Świat

Obecność

Zakonnica (2018) Warner Bros. Entertainment Inc.
Obecność (2013) Warner Bros. Entertainment Inc.
Obecność
{"id":"9","linkUrl":"/world/Obecno%C5%9B%C4%87-9","alt":"Obecność","imgUrl":"https://fwcdn.pl/cwpo/00/09/9/5_2.3.jpg"}

Inspirowany autentycznymi zdarzeniami cykl horrorów, którego spoiwem są postaci badaczy zjawisk nadprzyrodzonych - Eda (Patrick Wilson) i Lorraine (Vera Farmiga) Warrenów. Kolejne części "Obecności" przedstawiają udokumentowane przypadki rzekomych nawiedzeń i opętań, z jakimi zetknęli się bohaterowie w latach 70. i 80. XX wieku. Z kolei spin-offy serii skupiają się na genezie demonicznych bytów, które stanęły na drodze Warrenów.

Ekranowe uniwersum zainicjowała "Obecność" z 2013 roku. Pojawiająca się w prologu  nawiedzona lalka Annabelle zrobiła na widzach tak wielkie wrażenie, że wkrótce nakręcono o niej trzy filmy. Złe duchy z "Obecności 2" (2016) również mogły liczyć na własne produkcje - niedługo po premierze ogłoszono, że ruszają prace nad "Zakonnicą" oraz "Crooked Man". Pierwszy utwór miał premierę w 2018 roku. Drugi wciąż znajduje się w planach wytwórni. W filmowym świecie "Obecności" mieszka również tytułowa zjawa z horroru "Topielisko. Klątwa La Llorony".

W powstaniu uniwersum kluczową rolę odegrał mistrz kina grozy, James Wan ("Piła", "Naznaczony"). Nie tylko wyreżyserował on dwie pierwsze części "Obecności", ale również piastował stanowisko producenta dotychczasowych spin-offów cyklu. Wszystkie filmy zarobiły na całym świecie blisko 2 miliardy dolarów.

Więcej Mniej
Zwiastun
nr 2 (polski)
Zwiastun
nr 3 (polski) 1:27
Zwiastun
nr 2 (polski) 2:26
Movie się
Sweat, Minari, Obecność 3: Na rozkaz diabła
  • Michael Chaves oficjalnie wybrany reżyserem "Zakonnicy 2". Jestem fanem serii ale ... naprawdę... co za dużo to niezdrowo. Widać ewidentnie rzut na kasę. Niestety od kiedy Wan piastuje miejsce tylko producenta... to im dłużej ta seria jest ciągnięta tym większe rozczarowania są za każdym razem. ... więcej

    • Według mnie bardzo zgrabnie przetłumaczony tytuł, ale umyka mu pewien szczegół. Angielskie "The Devil Made Me Do It" jest w moich odczuciach nawiązaniem do ducha pokojówki z pierwszej części lamentującego słowami "She made me do it". Po polsku jest to trudniejsze do wykrycia, ale przynajmniej zyskało ... więcej

      Obecność jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.