Cóż więc ma zrobić Clyde, zwykły sprzedawca ubezpieczeń na życie, który posiada taki dar (przekleństwo)- przewiduje bowiem przyszłe sceny śmierci osób, którymi ma do czynienia (w lotto trafić nie może, choć próbuje, sick!). Stając się swoistym medium, pomaga Mulderowi i Scully w odnalezieniu psychopaty mordującego fałszywych jasnowidzów. Niesamowity, zaprawiony czarnym humorem , ale jednocześnie jeden z najsmutniejszych (finał epizodu) odcinków w historii X-Files. Nawet w USA uznano, że to najlepszy odcinek na potrzeby TV na przestrzeni lat. Trudno się z tym nie zgodzić?

6. Drive (6x02) ? ?Drive?, to słyszy agent Mulder, od Patricka Clumpa, który z bronią w ręku rozkazuje agentowi, kierować się, bez jakiegokolwiek zwalniania samochodu, na zachód.
Dlaczego? Jeżeli, ktoś pragnie poznać odpowiedź na to pytanie, niech obejrzy ten odcinek. Jeden z najlepszych, trzymających w napięciu od pierwszej do ostatniej sekundy, odcinków, (do którego scenariusz znów napisał Vince Gillian), z niesamowitym klimatem, który kończy się cholernie smutnie. Lecz zanim do nastąpi przygotujcie się na prawdziwe emocje?

7. Triangle (6x03)- Temat o ?trójkącie bermudzkim? pojawił się już w drugim sezonie przy okazji ?Dod Kalm? (spece od charakteryzacji wypadli świetnie- polecam), tym razem postanowiono wziąć wszystko w komediową klamrę (Carter napisal scenariusz i odpowiadał za reżyserię). Mulder musi uratować świat, będać na pokładzie statku, który płynie sobie
po oceanie w roku 1939, a Scully w teraźniejszych czasach rozpoczyna jego poszukiwania (scena ?jednego ujęcia? bez żadnych cięć montażowych to serialowi mistrzostwo świata?). Świetna historia, dialogi, aktorstwo, obłędna scenografia i klimat. Koniecznie?

8. Folie a Deux (5x19)- Czy miałeś kiedyś wrażenie, że twój szef z pracy jest przebrzydłym mutantem, który ma chęć zamienić cię w Zombie, bylebyś tylko wykonał swoją robotę na 300% normy. Jeżeli czujesz, że w pracy jest coś nie tak, obejrzyj ten odcinek. Z pozoru może wydawać się on śmieszny i trywialny, w rzeczywistości jest jednym najbardziej oryginalnych odcinków X-Files, jakie powstały (scenarzystą jest Gilligan- jakże mogłoby być inaczej?). No i Mulder w psychiatryku- bezcenne?

9. How The Ghost Stole Christmas (6x08)? (Carter napisał scenariusz i wyreżyserował ten odcinek) to jeden z najbardziej kameralnych odcinków (coś na wzór ?Post-Modern Prometheus?, także Cartera), w którym agenci FBI w Wigilię trafiają do nawiedzonego domu, w którym straszy para duchów, którzy rok w rok pojawiają się tutaj w Wiglię. Więcej nie powiem, jak dla mnie obowiązkowa pozycja w każde święta, geniusz?

10. Dreamland/ Dreamland II (6x04/ 6x05)? Na sam koniec, opowieść z Krainy Snów, a raczej ze Strefy 51, o tym jak Mulder trafił do ciała jednego z członków MIB, fajtłapowatego Morrisa Fletchera, a ten z kolei trafił do ciała Foxa i postanowił zabawić się na całego (posuwam asystentkę z biura, sprawiam sobie łóżko wodne itp.). Jest tez cudowny taniec Muldera przed lustrem, boki zrywać?


A o to reszta świetnych, godnych do polecenia odcinków (kolejność wg premiery odcinka):
- Je Souhaite (7x21)- O co byś porosił Panią Dżin, gdyby mogła spełnić twoje 3 życzenia?
- X-Cops (7x12)- jubileuszowy 150 odcinek X-Files nakręcony w genialnej formie?
- Hungry (7x01)- Odcinek oglądamy nie z perspektywy agentów FBI, ale kolesia, który nie może przestać obżerać się mózgami innych ludzi, co daje genialny efekt?
- The Sixth Extinction/ The Sixth Extinction II: Amor Fati (7x03/7x04)- o ile pierwszy odcinek jest w zasadzie ?tylko? kontynuacją ?Biogenesis? (6x22), o tyle drugi to już piękna wizja z pogranicza snu i jawy, która nie ma sobie równych?
- Kill Switch- (5x11)- ?Twillight Time? stało się jedną z moich ulubionych piosenek?
- Chinga (5x10)- Stephen King- i wszystko jasne??You do the hokey pokey? la la la?
- Post-Modern Prometheus (5x06)- Carter w swojej życiowej formie?
- Small Potatoes (4x20)- (Gilligan yeah!!)- W kogo byś się zmienił, żebyś mógł się upodobnić do kogokolwiek? Czy też markowałbyś Skywalkera, by poderwać fajną laskę? Jeden z najbardziej humorystycznych odcinków?
- Leonard Betts (4x14)- Swego czasu moja mama powiedziała ?To jest horror, i to dla ludzi o mocnych nerwach?, na widok sceny, w której Betts replikował samego siebie i z jego buzi wydobyła się kolejna głowa (w samych USA oglądało ten odcinek 25 mln ludzi, Lost, czy Prison Break może o takiej oglądalności co najwyżej pomarzyć)
- Sanguinarium (4x11)- Chciałbyś (chciałabyś) być piękny (piękna)? Uważaj na kliniki poprawiające urodę. Odcinek dla widzów o mocnych nerwach?
- Pusher (3x17)- Teraz dla odmiany możesz zmusić kogoś by poddał się twej woli. Czy zmusisz swych kumpli, by zagrali z tobą w rosyjską ruletkę? Mulder niemal przypłacił za to życiem?
- Die Hand Die Verletzt (2x14)- Jeżeli twoja nauczycielka podobna jest do pani Paddock, lepiej zmień szkołę i to jak najszybciej. Za dialog ?Miło się z wami pracowało? Archiwum zostało posądzone w naszym kraju o satanizm, w konsekwencji później przed emisją kolejnych odcinków widniał napis ?Tyko dla dorosłych?. Dziwny jest ten świat?
- The Erlenmeyer Flask (1x24)- Goodbye Deep Throat?
- Beyond the Sea (1x12)- Goodbye Sturbuck, we?ll see each other someday. Goodbye Ahab?

Ogólnie polecam zaznajomienie się z całą serią, jak dla mnie, bowiem, wątpię czy kiedykolwiek pojawi się serial, który wywoła u mnie podobnie wielkie emocje, co X-Files.
Na zakończenie dwa moja ulubione motta serialu:
- The Truth Is Out There
- Believe to Understand

ocenił(a) serial na 10
Kik0z

Jasne, no offence.

ocenił(a) serial na 8
Grifter

1x08 Ice.

Grifter

7x11 to faktycznie piękny odcinek

ocenił(a) serial na 10
Wookie_LG

Moje ulubione 10 odcinków (podaję w kolejności chronologicznej wg sezonów):
s02e14 - Die Hand die Verletzt (o nauczycielach-satanistach)
s02e24 - Our Town (o kanibalach)
s04e19 - Synchrony (o podróżniku w czasie)
s05e10 - Chinga (o upiornej lalce)
s06e14 - Monday (o powtarzającym się dniu)
s06e15 - Arcadia (o idealnym osiedlu)
s07e21 - Je Souhaite (o pani dżinn)
s08e12 - Medusa (o śledztwie w metrze)
s09e14 - Scary Monsters (o potworach z wyobraźni)
s11e08 - Familiar (o uroku rzuconym na miasteczko)

Grifter

Sorry, że tutaj, ale nie mam gdzie cię zapytać (a pod oceną, gdzie trzeba dzielić wypowiedź nie zamierzam). Kojarzysz zapewne odcinek 01x11 zat. "Eve". Dwie bliźniaczki i ich zamordowani ojcowie.

[OD TERAZ DO SAMEGO KOŃCA SPOILERY]

Początkowo sugeruje się, że za wszystkim stoją ufocy. Mulder znajduje podobieństwa do bydła wypompowanego z krwi. Jest to oczywiście mistyfikacja bliźniaczek. Odcinek ten zrodził w mojej głowie jednak więcej pytań niż odpowiedzi.

1. Sekcja zwłok wykazała (mówi o tym Scully), że ofiary straciły po 4 litry krwi. Jak udało się tego dziewczynkom dokonać? Niby przebąkuje się tam o tym, że igła robiąca dziurę w tętnicy sprawia, że serce wypompowuje wielką ilość krwi na zewnątrz. Nie wiem, czy to prawda i czy rzeczywiście można tym sposobem niemalże "osuszyć" człowieka. Ale nawet jeśli, to gdzie pozbyły się krwi? Nie tak łatwo zatrzeć taką ilość śladów. Jeśli zrobiły to w łazience, to musiały ciała przetransportować na podwórko i osadzić na huśtawce. Niby były silniejsze od rówieśniczek, ale pod koniec odcinka Mulder zatrzymał je, tak jak zrobiły to z innymi dziećmi (tzn. złapał w obie ręce jedną i drugą).

2. Czy od początku zamierzały ściemniać o czerwonym świetle (w domyśle: UFO), czy wykorzystały to, że napatoczył się Mulder (który sam zasugerował odpowiedź)? Bo jeśli ta pierwsza opcja, to intryga szyta grubymi nićmi. Nie prościej wymyślić bardziej przyziemną bajkę? I po co dokonywać dwóch takich samych morderstw w tym samym momencie? A może spodziewały się Muldera? Jeśli tak, to pewne rzeczy wiedziały jednocześnie i wiedziały też, że druga siostra zrobi to samo (swojemu ojcu). Nie sprytniej, żeby jedna wymyśliła inną śmierć i może w trochę innym czasie?

3. Zakład psychiatryczny. Rozumiem wiele, ale przetrzymywać kogoś w kaftanie tylko dlatego, że jest agresywny (nie z własnej winy)? Wrzucać do takich samych cel dzieci? Nasi agenci ani przez chwilę nie pokazali, że odczuwają pewien dyskomfort psychiczny.

Może moje uwagi są głupie, może nie masz ochoty odpisywać, może odcinek ten widziałeś raz lata temu. Po prostu musiałem swoje napisać :)

Ogólnie zauważyłem, że nawet jeśli odcinek ma sporo fabularnych głupstw, to po prostu dobrze się go ogląda. Ten powyższy - 7/10.

ocenił(a) serial na 10
Amerrozzo

Hej. Przyjąłem do wiadomości. Odcinek średnio pamiętam, jakoś nigdy do niego nie wracałem. Od dawna planuję sobie zrobić powtórkę serialu, ale zważywszy na ilość odcinków i innych rzeczy do zaliczenia pewnie spasuję, ewentualnie obejrzę tylko sam creme de la creme serialu.

Grifter

Właśnie dlatego mam w chmurze pliczek co się zowie "Oceny odcinków". Oceniam i grupuję w zestawienia odcinki kilku serialów, żeby móc kiedyś wrócić do tych najlepszych części. Jeśli chodzi o sezon 1 tak wygląda moje Top 7 (z poszczególnych sezonów przedstawię potem Top 10 tak, jak tyś to zrobił tutaj):

SEZON 1

1. The Erlenmeyer Flask (01x24)
2. Ice (01x08)
3. Gender Bender (01x14)
4. Darkness Falls (01x20)
5. Fallen Angel (01x10)
6. Conduit (01x04)
7. E.B.E. (01x17)

Grifter

Home to odcinek wzorowany na Teksańskiej masakrze? Te niektóre odcinki do dziś robią wrażenie choć widać jak serial się zestarzał. Teraz to bajki a jednak potrafią się podobać i dziś. Fajny był odcinek 1x14. O sekcie, która okazała się być Ufo. Pamiętam, że za dzieciaka strasznie mnie zafascynował swą tajemniczością. Kim oni byli do cholery? I tak było z dużą ilością odcinków.

ocenił(a) serial na 10
grzegorz_cholewa

Masz rację. Jak za dzieciaka oglądałem ten epizod w polskiej TV (miałem ze 12-13 lat) to zrobił na mnie wielkie wrażenie. Kilka lat później już tylko się niego śmiałem - zmiennokształtne gender amisze zabijający ludzi, którzy na koniec odlatują w UFO. Raczej słabe.

Swoją drogą tej odcinek to dobry przykład re-castingu. Wystąpił w nim Nicholas Lea. Tak się spodobał producentom, że zatrudniono go później do roli Alexa Kryceka. Takich recastingów było zresztą więcej, vide Terry O'Quinn, który wystąpił w filmie kinowym, a w jednym z ostatnich sezonów robił jako "supersoldier".

'Home' zdecydowanie był wzorowany na Teksańskiej Masakrze. Tytuł odcinka można rozumieć dwojako - Home jako dom, miejsce gdzie rozgrywa się akcja odcinka. Z drugiej strony "dom" to powrót do domu Wonga i Morgana - scenarzystów, którzy po skasowaniu świetnego serialu "Gwiezdna Eskadra" wrócili do iksfajli. Wkurzeni na FOXa po cancelu ich świetnego serialu (smutny cliffhanger, który nie doczekał się rozwinięcia) przygotowali im taki odcinek, że nigdy więcej nie został później wyemitowany (aż do 2010-któregoś roku). Taka zemsta :)

ocenił(a) serial na 9
Grifter

Co do odc."Dom", nawet nie byłem zniesmaczony tym bestialskim zabójstwem na szeryfie i jego żonie, ale sceną gdy matka-kadłubek, mówi do tego męża (rzekomo jej syna), z bagażnika samochodu, "że jeszcze będzie dobrze, jeszcze odbudują swoją rodzinę..." To było ostro popieprzoną banią.

Grifter

Ciężko się to czyta. Kończenie każdego opisu/ akapitu pytaniem jest błędem, tak się nie pisze, to utrudnia odbiór tekstu i sprawia wrażenie jakby autor sam był niepewny swoich opinii, a nie dopytywał o czyjeś zdanie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones