PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=36607}

Z Archiwum X

The X Files
7,9 100 188
ocen
7,9 10 1 100188
8,2 12
ocen krytyków
Z Archiwum X
powrót do forum serialu Z Archiwum X

X-Files osobiście uważam za najlepszy serial wszechczasów (dla mnie jedyny serial, jaki mu w życiu dorównał to Cowboy Bebop), osobiście stwierdzam, że nie podskoczą mu Lost, PB, czy 4400, choćby nawet stworzyły koalicję i przypuściły szturmem atak. Jako, że o tym serialu powiedziano już niemal wszystko, prezentuję wyłącznie swoje prywatne wynurzenia na temat 10, moim zdaniem, najlepszych odcinków X-Files?

1. Bad Blood (5x12) ? Najbardziej humorystyczny odcinek X-Files, do którego scenariusz napisał Vince Gilligan (dla mnie osobiście najlepszy scenarzysta X-Files). Polowanie na wampiry przedstawione z perspektywy Muldera i Scully, co tworzy w zasadzie dwie różne wariacje tego samego wydarzenia. Dialogi w tym odcinku to mistrzostwo świata, inne seriale mogą się schować. Takich zabawnych dialogów nikt nie napisał ani wcześniej, ani później, Gillian i Duchovny biją na głowę konkurencję i nie tylko (Luke Wilson z końskimi zębami też jest nieziemski). Kiedy tylko mam zły humor od razu włączam Bad Blood, nawet po 10 projekcjach człowiek śmieje się do rozpuchu, jakby oglądał ten odcinek pierwszy raz. Geniusz i majstersztyk?

2. Closure (7x11)- Jeżeli kiedyś ktoś stwierdził, że X-Files nie niesie ze sobą nic głębokiego i prezentuje zwykłą, tanią rozrywkę, powinien sięgnąć po ten odcinek. Kontynuacja odcinka
Sein and Unit (7x10), przynosi nam ostateczną prawdę, co się stało z siostrą Muldera- Samanthą. Cudowny, piękny, wzruszający odcinek (w tle piękna piosenka Moby?ego ?My Weakness?), z cudownym tematem o wędrówce wśród gwiazd dusz małych dzieci. Najbardziej mistyczny, poetycki i najpiękniejszy odcinek X-Files, jaki kiedykolwiek powstał. Ostatnio, gdy go znowu obejrzałem, stwierdziłem, że za ten odcinek, byłbym gotów oddać wszystkie odcinki ?Lost? i ?Prison Break? razem wzięte. Poezja?

3. Home (4x03) ? Chyba najbardziej makabryczny odcinek X-Files w historii (nie licząc ?Sanguinarium?), trzej bracia Peacock dopilnują byś się porządnie przeraził. Swego czasu nawet TVP2, podczas powtórnej emisji, wyemitowała go po godzinie 23, a w gazetach TV figurował tekst- ?odcinek przeznaczony jest dla widzów o wyjątkowo mocnych nerwach?. Co by o nim nie powiedzieć, dla mnie do końca życia zostanie w pamięci jedna scena z tego odcinka- bracia Peacock kijami baseballowymi masakrują szeryfa i jego żonę, a w tle leci nastrojowa piosenka Mathisa ?Wonderfil, Wonderful?. Mistrzostwo?

4. Monday (6x15) ? Czy zdarzyło się wam kiedyś przeżywać ten sam dzień wielokrotnie? Jakież było nasze zdziwienie, gdy Mulder i Scully w początkowych scenach zginęli w eksplozji banku. Oczywiście to tylko pretekst do przedstawienia kolejnych wariacji tego samego zdarzenia a?la dzień Dzień Świstaka, choć jak wspomina Gillian (znowu!!, on jest rewelacyjny) to raczej nawiązanie do jednego z odcinków ?Strefa Mroku? (?Shadow Play?). Po prostu trzeba zobaczyć?

5. Clyde Bruckaman?s Final Repose (3x04) ? Czy chcielibyście wiedzieć, kiedy nastąpi wasze zejście z tego świata i czy bylibyście wdzięczni, gdyby ktoś wam o tym powiedział? Zapewne nie. Cóż więc ma zrobić Clyde, zwykły sprzedawca ubezpieczeń na życie, który posiada taki dar (przekleństwo)- przewiduje bowiem przyszłe sceny śmierci osób, którymi ma do czynienia (w lotto trafić nie może, choć próbuje, sick!). Stając się swoistym medium, pomaga Mulderowi i Scully w odnalezieniu psychopaty mordującego fałszywych jasnowidzów. Niesamowity, zaprawiony czarnym humorem , ale jednocześnie jeden z najsmutniejszych (finał epizodu) odcinków w historii X-Files. Nawet w USA uznano, że to najlepszy odcinek na potrzeby TV na przestrzeni lat. Trudno się z tym nie zgodzić?

6. Drive (6x02) ? ?Drive?, to słyszy agent Mulder, od Patricka Clumpa, który z bronią w ręku rozkazuje agentowi, kierować się, bez jakiegokolwiek zwalniania samochodu, na zachód.
Dlaczego? Jeżeli, ktoś pragnie poznać odpowiedź na to pytanie, niech obejrzy ten odcinek. Jeden z najlepszych, trzymających w napięciu od pierwszej do ostatniej sekundy, odcinków, (do którego scenariusz znów napisał Vince Gillian), z niesamowitym klimatem, który kończy się cholernie smutnie. Lecz zanim do nastąpi przygotujcie się na prawdziwe emocje?

7. Triangle (6x03)- Temat o ?trójkącie bermudzkim? pojawił się już w drugim sezonie przy okazji ?Dod Kalm? (spece od charakteryzacji wypadli świetnie- polecam), tym razem postanowiono wziąć wszystko w komediową klamrę (Carter napisal scenariusz i odpowiadał za reżyserię). Mulder musi uratować świat, będać na pokładzie statku, który płynie sobie
po oceanie w roku 1939, a Scully w teraźniejszych czasach rozpoczyna jego poszukiwania (scena ?jednego ujęcia? bez żadnych cięć montażowych to serialowi mistrzostwo świata?). Świetna historia, dialogi, aktorstwo, obłędna scenografia i klimat. Koniecznie?

8. Folie a Deux (5x19)- Czy miałeś kiedyś wrażenie, że twój szef z pracy jest przebrzydłym mutantem, który ma chęć zamienić cię w Zombie, bylebyś tylko wykonał swoją robotę na 300% normy. Jeżeli czujesz, że w pracy jest coś nie tak, obejrzyj ten odcinek. Z pozoru może wydawać się on śmieszny i trywialny, w rzeczywistości jest jednym najbardziej oryginalnych odcinków X-Files, jakie powstały (scenarzystą jest Gilligan- jakże mogłoby być inaczej?). No i Mulder w psychiatryku- bezcenne?

9. How The Ghost Stole Christmas (6x08)? (Carter napisał scenariusz i wyreżyserował ten odcinek) to jeden z najbardziej kameralnych odcinków (coś na wzór ?Post-Modern Prometheus?, także Cartera), w którym agenci FBI w Wigilię trafiają do nawiedzonego domu, w którym straszy para duchów, którzy rok w rok pojawiają się tutaj w Wiglię. Więcej nie powiem, jak dla mnie obowiązkowa pozycja w każde święta, geniusz?

10. Dreamland/ Dreamland II (6x04/ 6x05)? Na sam koniec, opowieść z Krainy Snów, a raczej ze Strefy 51, o tym jak Mulder trafił do ciała jednego z członków MIB, fajtłapowatego Morrisa Fletchera, a ten z kolei trafił do ciała Foxa i postanowił zabawić się na całego (posuwam asystentkę z biura, sprawiam sobie łóżko wodne itp.). Jest tez cudowny taniec Muldera przed lustrem, boki zrywać?


A o to reszta świetnych, godnych do polecenia odcinków (kolejność wg premiery odcinka):
- Je Souhaite (7x21)- O co byś porosił Panią Dżin, gdyby mogła spełnić twoje 3 życzenia?
- X-Cops (7x12)- jubileuszowy 150 odcinek X-Files nakręcony w genialnej formie?
- Hungry (7x01)- Odcinek oglądamy nie z perspektywy agentów FBI, ale kolesia, który nie może przestać obżerać się mózgami innych ludzi, co daje genialny efekt?
- The Sixth Extinction/ The Sixth Extinction II: Amor Fati (7x03/7x04)- o ile pierwszy odcinek jest w zasadzie ?tylko? kontynuacją ?Biogenesis? (6x22), o tyle drugi to już piękna wizja z pogranicza snu i jawy, która nie ma sobie równych?
- Kill Switch- (5x11)- ?Twillight Time? stało się jedną z moich ulubionych piosenek?
- Chinga (5x10)- Stephen King- i wszystko jasne??You do the hokey pokey? la la la?
- Post-Modern Prometheus (5x06)- Carter w swojej życiowej formie?
- Small Potatoes (4x20)- (Gilligan yeah!!)- W kogo byś się zmienił, żebyś mógł się upodobnić do kogokolwiek? Czy też markowałbyś Skywalkera, by poderwać fajną laskę? Jeden z najbardziej humorystycznych odcinków?
- Leonard Betts (4x14)- Swego czasu moja mama powiedziała ?To jest horror, i to dla ludzi o mocnych nerwach?, na widok sceny, w której Betts replikował samego siebie i z jego buzi wydobyła się kolejna głowa (w samych USA oglądało ten odcinek 25 mln ludzi, Lost, czy Prison Break może o takiej oglądalności co najwyżej pomarzyć)
- Sanguinarium (4x11)- Chciałbyś (chciałabyś) być piękny (piękna)? Uważaj na kliniki poprawiające urodę. Odcinek dla widzów o mocnych nerwach?
- Pusher (3x17)- Teraz dla odmiany możesz zmusić kogoś by poddał się twej woli. Czy zmusisz swych kumpli, by zagrali z tobą w rosyjską ruletkę? Mulder niemal przypłacił za to życiem?
- Die Hand Die Verletzt (2x14)- Jeżeli twoja nauczycielka podobna jest do pani Paddock, lepiej zmień szkołę i to jak najszybciej. Za dialog ?Miło się z wami pracowało? Archiwum zostało posądzone w naszym kraju o satanizm, w konsekwencji później przed emisją kolejnych odcinków widniał napis ?Tyko dla dorosłych?. Dziwny jest ten świat?
- The Erlenmeyer Flask (1x24)- Goodbye Deep Throat?
- Beyond the Sea (1x12)- Goodbye Sturbuck, we?ll see each other someday. Goodbye Ahab?

Ogólnie polecam zaznajomienie się z całą serią, jak dla mnie, bowiem, wątpię czy kiedykolwiek pojawi się serial, który wywoła u mnie podobnie wielkie emocje, co X-Files.
Na zakończenie dwa moja ulubione motta serialu:
- The Truth Is Out There
- Believe to Understand

Grifter

Grifter, jak znasz na pamięc serial, to moze pamiętasz czy ten fragment z czołówki gdy, jakich duch(?)chodzi po korytarzu to z serialu?A dokładnie z jakiego odcinka?

ocenił(a) serial na 10
Justyna_0288

Najprawdopodobniej to "Shadows" (1x05), ale na 100% pewien nie jestem. Z pewnością to jeden z pierwszych odcinków.

Grifter

Dziękuję slicznie .Sprawdzę :)

ocenił(a) serial na 10
Justyna_0288

Mogłaś zapytać o białą mordę - wtedy byłbym pewien :) Jeśli strzeliłem babola z duchem najmocniej przepraszam.

ocenił(a) serial na 9
Grifter

A który to odcinek z takim gościem co się rozciągał i np. mógł przecisnąć przez rury wodociągowe? Najstraszniejszy odcinek jaki widziałam, potem się bałam z wc korzystać :D

ewej

Flukeman :-)

ocenił(a) serial na 10
ewej

Squeeze i Tooms z 1 sezonu.

ocenił(a) serial na 9
matix457

Tak ten z Toomsem, właśnie robię powtórkę X files od pierwszego sezonu i już znalazłam sama ten odcinek :D to 3 odcinek w 1 sezonie właśnie. Za dzieciaka oglądało się ten serial dużo lepiej, takie straszne wszystko było i dziwne... teraz to jest po prostu śmieszne i tylko trochę straszne ;-)
To był jeszcze jakiś rozciągliwy gościu oprócz Toomsa? nie pamiętam. A z tym Toomsem jeszcze coś było? Bo tak się skończyło jakby miało jeszcze być.

ocenił(a) serial na 10
ewej

Najpierw jest "Squeeze", a później właśnie "Tooms", czyli kontynuacja i ostateczne rozstrzygnięcie losu gościa lubującego się w wątróbce, o czym zresztą napisał wyżej użytkownik matrix457

ocenił(a) serial na 9
ewej

Tooms pojawi się jeszcze w odcinku "Tooms".

Flukeman zaś może nie był rozciągliwy, ale miał sceny czajenia się w toitoice oraz finałowe starcie w wodociągach. Pojawił się w odcinku "Host" z drugiego sezonu (i jako easter egg na tytułowej stronie gazety w innym epizodzie)..

EDIT: powinienem nauczyć się odświeżania stron przed wysłaniem wiadomości. :)

Grifter

Bad Blood
Monday
Dreamland
The Unnatural

ocenił(a) serial na 8
Grifter

Obejrzałem po latach ponownie ten zachwalany odcinek pt. Home (4x03) i muszę przyznać, że bardzo się on zestarzał. Teraz bardziej śmieszy niż straszy, a wygląd tych mutantów jest żałosny. Odcinek trochę niedorzeczny, bo skoro te mutanty żyją od lat odcięci od cywilizacji to skąd u nich umiejętność prowadzenia samochodu?

ocenił(a) serial na 8
Grifter

Tak sobie odświeżam w 2016 roku te odcinki i na pewno na plus połączone ze sobą Squeeze i Tooms z dobrą kreacją Douga Hutchisona, kiedyś podobający mi się odcinek pt. Detour teraz uznaję za bardzo przeciętny.

ocenił(a) serial na 8
Bestia

Humbug całkiem dobry, Aqua mala i Ice to kolejne odcinki, które się "zestarzały".

ocenił(a) serial na 8
Grifter

świetne rekomendacje , dzięki.

ocenił(a) serial na 8
clavier

Irresistible 7/10, Quagmire 7/10, Monday 7/10

ocenił(a) serial na 8
Bestia

Dobra kreacja Nicka Chinlunda w roli psychopaty w powiązanych ze sobą Irresistible (7/10) i Orison (6/10).

Bestia

Może ktoś skojarzy takie dwa odcinki, które strasznie zapadły mi w pamięć, mimo że oglądałem je jak miałem może z 5 lat i ze strachu połowę odcinka siedziałem z głową pod kocem :D Niewiele pamiętam, ale może uda się skojarzyć.

W pierwszym był jakiś kompleks głęboko pod ziemią i pamiętam scenę, że komuś z oczu leciała krew czy jakaś czarna substancja i go tam zamknęli i koniec odcinka.

A drugi to coś, że zmieniało ludzi w jakby takie szkielety i była chyba taka scena, że cała sala kinowa czy coś była takich ludzi. I chyba przykrywali ich folią czy coś.

Ktoś w ogóle kojarzy to co napisałem? O co chodziło w tych odcinkach? :D

ocenił(a) serial na 9
Piiotr3k

Pierwszy to jeden z odcinków z "czarnym olejem". Najpewniej "Apocrypha" - http://x-files.wikia.com/wiki/Apocrypha

Drugiego nie potrafię skojarzyć.

Khaosth

Tak, to to, dzięki!

ocenił(a) serial na 9
Piiotr3k

Szkielety w sali kinowej byly w odcinku "Pine bluff wariant"

ocenił(a) serial na 8
Bestia

Nie ukrywam ale na odcinku "Hollywood A.D." nieco się wynudziłem

ocenił(a) serial na 8
Bestia

Kolejne dobre dwa odcinki Arcadia 7/10 i Hungry 7/10.

ocenił(a) serial na 8
Bestia

Fajny klimat w Darkness Falls 7/10.

ocenił(a) serial na 8
Bestia

The Post-Modern Prometheus 7/10 - dobry, czarno-biały odcinek z muzą Cher i ciekawym zakończeniem.

ocenił(a) serial na 8
Bestia

How the ghosts stole Christmas - bardzo średni odcinek 5/10.

ocenił(a) serial na 8
Bestia

Clyde Bruckman's Final Repose 7/10, Alpha 6/10, War of the Coprophages 6/10 (niezła rakieta z tej Bambi).

ocenił(a) serial na 9
Grifter

Wybrałem odcinki, które nie są mitologiczne:
1. "Home" ten odcinek wywarł na mnie ogromne wrażenie. Był tak obrzydliwy i pokręcony (dość delikatne słowo), że myślałem o nim przez kilka dni.
2. "Postmodern Prometeus" fajna koncepcja biało-czarnego ekranu i dużo zabawnych scen
3. "The Host" podobnie jak "Home" bardzo obrzydliwy odcinek. Zmutowana motylica... ekstra :D
4. "Triangle"
5. "Bad Blood"
6. "Drive"
7. "Chinga"
8. "Clyde Bruckman's Final Repose"
9. "How the ghosts stole Christmas"
10. "F. emasculata"

ocenił(a) serial na 10
Grifter

Szukam odcinka, którego tytułu (ani nawet sezonu) za Chiny nie mogę sobie przypomnieć, a z opisów na Wikipedii żaden też mi jakoś nie pasuje... W odcinku chodziło o grę komputerową, w której główna bohaterka -kobieta podobna do Lary Croft :D - zabijała graczy. Coś Wam to mówi? Z góry dzięki za pomoc!

ocenił(a) serial na 10
misscapricorn

'First Person Shooter' (7x13)

ocenił(a) serial na 10
Grifter

Dziękuję! :)

Grifter

Zgadzam się ze wszystkim, ale na liście brakuje odcinka Irresistible. Moim zdaniem jest na równi z Domem.

Grifter

dopisuję do listy Tithonus z 6stego sezonu, odświeżam sobie X-files w HD i poza standardową listą, ten odcinek zrobił na mnie największe wrażenie, nie jest może zbyt intensywny, ale genialnie dobrany aktor w roli fotografa śmierci, reżyserka i scenariusz tworzą naprawdę klimatyczny i przyprawiający o dreszcz epizod

ocenił(a) serial na 10
Grifter

Po obejrzeniu 7 sezonów - moje typy (kolejność przypadkowa):
1. Klasycznie "Bad Blood" :)
2. "How The Ghosts Stole Christmas" - niezapomniany klimat w stylu starych horrorów o nawiedzonych domach, ten odcinek zapamiętałam najmocniej z dzieciństwa i chyba jest moim ulubionym ze wszystkich;
3. "Je Souhaite" - cudowny;
4. "Arcadia" - ach, ten uroczy klimat tzw. "American dream" ;)
5. "Monday" - jeden z najciekawszych odcinków;
6."Leonard Betts" - po raz pierwszy (i chyba ostatni) w całym serialu było mi po prostu trochę... żal zabójcy z odcinka ;) No i ta końcówka...
7. "Detour" - ciekawy, straszny i z dobrym tajemniczym klimatem;
8. "Dreamland"/"Dreamland II" - po prostu trzeba zobaczyć, trochę śmiechu, trochę dramatu, chyba moja ulubiona "podwójna" seria;
9. "Folie a Deux" - dziwaczny, a jednocześnie cudowny;
10."Dod kalm" - niezbyt popularny odcinek w rankingach najlepszych, ale mnie bardzo się podobał ze względu na tajemniczy morski klimat ;)

Nie podzielam zupełnie zachwytów nad "Home", "Triangle" czy "The Post-modern Prometheus" :)

Grifter

Odcinek pt. "Home" to s04e02 a nie s04e03, ciekawe dlaczego wszyscy popełnili ten sam błąd?

ocenił(a) serial na 10
Altair_Dragnel

Był wyemitowany jako drugi, ale jego tw. "production code" to 4x02 i tego się wszyscy trzymają. Może to wprowadzać pewne zamieszanie, fakt.

ocenił(a) serial na 10
Grifter

Monday jest odcinkiem 14 6. sezonu, a nie 15 :)) pozdrawiam

ocenił(a) serial na 10
Caroline_0

Jego production code to 6x15 i tego się trzymałem. Pisałem o tym komentarz wyżej.
Również pozdrawiam.

użytkownik usunięty
Grifter

Masz błędy, bo Hungry to jest 07x03.

ocenił(a) serial na 10

Nie ma błędu. Powyższe dwa komentarze wszystko wyjaśniają.

użytkownik usunięty
Grifter

A co sądzisz o nowych sześciu odcinkach?

ocenił(a) serial na 10

Trzeci jest wart obejrzenia.
Pierwszy był nawet fajnym wprowadzeniem. Tyle.
Reszta to bieda z nędzą - poziom 9 sezonu.

użytkownik usunięty
Grifter

A co sądzisz o całym wątku głównym X Files? Nie wydawał ci się nudny?

ocenił(a) serial na 10

Ale teraz wspominasz o tym nowym, czy starym?

użytkownik usunięty
Grifter

O starym, bo teraz go powtarzam i momentami nuda.

ocenił(a) serial na 10

Kiedyś to było dziś, ale dziś te całe konspiracje, ufoki, anty-ufoki trącą już myszką. W dobie zagrożeń terroryzmem, kryzysem migracyjnym, inwigilacją na każdym kroku taka opowieść wydaje się dziś śmieszna.

Ale to normalne. W zeszłym roku próbowałem obejrzeć w TV parę odcinków "Drużyny A" - nie dałem rady, takie to dziś jest słabe. Nawet mój idol z dzieciństwa "McGyver" się zestarzał, że jestem w stanie obejrzeć tylko co trzeci/czwarty odcinek. Podobnie z wątkami mitologicznymi w iksfajlach - kiedyś z pewnością oglądało się je lepiej. Od siebie ci powiem, że dziś do mitologicznych w ogóle nie wracam.

użytkownik usunięty
Grifter

Ja jestem teraz na tym sezonie siódmym i jak widze te tabliczki, Indian, Muldera w połowie kosmitę. Nie wiem może powinni dać inny wątek głowny, bo te śledcze to najwyższa półka sci-fi.

ocenił(a) serial na 10

To i tak nic w porównaniu z "supersoldiers" z ósmego i dziewiątego, który nawet kiedyś był katastrofą.

użytkownik usunięty
Grifter

Z ósmego i dziewiątego jakieś śledcze lubisz czy raczej parująca kupa?

ocenił(a) serial na 10

Mało co już później lubię. Uwielbiam tylko "Via negativa" za świetny klimat, "Redrum" ma ciekawą konstrukcję fabularną, jest smutny "Audrey Pauley"...i nie mam w zasadzie co polecić. Większości odcinków nawet nie pamiętam, resztę uważam za badziewia. Sporo jest epizodów "monster of a week", ale niedorównujących tym z pierwszych sezonów.

Trzeba mieć sporo zaparcia, albo być krewniakiem Ghandiego, by przebrnąć przez te 2 sezony.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones